Apple 5G'li iPhone için tarih verdi

Apple, Intel modem 5G destekli ilk iPhone'unu tanıtmayı planladığını tarihi açıkladı.

Apple 5G'li iPhone için tarih verdi

ABD merkezli teknoloji devi Apple'dan gelen açıklamaya göre 5G destekli ilk iPhone, 2020 yılında gelecek.Intel'in geliştirdiği 5G modem, 5Gbps gibi oldukça ciddi bir indirme hızına da sahip.

Bu hızı şöyle açıklayabiliriz; 50GB'lik bir dosyayı 80 saniye gibi bir sürede indirdiğinizi düşünün.5G teknolojisine sahip ilk akıllı telefonlar ise Şubat ayında gerçekleştirilecek 2018 Mobil Dünya Kongresi (MWC 2018)'nde yeni nesil cihazlarını tanıtacak OPPO, Huawei ve Xiaomi ile göreceğiz.

5G İLE NELER DEĞİŞECEK?

Telefonlarımız, saatlerimiz, evlerimiz ve otomobillerimiz, kopmayan, hızlı bir bağlantıya ihtiyaç duyuyor. Tüm bu cihazların ihtiyaç duyduğu bant genişliğini sunmak içinse yepyeni bir kablosuz ağ doğuyor: 5G  

Akıllı telefonlardaki internet hızını ciddi bir oranda artıracak olan 5G teknolojisi hizmet vermeye başladı. Halka açık ilk 5G şebekesi Avustralya'da hizmete başladı. Avustralya’nın en büyük telekom şirketi olan Telstra bugün, ülkenin kuzeydoğu eyaleti olan Queensland’din Gold Coast isimli kentinde dünyanın ilk 5G sinyalini halka açtı.

Kablosuz ağların geleceği 5G'den geçiyor. Peki 5G nedir ve hayatımızı nasıl kolaylaştıracak? 

5G ile Ultra HD çözünürlüğündeki videoları indirmek ve karşıya yüklemek, daha hızlı olacak. İnternete bağlı binlerce cihaz hayali de 5G ile birlikte gerçek olabilecek. 

Kısa cevap: Evet. 4G LTE bugün saniyede 1 gigabit veri aktarabiliyor; yani kısa bir HD filmi indirmeniz, kusursuz koşullarda yaklaşık bir saat sürüyor. 

Sorun ise 4G'nin maksimum hızına çoğu zaman ulaşamıyor olmanız. 

5G, indirme hızlarını saniyede 10 gigabite çıkaracak. Elbette 5G'nin hızı da binalar, duvarlar, diğer sinyaller gibi faktörlerden olumsuz etkilenecek ve muhtemelen bu teorik hıza pek yaklaşmayacak. Ancak buna rağmen 4G'den çok daha hızlı olacak. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER