banner51

Android'e Büyük Tehdit!

Çare bulunamayan Android zararlısı NotCompatible.C artık daha sessiz ve daha sinsi...

Android'e Büyük Tehdit!
Güvenlik uzmanları bir türlü çaresi bulunamayan çok tehlikeli bir Android trojanının yeni versiyonunu tespit ettiler. NotCompatible.C isimli yeni torjan, Android ekosisteminin en uzun süre yaşayan botnet'i olarak biliniyor. 2012 yılında keşfedilen NotCompatible'nin üçüncü versiyonu olan NotCompatible.C, enfekte olmuş web sitelerinden cihazlara yüklenerek yayılıyor. Hacker'lar kullanıcıları bu sitelere çekmek için sahte mesajlar göndererek, hediye kazandıklarını, indirim kazandıklarını belirtiyorlar. Oltaya takılan kulalnıcılar ise sahte indirim/hediye sitesine girdiklerinde cihazlarına trojan yükleniyor.
 
Otomatik olarak başlayan donwload ile telefonlarına trojan yüklü bir .apk yüklenen kullanıcı artık hacker'ın eline düşmüş oluyor. Bu yöntemin çalışması için kullanıcının, Google Play Store dışından uygulama indirme özelliğini açmış olması gerekiyor. Dolayısıya bu özelliği açmayanlar tehlikeyle karşı karşıya değiller.
 
Telefonlara bulaşan trojanlar, kendi aralarında haberleşebiliyorlar ve geniş bir botnet kuruyorlar. Böyelce hacker'ların elinde dev ABD internet şirketlerine bile saldıracak bir güç geçiyor. NotCompatible.C zaten bu amaçla kullanıyor ve şimdiden Live, AOL, Yahoo ve Comcast adreslerine Spam postalar gönderilmek için kullanılıyor. Ayrıca Wordpress sitelerinin şifrelerini kırmak için gereken kas gücü olarak da bu yine bu botnetler devreye giriyor.
 
Kaynak: Chip
Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER