Android 9 Pie yayınlandı!

Android P olarak tanıdığımız yeni sürüm sonunda Android Pie adı ile resmiyete kavuştu. Android Oreo sonrasında Turta tadında sunulan yeni Android 9 Pie güncellemesi artık belirli cihazlar için indirilebilir durumda.

Android 9 Pie yayınlandı!

Anrdoie Pie ile birlikte yapay zekanın da yardımıyla akıllı telefonunuz daha akıllı, daha basit ve kullanıcılar için daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunuluyor. Yeni özellikler arasında ekran çıkıntıları için dahili destek, yenilenen Hızlı Ayarlar paneli bulunuyor. Yeni bildirim özellikleri, bildirimlerdeki mesajlara yanıtlama ve akıllı yanıtlar da dikkat çekiyor.

Parmak izi doğrulama için güçlendirilmiş kullanıcı arayüzü, gizlilik geliştirmeleri, uygulamaların arka planda yaptıklarının yönetimi de yenilikler arasında.

Adaptif Batarya ve Adaptif Parlaklık ve Uygulama Aksiyonları ile Uygulama Dilimleri de yine kullanıcıların deneyimini çok daha ileri taşıyacak. Dijital Sağlıközellikleri ise cihazınızla ne kadar zaman harcadığınızı yönetmede yardımcınız olacak.

Android 9 Pie alacak cihazlar

Android 9 Pie ilk olarak Google Pixel, Google Pixel XL, Google Pixel 2 ve Google Pixel 2 XL için sunulmuş durumda. Diğer markalara ait Android akıllı telefonlariçin güncellemeyi yüklemek içinse bir süre daha sabretmek gerekiyor.

Android P beta süreci boyunca Sony Xperia XZ2, Xiaomi Mi Mix 2S, Nokia 7 Plus,Oppo R15 Pro, Vivo X21, OnePlus 6 ve Essential PH-1 akıllı telefonlar için sunulmuştu. Öte yandan, şaşırtıcı bir biçimde Essential PH-1 da güncellemeyi alan ilk cihazlardan birisi oldu. Google, adı geçen akıllı telefonlar ve uygun Android One cihazlar için güncellemenin de Sonbahar sonuna kadar geleceğinin altını çiziyor.

Ayrıca, başka iş ortaklarının da cihazlarını yeni sürüme yükseltmesi için çalışmaların sürdürüldüğü belirtiliyor. Güncelleme Nexus cihazlar içinse sunulmayacak.

Android 9 Pie ile gelen 5 yeni özellik

Google, Pie adını verdiği Android 9 işletim sistemini kullanıma sundu. Bu işletim sistemi, Pixel serisi telefonlar ve Essential Phone için yayınlandı. Peki, Android 9 Pie hangi yenilikler ile geliyor? Android 9 Pie ile gelen 5 yeni özellik ortaya çıktı!

Google’ın kullanıma sunduğu Android 9 Pie işletim sistemi büyük ilgi uyandırdı. Google, uzun süredir beklenen bu sistem güncellemesi ile kullanıcı deneyimini direkt olarak etkileyebilecek özellikleri de kullanıma sundu.

Google’ın sunduğu özelliklerin başında, uygulama kullanım sürelerini kısıtlama özelliği yer alıyordu. Android 9 Pie işletim sistemi ile birlikte, uygulamalarda ne kadar süre harcadığınızı en net şekilde görebileceksiniz. Dilerseniz, uygulamaları kullanım süreleri için kısıtlama da getirebileceksiniz. Bu özellik, akıllı telefonlar üzerinde çok fazla vakit geçiren insanlar için faydalı bir özellik olacaktır. Süre dolduktan sonra, uygulama kullanma izni verilmiyor. Tekrar kullanmanız gerektiğinde ise, ayarlardan bu özelliği kapatmanız gerekecek.

Daha az bildirim için özgürsünüz

Bildirimler, akıllı telefonların olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Yerli yersiz gelen bildirimler ise bazen can sıkıcı olabiliyor. Google ise, bu konuya güzel bir dokunuş yaparak, Android Pie sürümü ile bildirim yönetimini daha iyi hale getirdi. Gelen bir bildirimi, sağa veya sola kaydırdığınızda, o uygulamaya ait bildirimleri susturmanızı sağlayacak.

Do Not Disturb moduna girdiğinizde ise, bildirimlerin ekranda görünmesini tamamen engelleyebileceksiniz. Telefonu ters çevirerek bu moda alabileceksiniz. Kişisel ve iş amaçlı uygulamaları ayırdığınızda da, grup bazında veya bildirimleri tamamen kapatma özelliği de kullanıma sunuldu.

Android‘e iPhone X dokunuşları

iPhone X ile gelen gesture navigation, yani dokunuşlar ile yönlendirme özelliği, Android telefonlara da geliyor. Android Pie işletim sistemi, 2011 yılından bu yana, 3 tuşlu sistem sahipti. Şimdi ise bu kullanım şeması daha da gelişmiş hale gelecek.

Sürekli yerleşik olan butonların yerini tamamen alması zor gibi görünse de, Android işletim sistemine bir esneklik katacağı kesin. Ekranda az da olsa geniş alan yaratacak olması da bir avantaj. Beta süreci boyunca çok ilgi görmeyen bu özellik, tam sürümde daha etkin bir şekilde kullanılıyor.

Ekran görüntülerine hükmedin!

3. parti yazılımlar ile yapılan bu özellik, artık varsayılanlar arasına girdi. Ekran görüntülerini düzenleyebilme, kullanıcıların aradığı pratik çözümler arasında yer alıyordu. Google, bu ihtiyacı gördü ve ekran görüntülerine düzenleme ve not düşme gibi özellikler getirdi.

Daha akıllı uygulama aramaları

Uygulama aramaları, Android Pie ile daha iyi hale getirildi. Yukarıdan aşağıya kaydırdığınızda karşınıza çıkan liste yerine, arattığınız uygulama ile alakalı ekstra özellikler ve işlevler dahil edildi. Örnek verecek olursak; Google Maps arattığınızda, uygulama ikonu birlikte, eve veya ofise navigasyon önerisi de karşınıza çıkacak.

(Kaynak: shiftdelete.com)

YORUM EKLE

banner47