banner9

Aman Dikkat! İnternet, İtibarınızla Oynayabilir

Haber siteleri ve sosyal paylaşım ağlarında itibarımızı korumak çok önemli. Zira basit bir yalan haber bile bir anda bizi zor duruma sokabilir.

Aman Dikkat! İnternet, İtibarınızla Oynayabilir

ALPER GÜNDOĞDU / BEN HABER

Teknolojinin gelişmesi ve hayatımızın dijital platforma taşınmasıyla birlikte, kendimizi yahut firmamızı internette çeşitli paylaşımlarda ve haberlerde görme ihtimalimiz oldukça yükseldi. Peki, bu haberleri nasıl takip edeceğimizi ve karalayıcı bir ifadeden ne şekilde kurtulacağımızı biliyor muyuz? Cevabını Distile Genel Müdürü Kadir Özpınar verdi.

Distilasyon nedir? Distile kavramını bize kısaca tanıtır mısınız?
 
İnternetin hızla yaygınlaşması ve cebimizdeki telefonlarda bile en yüksek hızlarda bilgiye erişebilme standardı ile birlikte internetten beklentilerimiz de oldukça yükseldi. Bu beklentilerden en kritiği de bir kişi ya da kurumun bilgisini internet’e danışmak. İşe alacağınız, birlikte çalışacağınız,  ortak olacağınız, yeni tanıştığınız ya da herhangi bir şekilde merak ettiğimiz kişileri her gün Google’a ya da benzer arama motorlarına soruyoruz. Şirketleri ve markaları da keza bu şekilde tanıyor ve onlar hakkında bilgi alıyoruz. İşte bu noktada internetten edinilen bilginin doğruluğu ve üzerimizde yarattığı algı alacağımız kararları büyük ölçüde etkiliyor. Elli yılı aşkındır pazarlama faaliyetleri başlığı altında “itibar yönetimi” kavramını duymaktayız. 2000’li yılların başından beri de “online itibar yönetimi” başlığı sık sık karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde ne yazık ki “online itibar yönetimi” kavramı pek çok ajans ya da hukuki danışmanlık veren oluşumlar tarafından içi boşaltılan bir kavram haline dönüşüyor. İşte, Distile ve Distilasyon kavramları tam bu noktada aklımıza geldi. Online itibar yönetimi adı altında akademik bilgiden yoksun kişi ya da kurumlarca yapılan iletişim faaliyetleri ile internetten haber ve benzeri içerik kaldırma çalışmaları karmaşık problemler yaratıyor. Distile, itibar yönetiminin sadece negatif içerikleri yok etme ile ilgilendiği çalışma alanına “Distilasyon” adını veriyor. 
 
 
Online İtibar Yönetimi nasıl yapılır? Bunun markalara etkileri nelerdir?
 
Online itibar yönetimi yıllardır süregelen “itibar yönetimi” kavramından ayrı olarak düşünülmesi gereken yeni neslin en önemli alanlarından biri olarak kabul ediliyor. Dönüşen ve değişen dünyada iletişim faaliyetleri arasında itibar yönetimi enstrümanlarının dışında apayrı bir konumda yer alan “online itibar yönetimi” ölçülebilirlik, raporlanabilirlik, sürdürülebilirlik gibi farklı özelliklere de sahip. Online itibar yönetimi sayesinde internet üzerindeki mecralar kullanılarak hedef kitlenin algısının yönlendirilmesi, kişi ya da kurumun itibarını belirli bir düzeyde tutulması sağlanıyor. Günümüzde bu mecraların doğru kişiler tarafından doğru içerik ve doğru strateji ile yönetmek kritik önem arz ediyor. Burada hedef kitle ile ilgili kişi ve ya kurum arasında sağlıklı bir iletişim hedefleniyor. Günümüz araştırmaları gösteriyor ki; markalar hakkında Google üzerinde yapılan arama sorgularında çıkan sonuçlar internet kullanıcılarının 86%’sının satın alma kararını doğrudan etkiliyor. 
 
Birçok kişi başvuruyor
 
Online İtibar Yönetiminden Kimler Faydalanabilir?
 
Distile olarak 6 seneden fazladır kurumlardan çok kişilere hizmet vermekteyiz.  Türkiyede beklenenin aksine markalar distilasyon kavramına henüz aşina değilken, bugüne kadar yüzlerce farklı kişi hakkında çıkan olumsuz arama sonuçlarını temizledik. Belirli bir istihdam büyüklüğüne sahip kurumların başındaki yöneticiler dışında pek çok sanatçı, iş adamı, sporcu, siyasetçi gibi müşterilerle çalıştık. Online itibar yönetiminin, gündelik hayatlarımıza entegre olan dijital hayatlarımızın da olduğu bu günlerde herkes için ihtiyaç konusu olduğunu düşünüyoruz. Kişi ve kurum bazında pek çok sektörde geniş bir müşteri portföyüne sahibiz. Adli veya magazinel olaylar sonucunda internet haber sitelerinde haberleri mevcut kişilerden ve kariyeri ile ilgili hakkında araştırma yapılacak kişiler tarafından da itibar yönetimi konusunda başvurular alıyoruz.
 
Bir site ya da link Google sonuçlarından doğrudan kaldırabilir mi?
 
Ülkemizdeki internet yasaları bize gösteriyor ki bu sorunun cevabı hem evet hem hayır.  Fakat biz Distile olarak 6 seneden fazladır 400’den fazla distilasyon projesi yönettik ve 100% başarı sağladık. Müşterilerimizin taleplerinden her biri bir birinden farklı olduğu gibi içeriklerin Google üzerinden kaldırma stratejilerimiz benzersiz oluyor. Örneğin şu şekilde düşünelim; bir gazetede on sene önce yayınlanış ve yüzlerce farklı site tarafından kopyalanmış haber için uyguladığımız strateji başka olurken, Google görseller üzerinden kaldırılmasını istenilen fotoğraflar için uyguladığımız strateji bambaşka olabiliyor. Tıpkı bir blog sitesini Google’dan kaldırmak ile bir videoyu Youtube ve Google gibi kaynaklardan kaldırma stratejilerimizin farklılık gösterdiği gibi. Biz distilasyon projelerimizde kaldırılması talep edilen içerikleri önce kaynaklarından ardından da Google üzerinden birkaç iş günü içerisinde kaldırıyor ve raporluyoruz.
 
Sosyal platformlarda bizi ya da kurumları hedef alan asılsız suçlamaları kaldırmak mümkün mü?
 
Web 2.0 ile birlikte her internet kullanıcısı internet üzerinde içerikler üretebilmekte bunları paylaşıp çoğaltabilmekte ve birkaç saniye içerisinde binlerce insana ulaştırabilmektedir. İnternet doğası gereği düşünce özgürlüğünü savunsa da sosyal platformlarda  iftira, karalama, hakaret gibi söylemler hızlı biçimde bir krize neden olabiliyor. 5651 Sayılı Kanun bağlamında hukuki çerçevede en geç 72 saat içerisinde bu tip paylaşımları yayınlandığı platformlar üzerinden kalıcı olarak siliyoruz. 
 
Hakkımızdaki haberi nasıl kaldırırız?
 
İnternetten bir haberi nasıl kaldırabiliriz? İzlenmesi gereken yollar nelerdir?
 
İlk olarak internetten haber kaldırmak için haberin başlığını ve birkaç örnek bağlantıyı bize mail ortamında iletmelerini müşterilerimizden talep ediyoruz. Daha sonra müşterilerimizin talebi üzerine kendimize has daha geniş bir şekilde içerik analizi yapıyoruz. Yapılan içerik analizi sonucunda kaldırılması talep edilen içeriğin internet ortamında toplam kaç adet olduğu tarafımızdan belirliyor ve kaldırılmaları yönünde bir strateji oluşturuyoruz. Strateji ile birlikte en geç 30 iş günü içerisinde içerik sayısı yüzlerce bile olsa tamamını kalıcı olarak internet ortamından kaldırıyoruz.
 
En çok onlar haber sildiriyor
 
Haber silinmesi konusunda en çok istek size kimler tarafından geliyor? 
 
Türk insanının kişisel itibarını kendisine ait şirketin ya da markanın itibarından önde tuttuğu kesin. 2010 yılından beri 400’den fazla bir birinden farklı “distilasyon” projesi yönettik ve bunların yaklaşık 80%’i kişisel itibar çalışmaları. Ünlüler genellikle magazin haberlerinin, kopyalanan sanat eserlerinin, hoşlanmadıkları fotoğraflarının kaldırılmasını talep ederken, şirketler ve markalar haklarında çıkan şikayetlerin ve olumsuz yorumların yok edilmesini talep ediyor. İş adamları ise haklarında çıkan haberler dolayısıyla şahsi itibarlarını pek çok şeyin önünde tutuyor. İş dünyasında ilginç bir ayrıntı dikkatimizi çekiyor; iş insanları, yapacakları ortaklıkları ya da birlikte çalışacakları kişileri arama motorları üzerinde arayıp, çıkan sonuçlata göre karar verebiliyor. 
 
Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2016, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER