14 yaşındaki gençten, 15 dakikada hack!

Sadece 14 yaşındaki gencin 15 dakikada yaptığı iş için, uzmanlar işte böyle diyor!

14 yaşındaki gençten, 15 dakikada hack!
Henüz ehliyet alma yaşına bile ulaşmamış bir genç, bir arabanın iç bilgisayar ağına kablosuz bir şekilde ulaşarak farklı işlemleri kontrol etmeyi başardı. 14 yaşındaki bu genç, bütün bu işlemi sadece 15 dolar değerindeki elektronik malzemelerini kullanarak bir geceden kısa bir sürede başardı.
 
Geçtiğimiz Temmuz ayında üçüncüsü düzenlenen Battelle CyberAuto Challange'a katılan bu genç, lise öğrencilerinden, PhD öğrencilerine kadar geniş bir yaş grubunun yer aldığı 30 kişilik bir grubun içerisindeydi. Bu çalışma esnasında kullanılan arabaların yılları, modelleri ve markalarının yanı sıra, bu başarıya imza atan gencin de adı açıklanmıyor.
 
Çalışma, her ne kadar geçtiğimiz yıl yapılmış olsa da, geçtiğimiz hafta düzenlenen ve Center for Automotive Research tarafından sponsorluğu yapılan bir otomobil yöneticileri konferansında ilk kez ciddi biçimde gündeme geldi. Bu olayın şimdi gündeme gelmesinin en önemli sebeplerinden biri ise, ABD'li senatör Edward Markey'nin yakın zaman önce yayınlamış olduğu araç güvenliği ve mahremiyeti hakkındaki rapor oldu. Bu rapor içerisinde Markey, araç üreticilerinin Bluetooth ve kablosuz internet ulaşımı gibi kablosuz teknolojiler ile araçlarını donatmalarına rağmen "hacker'ların araç sistemlerinin içine sızma ihtimaline" dikkat etmediklerini söylüyordu.
 
CyberAuto Challange, otomobil endüstrisi mühendislerinin, akademik araştırmacıların ve beyaz hacker topluluklarının üyelerinin bir araya gelerek, bilgilerini öğrenciler ile paylaştıkları beş günlük bir etkinlik. Bu etkinlikte öğrenciler araç donanımı, iç veriyolu sistemleri ve kablosuz iletişim protokolleri hakkında eğitildikten sonra takımlara ayrılarak, kendilerine sunulan araçlara "saldırıyorlar."
Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2015, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER