Yıldırım Demirören İstifa Etmeli

Erol Yaraş yazdı: Hafta sonu televizyonda Süper Lig maçlarını izlerken adeta utandım. Neden mi?

Yıldırım Demirören İstifa Etmeli

EROL YARAŞ YAZDI...

Lafı dolandırıp, eğip bükmeye gerek yok. Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören hemen istifa etmelidir.

Demirören tıpkı bir rüzgar gülü gibi hava nereden eserse o yöne dönüyor. Hafta sonu televizyonda Süper Lig maçlarını izlerken adeta utandım.

Galatasaray- Karabükspor maçında sahadaki 22 futbolcudan yalnızca 3’ü Türk oyuncuydu.  Bunlardan biri Galatasaray’da diğer 2’si Karabükspor’da top koşturuyordu. Göztepe- Başakşehir maçında da sahadaki Türk futbolcu sayısı altıydı. Süper Lig’deki diğer maçlarda da durum üç aşağı beş yukarı böyleydi. Buna benzer bir tablo da Birinci Lig’de var. Oradaki durum Süper Lig’deki kadar vahim olmasa da, ona yakın. 

Tüm bu yazılanlardan Altınordu’yu hariç tutuyorum. İzmir’in bu güzide kulübü maçlara neredeyse tamamını alt yapısından yetiştirdiği 11 Türk futbolcu ile çıkmaktadır.

Altınordu’nun 1.Lig’deki konumuna bakarsak yabancı futbolcu oynatmadan da başarılı olunabileceğini çok net görürüz.  

Kimse bana yabancı oyuncu düşmanı mısın diye sormasın. Ben Türk ve yabancı futbolcu sayısının bir dengede tutulmasını istiyorum. Bu haftaki maçlarda İstiklal Marşı çalınırken takımına göre iki veya üç kişinin marşa eşlik ettiğini izlerdiniz. Takımın geri kalanı yabancı olduklarından havadaki kuşları sayıyorlardı. Yabancı futbolcuların ülke ekonomisine getirdikleri Euro cinsinden maliyete girmiyorum bile. 

Bir zamanlar takımlarımızı yabancı teknik adamlar çalıştırıyordu daha sonra görüldü ki Türk teknik adamlar yabancılardan daha başarılı. Şu anda liglerdeki yabancı teknik adam sayısı bir elin parmaklarını geçmez.  

Yıldırım Demirören’in Beşiktaş başkanlığı yaptığı dönemlerdeki yanlış uygulamaları hala hafızalarda. Kulübü adeta bir borç batağı içinde bırakıp oradan Federasyon Başkanlığı’na sıçradı. Uzunca bir süre Beşiktaş Stadı’na seyirci olarak bile gidemeyen Demirören, şimdi de Türk futbolunun bataklıkta yok oluşunu seyretmektedir. Göreve geldiği günden beri birçok kez radikal değişiklikler yaparak oldukça ilginç bir yönetim tarzı sergileyen Demirören, hiç şüphesiz gelecekte en başarısız başkanlar kategorisinde üst sıralarda yer alarak anılacaktır.

Milli Takım Teknik Direktörü Lucescu bugün öyle veya böyle milli bir takım kurabilmektedir. Şayet yabancı kuralı böyle devam ederse 5-10 yıl sonra kaliteli Türk futbolcu nereden ve nasıl bulunacaktır? İşte bu problem en kısa sürede çözülmezse gelecek kuşaklar mevcut başkanın kulaklarını çok çınlatacaklardır.

Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın söylediği gibi bu sorunu hemen masaya yatırmalıyız. Yalnız masanın başında rüzgar gülü olan mevcut Başkan Yıldırım Demirören oturmamalıdır.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2017, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER