Türk Basketbolu İçin Tarihi Karar

FIBA Yönetim Kurulu’nun Barselona’da yapılan olağan toplantısından Türk basketbolu için çok önemli bir karar çıktı.

Türk Basketbolu İçin Tarihi Karar
 
Bugün Barcelona’da gerçekleşen FIBA Yönetim Kurulu toplantısı sonrası, Türkiye’nin ’Wild Card’ alan 4 ülkeden biri olduğu ve 2014 FIBA Dünya Kupası’nda mücadele edeceği açıklandı. Türkiye’nin yanı sıra Brezilya, Finlandiya ve Yunanistan’ın ’Wild Card’a hak kazanması yönünde karar verdi.
 
Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Dünya Kupası’nda tekrar podyuma çıkma şansı yakaladığımız için büyük heyecan duyuyorum. Son yıllarda elde ettiğimiz başarılar göz önüne alındığında, dünyanın en iyi basketbol ülkelerinin buluştuğu bu turnuva, Türkiye’nin katılımı olmadan eksik olurdu. Türkiye’nin Dünya Kupası’na dâhil olabilmesi için kapsamlı ve güçlü bir başvuruda bulunduk. Bu karar Türk basketbolunun uluslararası basketbol camiası içerisindeki saygın konumu bir kez daha pekiştirmiş oldu. Şu anki konumumuz, oyuncularımızın, antrenörlerimizin, idari ve teknik yöneticilerimizin ve sayısız insanın uzun yıllar boyunca verdiği sıkı çalışmanın bir ürünü. Milli oyuncularımızın da bu karar karşısında büyük heyecan içinde olduklarını ve ülkemizi İspanya’da gururla temsil etmeyi sabırsızlıkla beklediklerini biliyorum," ifadelerini kullandı.
 
30 Ağustos’ta başlayacak FIBA Dünya Kupası’nda İspanya, dünyanın en iyi 24 milli takımına ev sahipliği yapacak. Turnuvada mücadele edecek son 4 ülkeden biri olmak için 15 federasyon başvuruda bulundu. Başvuruları ’spor performansı ve promosyon’, ’ekonomi’ ve ’federasyon yöneticiliği’ kriterlerine göre değerlendiren FIBA, Türkiye’nin yanı sıra Brezilya, Finlandiya ve Yunanistan’ın ’Wild Card’a hak kazanması yönünde karar verdi.
 
’Wild Card’ almaya hak kazanan takımların belirlenmesiyle birlikte 3 Şubat Pazartesi günü TSİ 19:00’da gerçekleştirilecek kura çekimine katılacak 24 takımlık liste şu şekilde oluştu:
 
ABD Dominik Cumh., İran, Meksika, Sırbistan, Türkiye
 
Angola, Filipinler, İspanya, Mısır, Slovenya, Brezilya
 
Arjantin, Fransa, Kore, Porto Riko, Ukrayna, Finlandiya
 
Avustralya, Hırvatistan, Litvanya, Senegal, Yeni Zelenda, Yunanistan
 
Pazartesi günü 2014 FIBA Dünya Kupası’nın kura çekiminde Türkiye’nin oynayacağı şehir ve eşleşeceği takımlar belirlenecek. İlk tur maçları, Bilbao, Gran Canaria, Granada ve Sevilla’da, final karşılaşmaları ise Barselona ve Madrid’de gerçekleşecek.
 
Bu turnuvayla birlikte, A Milli Erkek Takım, 2002 yılından beri düzenlenen tüm FIBA Dünya Şampiyonaları’na katılmış olacak. 2010 yılında ev sahipliği yapan Türkiye, gümüş madalyayı kazanarak tarihsel bir başarı yaşamıştı.
 
Ayrıca, bu yaz Erkek ve Kadın Milli Takımlarımızın ikisinin de dünya şampiyonalarına katılacak olması tarihi bir ilk daha olacak. Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı, İstanbul ve Ankara’da gerçekleşecek olan 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası 27 Eylül’de başlayacak.
Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2014, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER