banner9

Trabzonspor'dan U17 Açıklaması

Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta, 17 Elit Ligi’nde takımına katılan Trabzonspor U17 takımının şampiyonluğunun elinden alındığı iddialarına twitter hesabından açıklama yaptı. Başkan Usta, twitterde Futbol Federasyonu’nun 16 Şubat 2016’daki değişiklik yazısını paylaşırken şöyle dedi:

Trabzonspor'dan U17 Açıklaması
"Statü gereği sadece U17 Elit değil, tüm yaşlarda şampiyonlar Antalya’daki turnuvalarda kesinleşecek. Takımlarımıza başarılar dileriz. Lig başlangıcında yayınlanan genelgede, tüm kulüpler yaş gruplarındaki şampiyonların sıralamaya göre değil turnuvalarla belirleneceğini bilmektedir. Lider olduğumuz ya da olmadığımız yaş gruplarının Antalya turnuvalarında şampiyonluklar çıkarmak dileğiyle gençlerimize başarılar dileriz."
 
İNTERNET SİTESİ DE AYNI KONUYU AÇIKLAMA
 
Trabzonspor’un internet sitesi de U17 takımıyla ilgili, "TFF U17 Elit Akademi Ligi Türkiye Finalleri ile ilgili son günlerde yaşanan bilgi karmaşası nedeniyle açıklama yapılması zarureti doğdu" başlığı altında şu açıklamayı yaptı:
 
"U17 Elit Akademi Ligi’yle ilgili statüsünü geçtiğimiz yılın Temmuz ayında açıklamıştır. Bu statünün, ’Türkiye Finalleri’ bölümünde, ’Türkiye Finalleri TFF tarafından belirlenecek’ esaslara göre yapılır. Elit Akademi U17 yaş kategorisindeki Lig sonrası kademeler ve bu kademelere ilişkin esaslar TFF tarafından belirlenir ve ilan edilir. Bu iki maddeden anlaşıldığı üzere lig sıralaması değil, lig sonrası turnuvaları şampiyonu belirlemektedir ve turnuva usulü TFF tarafından sezon içerisinde ayrıca bildirilmektedir. TFF, ilgili statü maddelerine dayanarak, 16 Şubat 2016 tarihinde, tüm Gelişim Ligleri’nde Türkiye Finalleri uygulama usullerini kulüplere bildirmiştir.
 
Bu programa göre, Elit Akademi U17 Ligi’nde ilk 8’de yer alan takımların katılımıyla U14-U15-U16 Bölgesel Gelişim Ligleri’nde de 8’er takımın katılımı ile lig sonrası kademe maçlarının, yani Türkiye Finalleri’nin oynanmasına karar verilmiştir. Statüler açısından bakıldığında yukarıda açıkladığımız şekilde dayanağı gözükse de mevcut statü uygulamalarının bir kısmının hakkaniyet taşımadığı gerçektir. 12 takımın katılımı ile oynanan U17 Elit Akademi Ligi’nde 22 maçla sezonun tamamlanmasının eksik olacağını ve maç sayısının arttırılması için gelecek sezonda bu ligimizde 3 devreli fikstür uygulanmasına geçilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ülke çapında organize edilecek 3 devreli lig sonunda, şampiyon unvanının ligi lider bitiren takıma verilmesinin çok daha adilane bir statü olacağına inanıyoruz. U17 Elit Akademi Ligi’ni namağlup lider olarak tamamlama başarısı gösteren takımımız başta olmak üzere Gelişim Ligleri’nde mücadele eden ve başarıdan başarıya koşan tüm takımlarımızın, tüm gençlerimizin her biri bizler için çok değerlidir. Önümüzdeki günlerde diğer yaş gruplarında da katılacağımız Türkiye Finalleri müsabakalarında mücadele edecek olan, kulübümüzün geleceğinin güvencesi tüm gençlerimize, tüm teknik ekibimize üstün başarılar dileriz."
Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2016, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER