Trabzonspor'da 'Üye Sayısı' Tartışması

Trabzonspor yönetiminin 5-6 Aralık’ta yapılacak genel kurulunda oy kullanacak üye sayısını, son anda yaklaşık 1300 kişi artırması tartışmaları da beraberinde getirdi. Üye sayısı artırımının tüzüğe aykırı olduğu, bu durumun mahkeme konusu olabileceği iddia edildi.

Trabzonspor'da 'Üye Sayısı' Tartışması
 
Trabzonspor’un 15 gün sonra yapılacak kongresiyle ilgini tartışmalara bir yenisi eklendi. Celil Hekimoğlu, İbrahim Hacıosmanoğlu, Muharrem Usta ve Tahsin Usta’nın başkan adaylığını açıkladığı kongreyle ilgili son tartışma, oy kullanacak üye sayısı oldu. Ekim ayında açıklanan listede, bordo mavililerin kongresinde tüzüğe göre üyelikle 2 yılını doldurmuş ve aidatlarını yatırmış 9973 üyenin oy kullanma hakkı olduğu yer aldı.
 
ÜYE SAYISI ARTIRILDI
 
Ancak İbrahim Hacıosmanoğlu yönetimi, Trabzonspor Tüzüğü’nün 29’uncu maddesindeki, "Olağan Genel Kurul toplantısına katılma hakkına; yasa ve tüzük hükümleri uyarınca üyelik hakkını yitirmeyen, aidat borcu bulunmayan ve üyelikte 2 tam yılı doldurmuş bulunan üyeler sahiptir" ifadesine rağmen, çeşitli hukukçulardan aldığı görüş doğrultusunda kongreye katılacak üye sayısını artırdı.
 
Son 2 yıl içinde kulübe üye yapılan ve tüzüğe göre oy kullanma hakkı bulunmayan 1278 üyenin eklenmesiyle oluşturulan yeni hazirun cetveli, dün Divan Kurulu’na gönderildi ve kulübün internet sitesinden yayınlandı. Yeni listeye göre kongrede oy kullanacak üye sayısı, 9973’ten 11 bin 251’e çıktı. Başkan Hacıosmanoğlu’nun başvurduğu hukukçuların, kulübe üye olduğu tarih gözetilmeksizin, aidatlarını yatırmış tüm üyelerin oy kullanma hakkı bulunduğuna dair görüş bildirdiği için yönetimin üye sayısını artırdığı belirtildi.
 
KARARA TEPKİ
 
İbrahim Hacıosmanoğlu yönetiminin son anda yaptığı bu hamle, bordo mavili camiada sert tepkilere sebep oldu. Bir çok kesim, tüzüğe aykırı olduğu için bu eylemden vazgeçilmediği takdirde mahkemeye gidileceğini vurgularken yerel basın da olaya tepki gösterdi.
 
Son Nokta Gazetesi, "Üye sayısını fırlattı! Hacıosmanoğlu, beklenen şok hamlesini gerçekleştirdi. Kaos kapıda", Kuzey Ekspres Gazetesi, "Amaç ne?", Günebakış Gazetesi, "11 bin üye operasyonu. Trabzonspor’da oy kullanma hakkı bulunmayan üyelerle ilgili beklenen hamle yapıldı", İlkhaber Gazetesi, "Hacıosmanoğlu’ndan kongre öncesi şike girişimi. Kongre öncesi son oyununu da oynadı" görüşünü savundu.
 
DİVAN KURULU DA İNCELİYOR
 
Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen ise yönetimin kendilerine 11 bin 251 üye bulunan yeni hazirun cetvelini gönderdiğini belirtti, "Kongre hazirun cetvelinde 9973 kişi yer alıyordu. Ancak yönetim karar alarak süresi dolmayan üyelere de oy kullanma hakkı vermiş. Bu duruma normalde sicil kurulu karar veriyordu ancak sicil kurulu da daha önce istifa etmişti" dedi.
 
Trabzonspor Sicil Kurulu, bir süre önce görevinden istifa etmiş, yönetim kurulu yeni bir sicil kurulu ataması gerçekleştirmemişti. Trabzonspor Divan Kurulu’nun da konuyu incelediği ve bir açıklama yapacağı bildirildi.
 
Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 13:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER