banner51

TOHM'un Ana Üssü Rio 2016 İçin Hazır

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 2016 Rio Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları öncesinde bir spor tesisini daha milli sporcuların hizmetine sundu. Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri’nin (TOHM) ana üssü olan Ankara’da, geleceğin olimpiyat şampiyonlarına destek vermek amacıyla inşa edilen TOHM Eryaman Hazırlık Merkezi, kapılarını milli takım sporcuları ve antrenörlerine açtı.

TOHM'un Ana Üssü Rio 2016 İçin Hazır
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Avrupa’nın en modern spor komplekslerinden biri olan merkezde, farklı spor branşlarına dair birçok antrenman tesisinin bir arada yer aldığını söyledi.
 
TOHM Ankara’da geleceğin olimpiyat şampiyonları için her türlü detayın en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğünü kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, 2016 Rio Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na hazırlanan sporcularımız, başarılı sonuçların temelini bu modern spor kompleksinde atacak. Ülke sporuna ve sporcumuza desteğimizi her şartta en iyi şekilde vermeye devam edeceğiz dedi.
 
2015 yılında tesisleşme alanında büyük gelişmelerin yaşanacağını kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, Tesis envanterimiz her geçen yıl katlanarak artıyor. Böylesine önemli projelerin ülke sporunun geleceğine olumlu anlamda direk etkisi olacağına inanıyorum diye konuştu.
 
SPORCULARIN SAĞLIĞI İÇİN HER ŞEY DÜŞÜNÜLDÜ
 
Dev spor kompleksinde, olimpiyat ve paralimpik oyunlarına hazırlanan sporcuların sağlığı için her türlü detay düşünüldü. Kompleks içinde yer alan ’Sporcu Eğitim Sağlık Araştırma Merkezi’nde (SESAM), geleceğin olimpiyat şampiyonlarının sağlık tetkikleri ve taramaları gerçekleştiriliyor.
 
YEMEKLER DİYETİSYEN KONTROLÜNDE HAZIRLANIYOR
 
Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nde yer alan 90 kişilik yemekhanede yapılan bütün hazırlıklar, diyetisyen kontrolünden geçiriliyor. Yemekler, sporcuların antrenman programlarına göre özel olarak hazırlanıyor.
 
DEV SPOR KOMPLEKSİNDE NELER YER ALIYOR
 
80 dönüm arazi üzerine kurulan merkezde 200 yataklı otel, 90 kişilik yemekhane, ferdi sporlara ait spor salonu, 10 kulvarlı, 401 koltuk kapasiteli tribüne sahip olimpik yüzme havuzu yer alıyor.
 
IAAF standartlarına uygun atletizm sahası ve paralimpik ile olimpik standartlara uygun atış poligonlarının yer aldığı tesiste, 2 adet eğitim salonu, kafeterya, konferans salonu, VIP dinlenme salonu, 2 adet sauna oyun salonu (bilardo, internet), ferdi sporlar spor salonu (güreş, judo, eskrim, boks, halter, boks, tekvando), havalı silahlar atış poligonu (olimpik ve paralimpik), kondisyon salonu, 50 metre 10 yollu ile 25 metre 5 yollu ateşli silahlar atış poligonu. 4 kulvarlı 80 metre uzunluğunda kapalı atletizm alanı, uzun atlama kum havuzu, kondisyon salonu, parke zeminli spor salonu ve 1470 metre uzunluğunda sentetik yüzeyli yürüyüş parkuru bulunuyor.
Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2015, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER