banner51

Terim'den Cumhurbaşkanı Cevabı

Fatih Terim: ''Gül’ün kafilesinde ne işi var?'' diyenlere cevap verdi.

Terim'den Cumhurbaşkanı Cevabı
 
İtalya’ya resmi bir ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte başkent Roma’ya gelen Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim,"Gül’ün kafilesinde ne işi var?" diye soranlara cevap verdi.
 
2000-2001 sezonunda İtalya’nın Serie A takımlarından Fiorentina ile 2001-2002 sezonunda ise AC Milan’ı çalıştırmış olan Fatih Terim, 28-31 Ocak tarihlerini kapsayan temaslarda bulunacak olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e eşlik eden kafileyle birlikte bu ülkeye geldi.
 
Burada Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Fatih Terim, Cumhurbaşkanı Gül’ün, aynı uçakta gelen kafilede yer alması için kendisine davet gönderdiğinde onur duyduğunu ifade ederek, "Bunu hiç tereddütsüz kabul ettim. Bu jesti için Sayın Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ederim" diye konuştu.
 
Aynı zamanda İtalya Devlet Nişanı Stella della Solidarieta Italiana’ya sahip olan Terim, "İtalya’ya gelmek benim için her zaman keyifli, zevkli. İki sezon gibi bir zaman kalmamıza rağmen ne biz dostlarımızdan, ne de onlar bizden hiç kopmadık. Eski dostlarla olmak, nostaljiyi yaşamak çok güzel" dedi.
 
"KAFİLEDE OLMAM DOĞRU"
 
Kendisini, devlet adamlarının kafilelerinde alışık olunmayan bir isim olarak niteleyen Terim, "Ama bence spor insanları, ülkelerinin tanıtımı için katkıda bulunuyorlar. Ben de ülkesini çok seven bir insanım" diyerek, İtalya’nın ülkesinden sonra en sevdiği yer olması münasebetiyle de kafilede yer almasının doğru olduğuna işaret etti.
 
"O kafilede ne işi var" diye düşünenlerin, biraz kafa yormayla doğruyu bulabileceklerini öne süren Terim, "Spor geçmişi olan, spora emek vermiş insanların kendi ülkeleri için yapacağı çok şey var. Bunun başında ülke tanıtımı en önde gelse gerek" diye sözlerini sürdürdü.
 
Birçok işadamı ve siyasi tanıdığını dile getiren Terim, bu seyahatin kendisi için iyi bir tecrübe olduğunu söyledi.
 
İTALYA BAŞBAKANIYLA FUTBOL SOHBETİ
 
İtalya-Türkiye ilişkilerinin çok iyi gittiğini de hatırlatan Terim, İtalya Cumhurbaşkanlığı sarayı Quirinale’de önceki akşam Abdullah Gül onuruna verilen akşam yemeğine katıldığını hatırlatarak, "Orada muhteşem bir şekilde karşılandık. İtalya Başkanı’yla (Enrico Letta) da orada tanıştık. Sayın Başbakan Milanlı ve oynadığımız maçlar, duruşumuz, hepsinden bilgisi olan, sempatik bir insan" diyerek, utbol sohbeti yaptıklarını aktardı.
 
TEKRAR İTALYA’YA DÖNECEK Mİ?
 
İtalya’da iz bıraktığı ve bu nedenle ileride bu ülkede kariyerine devam edip etmeyeceği sorulan Terim, şöyle konuştu: "Hayatın ne olacağı belli olmuyor. Bir hayat için çok kısa denebilecek bir zaman burada kalmamıza rağmen, hiçbir zaman bizi unutmadılar. Ne zaman da gelsem o gururu yaşıyorum burada. Bunlar bir insanın para ile pul ile satın alamayacağı şeyler. İtalya benim ikinci evim, ikinci vatanım. Şu an anlaşmam var ve uzun yıllar da çalışmak, ülkeme hizmet etmek istiyorum. Böyle bir şey şu an için söz konusu olamaz, ama hayat öyle enteresanlıklar getiriyor ki, ne olacağı hiç belli olmaz. İtalya bana hiç yabancı değil."
 
İtalyan basınında isminin zaman zaman bu ülkenin takımlarıyla anıldığı aktarılan Terim, "Türkiye döndüğümden beri adım çok takımla anıldı. Bunları yadırgamıyorum çünkü çok da uzak biri değilim. Burada çalışmış olmanın tecrübesi de var, bıraktığımız ayak izleri de var. Şu an ben doğru yerdeyim, ülkem için soyundum. Başkanımız, yönetimimiz, tüm futbol federasyonu ve Türk insanıyla beraber futbol seferberliği ilan etmek üzereyiz" diye sözlerini sürdürdü.
 
MİLLİ TAKIMDA ALTYAPI KONUSUNDAKİ EKSİKLİKLER GİDERİLECEK
 
Milli Takım’ın alt yapı konusundaki eksikliklerini gidereceklerini de anlatan Terim, "Öncelikle alt yapıdaki eğiticilerin eğitimi durumuna ağırlık vereceğiz, bunun için çok önemli projelerimiz var. Bunu yavaş yavaş hayata geçireceğiz. Biz bir çok yerden geri değiliz, ama ideal miyiz? Hayır. O zaman ideali bulmak için çalışacağız" şeklinde konuştu.
 
Süper Lig’i de değerlendiren Terim, üç puanlık sistemde her takımın çok dikkatli hareket ettiğini belirterek, zevkli bir ikinci yarı beklediğini dile getirdi.
 
UEFA Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden Galatasaray ile Avrupa Ligi’nde yer alan Trabzonspor’a ilişkin de konuşan Terim, "İkisi de güçlü takımlar. UEFA ya da Şampiyonlar Ligi’nde kaldıkça, yukarıya doğru çıktıkça zaten normal bir takım beklememek lazım. Çünkü artık hedefe doğru yürüyorsunuz. Galatasaray da Trabzonspor da güçlü kadrolara sahip ve bunların üstesinden gelirler" ifadelerini kullandı.
 
Galatasaray’daki halefi Roberto Mancini’nin, kendisi için çok olumlu ifadeler kullandığı hatırlatılan Terim, "Mancini başarılı, dünyaca tanınan bir hoca. Aynı dilekleri ben de kendisine iletiyorum" dedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2014, 11:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER