Süper Final 22 Milyon Lira Kazandıracak

Ekonomik açıdan Türkiye’nin en değerli spor organizasyonlarından biri olan Süper Final’de son maç Fenerbahçe ve Galatasaray’ın kasasını dolduracak. Fenerbahçe maç günü hasılatında 6.2 milyon lira ile rekor kıracak. Şampiyonluk kupasını kaldıran ise yayın gelirinden 15 milyon liralık bonus kazanacak.

Süper Final 22 Milyon Lira Kazandıracak

Dünya futbolunun sayılı derbileri arasında gösterilen Fenerbahçe-Galatasaray maçı gelir açısından rekor kıracak. 2011-2012 sezonunun şampiyonunu belirleyecek olan Süper Final maçında kupayı kaldıran takım en büyük payı alacak. Yayın gelirinden 15 milyon liralık pay şampiyonun kasasına girecek. Fenerbahçe ise maç günü hasılatında rekor kıracak. Bilet satışından 3 milyon lira, saha içi reklam gelirinden 2.5 milyon lira, lisanslı ürün satışından da 750 bin lira kazanacak olan Fenerbahçe kasasını dolduracak. Galatasaray ise derbi öncesi sadece GS Store mağazalarından gelir elde edecek. GS Store satışlarının 250 bin lirayı bulması bekleniyor. Böylece iki takım bir günde 22 milyon liralık gelir elde etmiş olacak.

Bu sezon daha çok kadın ve çocuk ürünü satışıyla kasasını dolduran Fenerium mağazası derbi günü Fenerbahçe’nin kasasını dolduracak. Şükrü Saracoğlu Stadyumu’ndaki Fenerium mağazası maç öncesinden 750 bin liralık satış hedefledi. Şampiyon olunması halinde bu rakamı ikiye katlayacak olan Fenerium mağazası tarihi gelir elde edecek. Derbi maçı öncesi bilet fiyatlarını 66 TL ile 314 TL arasında değişen fiyatlarla satışa çıkaran Fenerbahçe, 16 bin adet biletten 3 milyon lira kazandı. Saha içi reklamları Süper Final öncesi artıran Fenerbahçe’nin bu gelir kaleminden 2 milyon 500 bin lira para kazanması bekleniyor. Sarı-lacivertliler şampiyonluk kupasına uzanırsa Fenerium, kombine, Fenercell, Fener Bonus Card ve isim hakkı gelirlerinin iki katına çıkması hedefleniyor.

Galatasaray final maçına deplasmanda oynaması nedeniyle sadece GS Store mağazalarından gelir elde edecek. Ancak şampiyonluk kupasını müzesine götürmeyi başarırsa GS Store mağazaları sabaha kadar satış yapacak. Maç öncesinde 250 bin liralık hasılat bekleyen GS Store mağazaları şampiyonluk için özel ürünler de hazırlıyor. Bu sezon Türk Telekom Arena’dan önemli gelir elde eden Galatasaray, şampiyon olması durumunda kombine satışlarında patlama bekliyor.

2011-2012 sezonunun şampiyon takımını belirleyecek olan Fenerbahçe-Galatasaray mücadelesinde galip gelen takım yayın gelirinin önemli bir bölümünü kasasına koyacak. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından performans primi olarak dağıtılan yayın gelirinden şampiyon olan kulüp 15 milyon lira bonus alacak. Geçtiğimiz sezon Fenerbahçe’nin kazandığı bu para TFF’nin vereceği yeni kararla artabilir.

Kulüplerin ekonomik performansı

Fenerbahçe Kulübün borcu 250 milyon lira.
Stadyum geliri 60 milyon dolar.
2011’de 22 bin adet kombine sattı.
Futbolcu değeri 305 milyon lira.
Sponsor sayısı 15’i buldu.
Piyasa değeri 1.4 milyar TL oldu.
Fenerium geliri 60 milyon lira.
Galatasaray Kulübün borcu 440 milyon lira.
Stadyum geliri 70 milyon dolar.
2011’de 28 bin adet kombine sattı.
Futbolcu değeri 290 milyon lira.
Sponsor sayısı 12’yi buldu.
Piyasa değeri 553 milyon TL oldu.
GS Store geliri 30 milyon lira.

Bu akşam sahibini bulacak Spor Toto Süper Lig Kupasını kimin kaldıracağı merakla beklenirken, bu kupanın maddi değerinin Ziraat Türkiye Kupası’ndan daha az olduğu ortaya çıktı. Kazanan 925 ayar gümüşten imal edilen, 8 kilogram ağırlığında kupanın sahibi olacak. Spor Toto Teşkilat Başkan Yardımcısı Burak Aslan, kupanın maddi değerinin 45 bin lira, manevi değerinin ise paha biçilemez olduğunu kaydetti.

Süper Final maçı yayıncı kuruluşun reklam gelirlerini de arttıracak. Bu maçın şampiyon takımı belirleyecek olması şirketleri de harekete geçirdi. Daha önceki derbi maçlarında 3 milyon liralık reklam geliri elde eden yayıncı kuruluş Digiturk’ün bu maçtan beklediği hasılat 5 milyon lirayı geçti.

Fenerbahçe ve Galatasaray maçının heyecanı kulüplerin İMKB’de işlem gören hisselerine de yansıdı. Galatasaray’ın hisseleri dün yüzde 5.4 erirken, Fenerbahçe hisseleri yükseldi. Şampiyonluk şansını son maça kadar taşıyan sarı-lacivertlilerin İMKB’deki hisseleri yüzde 7.4 oranında arttı. Fenerbahçe’nin piyasa değeri 100 milyon lira arttı ve 1.4 milyar lirayı geçti. Galatasaray’ın piyasa değeri ise 32 milyon lira eriyerek 553 milyon TL’ye geriledi.

Performans primi olarak dağıtılan yayın gelirinden 34 haftalık periyotta en çok parayı Galatasaray kazandı. TFF, bu sezon Süper Lig’te galip gelen takıma 800 bin TL öderken, beraberlik halinde ise bu parayı iki takıma bölüştürdü. Bu sezon Galatasaray 23 galibiyet için 18.4 milyon liralık primi kasasına koyarken, 3.2 milyon lirayı da berabere kaldığı 8 maç için aldı. Galatasaray 34 hafta sonunda performansıyla 21.6 milyon lira para topladı. Ligi 2’nci bitiren Fenerbahçe ise kasasına toplam 19.2 milyon lira para koymayı başardı.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2012, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER