Samsun'da Yeni Bir Spor Dalı

Samsun’da yeni ortaya çıkan spor dalı ’Futbolda satranç’ sloganlı ’Futranç’, kamuoyuna tanıtıldı.

Samsun'da Yeni Bir Spor Dalı
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteklediği Gençlik ve Spor Hizmetleri Samsun İl Müdürlüğü ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Vakfı’nın projelendirdiği futbolda satranç sloganlı ’Futranç’, farklı tarzı ile herkesin dikkatini çekti. Futbol ile satrançıın birbirine harmanlanmasıyla ortaya çıkan ’Futranç’ın tanıtımı bugün Atatürk Spor Salonu’nda yapıldı. Zeka ile futbolu birleştirdiklerini belirten Ondokuz Mayıs Üniversitesi Vakfı Koleji Spor Koordinatörü ve Proje Yöneticisi Birol Genç, şöyle dedi:
 
"Zekayla futbolu birleştirmek istedik. Bunu da başardık. Satranç veya futbol birbirinden ayrılmayan iki branş, dünyada saygı gören branşlardır. Bu branşların ortak özellikleri olan stratejiler geliştirme, hızlı karar verebilme, analitik düşünce becerilerini geliştirme, sonuç odaklı mukayese yapabilme, zamanı iyi kullanma ve doğru hamlelerin yapılmasını sağlayan bir oyun ortaya koyduk. Bu oyun öncelikle sıralama şeklinde yapılıyor. ’5+1’ oyuncudan oluşuyor. Futbol maçı devam ederken hakemler tarafından oyun alanı yanına çağrılan oyuncu satrancın başına geçerek hamlesini yapıyor. Bir oyuncu hamle yaparken diğer oyuncular ise stratejik kararlar veriyorlar. Örnek olarak, kaleci oyundan satrancın başına geçerek hamle yapmaya çıktığı zaman kale boş kalıyor. İşte burada satrancın ve futrançın özelliği ortaya çıkıyor. Oyunda sonuç basit olarak söyleyeyim, futbolda yenen takım yine yeniyor. Satrancı kazanan takım ise 2 gol atmış sayılıyor. Mesela son dakikalara doğru maçın skoru 3-1 diyelim. Yenilen takım eğer satrançta mat yaparsa durum 3-3 oluyor ve maçın süresi uzuyor."
 
Samsun İlkadım Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Murat Turan, Dünya’da ve Türkiye’de ilk defa böyle bir branşın çıkıyor olmasının kendisi için bir gururd olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
 
"Futranç’ ismini iki farklı branştan almakta. Futbol dünyada herkesin kabul ettiği ve ilgilendiği bir daldır. Satranç ise bu anlamda zeka ve sabırla oynanan bir brançtır. Bu iki branşın birleşmesinden acaba neler olabilir düşüncesiyle ortaya çıkmıştır. Futranç, ilerleyen dönemde sadece futbolu değil diğer takım sporlarını da kapsayacak şekilde entegre olarak, hem alt yapıda ve ilerleyen dönemlerde üst yapıyla hizmet verecek ve seveni olacak bir branş olacak. Biz bu anlamda bu sporun doğuşuna ev sahibi yapmaktan mutluyuz."
 
Düzenlenen toplantıya ayrıca birçok spor severin yanı sıra Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı ve diğer protokol üyeleri de katıldı.
 
FUTRANÇ NASIL OYNANIR?
 
Futranç, spor salonu, sentetik ve çim saha da oynanıyor. Her biri 20 dakika olan iki yarı ile olmak üzere 40 dakika oynanıyor. Köşe vuruşu uygulaması bulunuyor. Taç atışları ayak ile kullanılıyor. Oyuncu sayısı eşit olmak şartıyla bir takımda altı sporcudan fazla olmuyor. Her takımda iki yedek oyuncu bulunuyob Futranç maçı 20’şer dakikadan iki devre halinde 5 dakika dakika devre arası verilerek oynanıyor. Satranç oyunun içinde ve 40 dakika oynanıyor. Kura çekiminde satranç başlama sistemi uygulanıyor. Kurayı kazanan takım hem topu alır, hem de satranç oyunun ilk hamlesini yapar. İlk hamleyi kaleci yapamaz. İkinci devreye diğer takım başlar. 1 (bir) numara ’Kaleci olmak şartıyla’ forma numaraları sırayla veriliyor. Takım ilk hamle yapacak oyuncuyu kendisi belirler. İlk hamleyi kaleci yapamaz. İlk hamleden sonra formadaki sıra numarasına göre devam eder. Oyun sonunda satranç oyununu kazanan takım 2 (iki) gol atmış sayılıyor. Beraberlik durumunda altın gol uygulaması, eşitlik bozulmazsa penaltılara gidilir. Maçın başlaması ile birlikte numara sırasına göre oyuncular hakem tarafından çağrılır. Hamle yapıp saate basmaları sağlanıyor.
Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2015, 17:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER