banner51

'Passolig Futbol Anarşisini Azalttı'

Gaziantep Zirve Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Adnan Tönel, passolik uygulamasının futbol müsabakalarında tribün anarşisini azalttığını söyledi.

'Passolig Futbol Anarşisini Azalttı'
Doç.Dr.Adnan Tönel, 14 Nisan’da başlatılan passolig uygulamasının taraftarın statları doldurması noktasında başarısız olduğunu, ancak tribün anarşisini azaltma noktasında ise başarıyı sağladığını belirtti, şunları söyledi:
 
"Futbol dünyanın her yerinde kontrol edilerek evrimleşen bir endüstri. İtalya’da 2009 yılında Tessera del Tifoso adı ile yürürlüğe giren akıllı kart uygulaması, günlerce süren eylemler, tribün şiddetinin son bulmaması ve taraftarların statları doldurmaması gibi nedenlerden ötürü başarısız olmuştu. Türkiye’de daha sezon ortasına bile gelmedik ama görünen o ki futbol seyircisi de tribün anarşisi de azaldı."
 
Taraftarları statlara giderek takımlarına destek olmaya çağıran Doç.Dr.Tönel, tribünlerde yaşanan şiddet olaylarının önüne geçmesi için de uygulamaya konulan Passolig uygulamasının başarıya ulaştığını savunurken şöyle dedi:
 
"Suç işleme eğilimindeki pek çok kişi sisteme dahil olmayarak adeta kendilerini tereyağı gibi suyun üstüne çıkarttı. Kimse, 10 lira verip hakeme, ya da ailesi olsun olmasın bir sporcuya oturduğu yerden küfretme özgürlüğüne sahip olamaz, kimse onlara bu hakkı tanıyamaz. Uygulama ile futbolda şiddet bıçak gibi kesildi."
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2014, 15:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER