'Olimpik Atlet Yetişmesini Engelliyor'

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) Eğitmeni Yrd.Doç.Dr.Ercan Haslofça, küçük yaşta uygulanan başarı odaklı antrenmanların, olimpik seviyede atlet yetişmesine engel olduğunu savundu. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nda bugün başlayan Çocuk Atletizmi Semineri’nde "Çocuk atletizmine giriş ve Y nesli" konulu bir konuşma yapan IAAF CECS 1 Eğitmeni Haslofça, "Bazı ülkelerdeki uygulamalara baktığımızda, yetişkinlere dönük ...

'Olimpik Atlet Yetişmesini Engelliyor'
Önce hareket eğitimi ve çok yönlü becerilerin kazandırılması, ondan sonra bir spor branşının öğretilmesi ve orada başarılı olanların da yönlendirilmesi şeklinde bir yol izlenmesi gerektiğine işaret eden Ercan Haslofça, "8-10 yaşındaki çocukları voleybola, basketbola, atletizme yönlendirip sadece o branşa dönük eğitimlerin verilmesi tek yönlü beceri gelişimine neden oluyor. O çocuklar yetenekli olsalar bile kendi branşlarında çok üst seviyede başarı gösterecek noktaya gelemiyorlar. Dolayısıyla ilgi kaybı yaratan bir ortam oluşuyor ve çocuklar çok yüksek başarılara ulaşmadan spordan uzaklaşıyorlar" şeklinde konuştu.
 
Atletizmin bu şekliyle, çocuklar tarafından zor, sürekli başarı isteyen, sıkıcı ve eski moda bir spor olarak tanımlandığını belirten Ercan Haslofça, 7-12 yaş çocukları kapsayan Çocuklar İçin Atletizm Programıyla ilgili şunları söyledi:
 
"Bu tespitlerden sonra Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği bir uzman grubu oluşturdu. Neler yapılabileceği değerlendirildi. Yarışmalar içeren, takım halinde yapılabilen, oyun şeklinde programlar hazırlandı. Bu programın uygulanması için okul, mahalle, semt gibi yerlerde oyun alanı şeklinde stadyumlar oluşturulacak. Buralarda eğitici bir atletizm olacak. Oyun formunda bir yarışma ortamı yaratarak çocukların yeteneklerini geliştirmelerini sağlayacağız."
 
BESYO Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Necati Cerrahoğlu ise, 2 gün sürecek seminerle ilgili olarak, "Üniversite öğrencilerimizin kaliteli ve akademik bir eğitim almalarına katkı sağlamak için Atletizm Federasyonu ile işbirliği yaptık. Federasyonumuz, Türkiye’de çok ciddi bir eğitim politikası başlattı. Bu bağlamda Türkiye’nin çok farklı yerlerinde çocuk atletizm seminerleri düzenleyerek atletizmi tabana, çocuklara yaymaya özel gayret sarf ediyorlar. Bu bağlamda da üniversitelerin spor yüksek okulları aracılığıyla ilkokul düzeyinde 7-12 yaş grubuna eğilmeleri ayrıca uzun vadeli çalıştıklarının bir başka göstergesi. Biz de Çanakkale’ye böyle bir eğitimi almanın faydalı olacağını düşündük" dedi.
 
IAAF Çocuk Atletizmi Türkiye Koordinatörü Necdet Ayaz’ın da katıldığı seminer yarın sona erecek.
 
 
Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2015, 16:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER