'Men İhtimali Yoktu'

UEFA 1. Asbaşkanı Şenes Erzik, NTV Spor Haber Müdürü Haluk Yürekli'nin sorularını yanıtladı. "Türkiye'nin Avrupa'dan men edilme ihtimali yoktu" diyen Erzik, böyle bir durumun söz konusu bile olmadığını söyledi.

'Men İhtimali Yoktu'

 

Şenes Erzik, NTV Spor'a konuştu... TFF Mali Genel  Kurulu için geldiği Ankara'da NTV Spor Haber Müdürü Haluk Yürekli'ye konuşan Erzik, "Şike Soruşturmasında ağır yaptırımlar uygulanmazsa UEFA Türkiye'yi Avrupa'dan men edecek" şeklindeki endişelerin yersiz olduğunu ortaya koydu. Konuyla ilgili soruya "Türkiye'nin Avrupa'dan men edilme ihtimali yoktu" diye yanıt veren Erzik, böyle bir durumun söz konusu bile olmadığını söyledi.

"Türkiye'nin men edilme ihtimali yoktu"

 

 

3 Temmuz sürecinin, ülke açısından son sıkıntılı bir dönem olduğunu ifade eden Şenes Erzik, "3 Temmuz'dan bu yana normal hayatımı sürdürüyorum ve UEFA'daki görevim neyi gerektiriyorsa onu yapıyorum. Dolayısıyla bugün kongrede belirttiğim gibi, bu sadece futbolla ilgili insanları ilgilendiren bir olay olmaktan çıktı. Toplumsal bir olay haline geldi. TFF açısından bazı şeyler sonuçlandırılsa da yargı halen devam ediyor. Çok zor ve kötü bir süreç yaşadık hep birlikte" dedi.

UEFA ve FIFA'da Ulusal Federasyonlar Komitesi Başkanı olduğunu ve bu nedenle taraf olduğu bir konuda konuşmadığını belirten Erzik, "Benim yapım, işler sonuçlanmadan konuşmamı engelliyor. En önemlisi ise ben konumum itibariyle tarafım. Ben TFF başkanlığını yaptım senelerce. Şimdi de TFF'nin onursal başkanıyım. Özellikle UEFA'daki Platini'den sonraki 2. adam olarak, birtakım görevlerim var. FIFA VE UEFA'DA, ulusal federasyonların komitesinin başkanıyım. 53 ülke federasyonu, benim başkanı olduğum komiteye bağlı. FIFA'da da 209 ülkenin yine ulusal federasyonlar komitesi başkanıyım. Bütün bu görevlerin sorumluluğu içerisinde, herhalde bu konularda en son konuşacak kişi benim. Ben tarafım, çünkü Türk'üm" diye konuştu.

Fenerbahçe ile kararını açıklayan UEFA'nın, çok güzel bir açıklama yaptığını vurgulayan Şenes Erzik, "UEFA, Fenerbahçe konusunda o kadar güzel bir açıklama yaptı ki gayet net. UEFA, yaptığı son açıklamayla, ne demek istediği gayet açık bir şekilde anlatmış. Hatta büyük bir mutlulukla gördüm, basın organları da tercümeyi çok net bir şekilde yaparak, deşifreleri yapmış. Ben de hukukçu olmadığım için ilave edeceğim bir şey yok" ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ne aldığı davetin ardından, kimseye bir açıklama yapmadığını söyleyen Erzik, "Ben kimseye, 'bu iş bitti' demedim. Nerden kaynaklandığını biliyorum. Çünkü o gün yoğun bir şekilde telefon geldi. Birçoğunu cevaplayamadım. Benim orda işlerim var. Maçlara gidip geliyoruz. Tabii ki bir görev bölümü yapmış durumdayız. Belki bu telefonların 1-2 tanesine cevap verdim ama onda da 'bekleyin UEFA'dan ne cevap gelirse sonuç o olur' dedim. Ama ilave yapıldıysa ben onu bilemem" dedi.

TFF Başkanlığı için aday olmasının, 30 yıllık UEFA VE FIFA'daki görevlerini bir kenara atması anlamına geleceğini de söyleyen Şenes Erzik, "UEFA'daki görevlerim var. Bu görevleri kaldırıp kenara koymak, UEFA VE FIFA'daki geçmiş 30 seneyi inkar etmek anlamına gelirdi. Benim Şenes Erzik olarak öyle bir lüksüm yok. Sonunda bu karar benim kararımdı. Türkiye çok önemli ve zorlu bir süreçten geçiyordu. Ben onursal başkan olarak da, UEFA VE FIFA'da önemli görevler üstlenmiş bir insan olarak da 'banane' diyemezdim. Ben daha önce kabul etmemişken, çok olağanüstü bir durum varken kabul edebilirdim. Ama yine de bu görevi kabul etmem, Türkiye açısından iyi olmazdı. UEFA VE FIFA'daki görevlerim bu kadar artmışken, gelemezdim" diye konuştu.

Ayrıca Türkiye'nin ceza alma ihtimalinin de hiç olmadığını açıklayan Erzik, "Bence böyle bir durum hiç yoktu ve hiç de olmadı" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2012, 15:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER