Londra Sıçraması!

Potanın Perileri ilk kez yer aldığı ve çeyrek finalde elendiği 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda kürsüye çıkamasa da, katılım hakkı sayesinde, dünya sıralamasında tam 8 basamak birden yükseldi. Filenin Sultanları ise 1 sıra atladı.

Londra Sıçraması!

 

Olimpiyat tarihinde Türkiye takım sporlarında ilk kez Kadın Basketbol ve Voleybol Milli Takımlarımız’la 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda ülkemizi temsil etti. Potanın Periler çeyrek final başarısı yakalarken, Filenin Sultanları ise, olimpiyat şampiyonu ve ikincisinin belli olduğu gruptan çıkamadı. İki ekibimiz de kürsü şansı yakalayamasa da olimpiyata katılmasıyla dünya sıralamasında büyük bir sıçrama yaşadı.
 
Özellikle de Potanın Perileri, FIBA kadın milli takımlar dünya sıralamasında 8 basamak birden tırmanarak, 141 puanla 13. sıraya yükseldi. Sıralamada, Büyük Britanya (+25) ve Hırvatistan’ın (+10) ardından en fazla aşama kaydeden ülke olan Türkiye, tarihinin en iyi derecesini elde etti. 2011’de kazandığı Avrupa ikinciliğiyle Avrupa sıralamasında    9. basamağa yerleşen Türkiye, 2012 Londra’nın ardından ise Rusya, Çek Cum., Fransa, İspanya ve Belarus’un ardından Avrupa’nın en iyi 6. takımı oldu.
 
Bu arada Filenin Sultanları da dünya sıralamasında 7.’liğe yükseldi. FIVB tarafından açıklanan listede 134 puanla 7. sırada yer alan Milliler, bir önceki sıralamada 8. sırada yer alıyordu. 
Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2012, 09:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER