Kartal Arena'ya Konuyor!

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç Beşiktaş ve Galatasaray başkanlarını uzlaştıracak. Kılıç, GSGM'nin TT Arena üzerindeki haklarına dayanarak devreye girdi..

Kartal Arena'ya Konuyor!

 

Bakan Suat Kılıç, GSGM’nin TT Arena üzerindeki haklarına dayanarak devreye girdi. Beşiktaş’ın Arena’da oynaması ile ilgili çarşamba günü yapılacak toplantıda, başkanların el sıkışmasına kesin gözüyle bakılıyor. 
 
Beşiktaş önümüzdeki sezon maçlarını G.Saray TT Arena Stadı’nda oynayacak mı? 
Bu soru en geç çarşamba günü yanıtını buluyor. 
 
Ama biz şimdiden haberi verelim: 
- Evet, Beşiktaş yüzde 99.9 önümüzdeki sezon maçlarını TT Arena’da oynayacak.
Bunun için Gençlik Spor Bakanı Suat Kılıç devreye girdi.
G.Saray Başkanı Ünal Aysal ile Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, bu çarşamba Bakan Suat Kılıç ile bir araya gelecek. Bu görüşmede, iki kulüp başkanının tüm sorunları aşıp stadın ortak kullanımı konusunda anlaşmaya varacağına bakanlık yetkilileri yüzde 99.9 gözüyle bakıyorlar. 
 
Başkan Ünal Aysal diretmez 
VE bu konudaki Hürriyet’in sorularını şöyle yanıtlıyorlar:
* G.Saray, stadın ortak kullanımına karşı. Nasıl ikna edeceksiniz?
- G.Saray karşı değil, sadece Adnan Öztürk Bey karşı çıktı. Ünal Aysal uzlaşmacı makul bir isim.
* Ama G.Saray taraftarı da karşı çıkıyor.
- Aslında medyaya verilen demeçler konuyu buraya getirdi. Yoksa iki kulüp de burada dostça bir paylaşımda bulunabilirlerdi.
* Peki Ünal Bey nasıl ikna edecek taraftarını.
- Makul ve uzlaşmacı bir isim Ünal Bey. Keşke yöneticiler verdikleri demeçlerle konuyu buraya getirmeselerdi. Ama madem konu buraya kadar geldi. Taraftarlarını ikna etmek de artık onların işi. Bu konuda sorun çıkmaz. Kaldı ki iki kulübün birlikte aynı stadı paylaşması sporda kadeşlik adına da büyük bir adım olur. 
 
Emredersek zaten iş biter 
* Bana rağmen hayır deme şansı yok mu?
- Biz emredersek oynarlar. Ama bunu yapmak istemiyoruz. Uzlaşarak bu sorun çözülsün istiyoruz.
* O stadın kullanım hakkı G.Saray’n. Sizin emretme hakkınız var mı?
- Geçtiğimiz günlerde eski GSGM müdürü Yunus Akgül de söyledi. Bakanlığın o statta söz hakkı var. Sözleşme hükümlerinde bu var. Bu hakkı da kullanmak istemiyoruz. Ama emredersek başka çare var mı?
* Bakan Kılıç, ne zaman görüşecek iki başkanla?
- Salı ya da büyük ihtimalle çarşamba günü. Ünal Bey daha önce yurt dışındaki işlerinden dolayı yerine Adnan Öztürk’ün gelmesini istedi. Ama bakan bey iki başkanla görüşmenin daha doğru olacağını söyledi.
 
Stat konusunda gelinen nokta böyle. Çarşamba günü konuya son nokta konulacak. Ve yüzde 99.9 Beşiktaş TT Arena’da oynacak. 
 
Dünyada çok örneği var 
TÜRKİYE’de İstanbul takımları uzun yıllar İnönü Stadı’nı birlikte kullanmıştı. F.Bahçe ve G.Saray kendi statlarına taşınınca, emektar stadın hakları Beşiktaş’a kaldı. Dünyada da çok önemli takımlar, statları ortak kullanıyor. 
 
Milan ile İnter, San Siro Maezza 
Roma ile Lazio da Olimpiyat Stadı 
 
AEK ile Panathinaikos, Olimpiyat Stadı 
 
CSKA ve Dinamo Moskova, Khimki Arena 
 
Rapid ile Austria Wien, Ernst Happel 
 
Ortak kullanıma göre fikstür 
Türk Telekom Arena Stadı’nın Beşiktaş’ın kullanımına açılması, yeni sezonun programını da etkileyecek. İki takım aynı statta oynayacağından fikstür buna göre ayarlanacak. Ya iki takım aynı hafta iç sahada oynamayıp, biri deplasmanda olacak ya da farklı günlerde TT Arena’yı kullanacaklar. 
 
Beşiktaş’a Türk Telekom Arena için vize vermek istemeyen G.Saraylılar, değişik kaygılar öne sürüyor. Bir kısmı, locaların satışında paylaşım olup olmayacağında kargaşa olabileceğini öne sürerken, bir kısmı, satış mağazaları için nasıl bir yöntem uygulanacağını kaygı olarak gündeme getiriyor. Ancak en önemli nedenin süre ile ilgili olduğu biliniyor. Buna göre, G.Saray yöneticileri bu anlaşma sonrası 10 yılı aşan bir süre Beşiktaş’ın Arena’da kalacağından endişe duyuyorlar.
Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2012, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER