banner9

Jimnastik Dünya Şampiyonası Başladı

Mersin’de düzenlenen Artistik Jimnastik Dünya Kupası start aldı.

Jimnastik Dünya Şampiyonası Başladı
 
Mersin Olimpik Jimnastik Salonu’nda yapılan açılışa Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, Gençlik ve Spor İl Müdür Vekili Ahmet Tarakçı ile izleyiciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları gösterisi yapıldı. 2016 Yaz Olimpiyatları öncesi son resmi müsabaka olma özelliği taşıyan şampiyonada, Türkiye başta olmak üzere Avusturya, Azerbaycan, Kolombiya, Hong-Kong, İran ve Özbekistan birincilik için ter dökecek.
 
Törende konuşan Jimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, ’’Bu organizasyon için Federasyonumuz çok ciddi çaba içerisinde olmuştur. İlk etapta ülkemize böyle bir organizasyonun kazandırılması, sonrasında ise en iyi şekilde organizasyonun yapabilmesi için çalışmalar yaklaşık bir yıl önceden başlatılmıştır. FIG tarafından alınan karara göre 2020 Olimpiyat Oyunları için kota alacak sporcuların belirlenmesinde dünya kupalarının belirleyici olacak olmasının, ülkemizde böyle bir müsabaka organize edilmesinin önemini ortaya koymaktadır. Son zamanlarda meydana gelen terör olayları bu tür etkinliklere katılacak ülkeleri de etkilemektedir. Federasyonumuz her uluslararası ortamda ve fırsatta ülkemiz ile ilgili endişeleri gidermek için çaba sarf etmektedir’’ dedi.
 
Yarışmaya ilk etapta 22 ülkenin kayıt yaptırdığını hatırlatan Çelen, en son olan olay neticesinde 8 ülke sporcusu ve 4 ülkeden gelen tarafsız hakemler ile organizasyonun yapılacağını söyledi. Dünya kupasında 15 kadın ve 9 erkek sporcu ile oyunlar başladık.
Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2016, 22:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER