İzmir, Hakemlikte de Sınıfta Kaldı

İZSİAD üyesi, ERA gayrimenkulün sahibi Merkez Hakem Kurulu Yönetim Kurulu Üyesi Erol Ersoy, ''İzmir ve Ege Bölgesi’nde hakemliğin geldiği son noktayı değerlendirdi. Ersoy, Süper Lig’de önemli maç yöneten hakemimiz yok ama yetiştireceğiz'' diye konuştu.

İzmir, Hakemlikte de Sınıfta Kaldı
GÖKDENİZ ENGİN / BEN HABER
 
Merkez Hakem Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi, Gözlemci ve eski hakem İzmirli Erol Ersoy, İzmir ve Ege Bölgesi’nde hakemliğin geldiği noktayı Ben HABER0 gazetesine değerlendirdi. Ersoy, Merkez Hakem Kurulu olarak yeni göreve geldiklerini, zaman verilmesi ve sabır gösterilmesi durumunda başarılı işlere imza atacaklarını ve İzmir ve Ege Bölgesi’ni hakemlik konusunda üst seviyelere taşıyacaklarını belirtti. Ersoy, Süper Lig’de İzmir ve Ege Bölgesi’nden önemli maçlarda düdük çalan hakem sayısının az olduğunun farkında olduklarını, bu durumu pozitife çevirmek için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.
 
Ersoy, ''Şu an Süper Lig’de görev yapan 44 hakemden 11 tanesi Ege Bölgesi’nden bu anlamda sayı olarak Türkiye'nin yüzde 25'ini oluşturuyoruz. Ama üst düzey maç yönetme konusunda Tolga Özkalfa, Yunus Yıldırım ve Çağatay Şahan gibi hakemlerin yanına yenilerini yetiştirmemiz gerekiyor. Bunun da bir kaç yıl içerisinde artacağını düşünüyorum'' diye konuştu.  
 
İzmir'deki stat ve tesis problemlerinin hakemleri etkilemediğini belirten Ersoy, “Yıllar önce Gençlik Spor Genel Müdürlüğü ile imzalanan bir protokol sonucunda Atatürk Stadı’nın altında hakemlere bir yer tahsis edildi, bu konuda ciddi bir destek alıyoruz. Burada 300 kişilik bir eğitim salonumuz, hakemlerin sosyalleşeceği kafeler türünde yerlerimiz de mevcut. Hakemlerle ilgili tesis konusunda problem yok ancak takımlar açısında büyük problemler var. Bu sorununda yetkililer tarafından çözüleceğine inanıyorum'' dedi. 
 
 
"Süre verilirse İzmir hakemlikte eski günlerine döner"
 
Ersoy, ''Hakemler arasında rekabetçi bir sistemi getirdiğimiz zaman, bir maçı örneğin  Fenerbahçe-Galatasaray maçını yönetme ile ilgili hakem sayısını, adayları 3'ten 10’a çıkardığınız anda MHK olarak rahatlarsınız ve o zaman da kamuoyu der ki bu maça 10 tane aday var. Bu adaylar arasında en formda olan hakeme maçı rahatlıkla tebliğ edersiniz. Tabi bunun için de uzun vadede planlama yapılması lazım. MHK olarak İzmir ve Ege Bölgesi’ndeki hakemliğin 5-10 yılını dolduracak genç hakemlerimizi belirledik. Eğer uzun vade de MHK olarak göreve devam edersek bu hakemlerin üzerine eğilip onları yetiştirmek için ciddi bir eğitim fizik kondisyon ile ilgili çalışmalar yapacağız. O zaman İzmir'den Tolga Özkalfa ve diğer hakemlerin yanına yetişecek rekabetçi hakemleri de kazandırmış olacağız ve İzmir'den az hakem çıkması sorununa çözüm bulmuş olacağız'' dedi. 
 
Televizyon programlarında her daim hakemlerin konuşulmasına ve eleştirilmesine de değinen Ersoy, ''Bir hakem için en olumsuz durum spor programlarında abartılı bir şekilde eleştirilmesidir. Hakemlerin yaptıkları hatalarla ilgili eleştiriler olabilir. Ama bu eleştirileri hakemin kişiliğini etkileyecek şekilde yaparsak bu hakemi üzer'' diye konuştu.
 
Ersoy, Cüneyt Çakır'ı çok başarılı bulduğunu da ifade etti. Ersoy, bir tartışma programında Beşiktaşlı eski yönetici Celal Kolot'un “Dünya Kupası’na Somali'den bile hakem çağrılıyor. Cüneyt Çakır'ın Dünya Kupasına çağrılması başarısını çok abartmamalıyız” açıklamalarına da yanıt verdi. Ersoy, ''FIFA 5 tane konfederasyondan hakemleri davet etmek zorunda. UEFA'da bunlara ayrılmış kontenjanlar var. Davet edilir örneğin Somali'den çağrılan hakeme bir maç yönettirilir. Çok başarılı hakeme Dünya Kupası yarı finali yönettirilir. Dolayısı ile Cüneyt Çakır da Dünya Kupası yarı finalini yönetmiş bir hakem olarak bence çok başarılı. Amacı da hakemlik kariyeri bitene kadar bir Dünya Kupası finali veya UEFA'nın düzenlediği bir şampiyonada final maçı yönetip gelecekte hakemliğini noktalamak'' diye konuştu. 
 
 
"Şifo ve Tugay küfürleşti onları atmadım"
 
Ersoy, hakemlik yıllarında bir Türkiye Kupası finalinde Galatasaray-Beşiktaş derbisinden anısını da paylaştı: 
 
''Bir faul kararı verdim. Faul atışını kullanacak Beşiktaşlı futbolcu Şifo Mehmet, yani Mehmet Özdilek. Karşısında da Galatasaray'dan Tugay Kerimoğlu var. Faul atışı esnasında Şifo Mehmet ve Tugay birbirlerine çekilsene şeklinde hafif küfürlü bir konuşma yaptılar. Ve benim gözümün önünde olan ama üçümüzün dışında kimsenin fark etmediği bir durum oldu. Kurallara göre benim bu iki oyuncuyu o anda oyundan atmam lazım. Onlara beyler ne yapıyorsunuz diye sorduğumda hocam biz milli takımdan oda arkadaşıyız. Birbirimizle böyle konuşuyoruz açıklamasını yaptıktan sonra üçümüz karşılıklı tebessüm ederek oyunu devam ettirdik. Bu da kuralların her zaman işlemediğini gösteren bir olay oldu.''
 
Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2015, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER