İthal Futbolcu Cenneti Olduk

Maalesef Süper Lig’de takımlarımızın çoğu sahaya 11 yabancı futbolcu ile çıkıyor. Bu yıl Süper Lig’de 198 futbolcudan sadece 58’i Türk. Onlar da yedek kulübesinde pinekliyor. Bu nedenle çok yakında Milli Takım’dan başarı beklemek hayal olacak.

İthal Futbolcu Cenneti Olduk

BURAK CİLASUN / BEN HABER

Türk sporu tarihinin en sıkıntılı, en ithalatçı ve açıkça söylemek gerekirse yerli futbolcudan en yoksun dönemini yaşıyor. 2015'te Süper Lig'de sahaya 11 yabancıyla çıkabilme hakkının daha başarılı Türk sporcular yetiştirme bahanesiyle verilmesiyle birlikte Türk liginde deyim yerindeyse İstiklal Marşı okuyacak futbolcu bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Kulüplerin alt yapıyı forma-krampon satma merkezi olarak görüp, yetkin olmayan hocaları asgari ücretle çalıştırdığı bir denklemde böyle bir sonuçla karşılaşmak çok da şaşırtıcı olmasa gerek. Peki ya basketbolda durum farklı mı? En ufak bir fark yok... Adı falanca belediyespor olan bir kulüp kurun ve ortaya bir dünya karması çıkarın. Dert yok. Bizim çocuklar tribünden izler...

Türkiye'de yıllar içinde sürekli olarak artan yabancı futbolcu oynatma hastalığı ve verilen haklar, bugüne kadar hep yerli futbolun kalitesini arttırma bahanesiyle ortaya çıksa da gel gelelim altyapıya harcanması umulan paralar yabancı futbolcuların ve onların transfer edildiği kulüplerin kasasına gitmiş durumda. Tabii işin bir de futbolcuya yüksek sözleşme imzalatıp, aynı gün içinde paranın bir kısmını kendi hesabına geçiren yönetici boyutu var. 

2017/2018 sezonunun ilk haftalarını yaşadığımız şu günlerde kafamıza “DAAN” diye vuran bir gerçek var ki, kulüplerimizin ilk 11'lerinde yer alan 198 futbolcudan 58'inin Türk olduğunu söylesem sanırım durumun ne kadar acı olduğunun bir kanıtı olur. Yedek olarak saha kenarında bekleyen Türk futbolcu sayısıysa tam 2 katı. Yani 116 Türk futbolcu forma şansı için kulübede bekledi. Bu da demek oluyor ki Süper Lig ekiplerinin ilk 18'ine giren her 3 Türk futbolcudan 1'i ilk 11'de sahaya çıkıyor. Kadroların ortalama 28 kişi olduğu düşünülürse ve ilk 18 dışındaki oyuncuların tamamına yakınının Türk olduğunu hesaba katarsak, Süper Lig takımlarındaki 350'nin üstündeki Türk futbolcunun yalnızca 6'da 1'i ilk 11'de forma şansı bulurken, 2'si yedek, kalan 3'ü ise tribünde yer alıyor. O yüzden Millilerin yeni hocası Lucescu'nun sahada Türk futbolcu görememesine şaşırmamak gerekir.

Spor Toto Süper Lig'de yer alan 18 kulübün yabancı futbolcu transferine harcadıkları paraysa astronomik olarak tabir edilir cinsten. 2017/2018 sezonuna girerken bugüne kadar yurt dışından bonservisiyle transfer edilen 39 futbolcunun yalnızca kulüplerine ödenen bonservis ücreti 344 milyon TL yapıyor. Eski parayla 344 trilyon diyelim biz ona... Tabii bu paranın içinde altını çizelim ki futbolcuların sözleşmesinde yer alan bedeller bulunmuyor.

Bu parayla neler yapılabilir?

Sadece bir yıl içinde bonservise verilen 344 milyon TL ile iki adet Konya Stadı yapılabilir. Elbette marifet stadyum yapmakta değil. Bugün Göztepe'nin Urla'daki tesislerinin 7 milyon liraya mal olduğunu düşündüğümüzde, birden çok sahası, kamp alanı, yemekhanesi ve spor salonu olan olan bir altyapı tesisinin kurulum maliyeti 10 milyon lira tutuyor. Bu da bir yıllık bonservis bedelleriyle tam 34 adet gayet gelişmiş altyapı tesisinin kurulabileceğini gösteriyor.

Sistemi delen tek kulüp Altınordu

Türkiye'de hazır futbolcu transfer ederek günü kurtarma politikasından uzakta olan tek bir kulübün olmasıysa hayli ilginç Altınordu Başkanı Seyit Mehmet Özkan'ın tek bir hayali var. Özkan, 2023'te tamamı altyapıdan futbolcularla Altınordu'nun Avrupa'da oynamasını hayal ediyor. Bugüne kadar yetiştirilen Cengiz Ünder, Salih Uçan gibi futbolcular ve kulübün transfer politikası da bu hayali destekler nitelikte. 

'FEDERASYON YÖNETİMİ GİDECEK'

Türkiye'de futbolun içinde bulunduğu duruma karşı ünlü spor spikeri ve yorumcusu Ümit Aktan da tepkili. İşte Aktan'ın teşhisi ve tedavisi;

“Hep tuzağa düşülmüş bir transfer politikamız var. Pastadan bir an önce pay alabilmek için yurt dışından hazır oyuncu alınıyor. Bakın kulüpler forma satıyor. Taraftar gidip de Fenerbahçe U21'de gol kralı olan Ahmethan'ın formasını almaz ama oynamayan Van Persie'nin forması satılmaya devam ediyor. Futbolcu yetiştirmek zor iş. Emek, bilgi ve haliyle zahmet ister. Bakın kaç tane spor akademisi mezunu spor adamımız var? Akademi mezunları ya memur oluyor, ya da şansı olmayanlar bir fitness merkezinde dolaba temiz havlu asıyor. Hangi okulun bahçesinde top oynayabilirsiniz bugün? Hepsi otopark. Bu işin tek extreme örneği Altınordu. Seyit Mehmet Özkan bir riskin altına girdi. Sonrasında Salih Uçan ile başlayan, Çağlar Söyüncü ve bugün Cengiz Ünder ile vitrin yapmış bir hale döndü. Genç oyuncu Fenerbahçe'nin, Galatasaray'ın da altyapısında var. Ama getir koy sol bekte oynat bakalım. Yapacağı ilk hatada tribünlerden ıslıklanır. Fenerbahçe'nin Strum Graz maçında taraftar Ozan Tufan'ı ıslıkladı ama Van Persie'yi ıslıklamadı. Ozan gelişmeye çok müsaitken ıslıklanırsa, nasıl toparlayacak? Bir de yöneticinin kötü niyetlisinin en güzel para kazanma yöntemi yabancı futbolcu transferidir. Çünkü yabancının bedeli 3 liraysa yönetici 5'e imza attırıyor. 5 dakika sonra 2 lira yöneticinin hesabına geçiyor. Böyle yöneticiler özellikle Anadolu kulüplerinde çok fazla var. Bir de takım lig atlayınca bu yöneticilerin en büyük problemi güç zehirlenmesi. Bakıyor medya onunla ilgileniyor. O zaman diyor ki 'Bana bir orta saha alın, 2 metre olsun adeta topu ısırsın.' E git o zaman Sivas Kangalı al. Futbolumuz yok olmaya doğru gidiyor. Kadroda altyapıdan futbolcu bulundurma zorunluluğu nedir yahu? Oynatma zorunluluğu olması lazım. Bu işin çözülmesi için önce TFF yönetimi gidecek, delege yapısı değişecek, kurullar lağvedilecek. 2 hafta sistem duracak. 2 hafta sonra yeni bir yapılanmayla tekrar başlanacak. Siyasi görüşünün oy deposu da olsa kurallara uyacaksın.”

BASKETBOLDA DA DURUM AYNI

Türk sporunda futbol dalında yabancı hastalığı olur da basketbolda olmaz mı? Euroleague Şampiyonu Fenerbahçe hepimizi bu başarısıyla gururlandırdı. Peki Fenerbahçe'nin sezon içinde bir Avrupa maçının kadrosuna bakmak ister misiniz? Tarih 23 Şubat 2017. Fenerbahçe-Olympiakos maçı... İşte Fenerbahçe kadrosu: Udoh, Antic, Bogdanovic, Bennett, Sloukas, Nunnally, Vesely, Kalinic, Dixon ve Datoma. Bugün TBL, Avrupa'nın en yüksek bütçeli basketbol ligiyse ne yazık ki bu güç yine para ve yabancı oyuncu denklemiyle elde edilmiş durumda. Yoksa 12 Dev Adam hikayesi çoktan masallarda kaldı...
 

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2017, 11:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER