banner51

İngiliz Gazetesine Türkiye'deki Şike İlanı

Turkish Anti-Corruption Platform isimli oluşum, bugün İngiltere’nin etkili gazetesi The Guardian’a verdiği ilanda Türkiye’deki şike faaliyetlerine UEFA ve FIFA’nın henüz müdahale etmediğini iddia etti, 2 kuruluşu bu konuda göreve çağırdı.

İngiliz Gazetesine Türkiye'deki Şike İlanı
İlanda UEFA’nın Fenerbahçe’yi kendi organizasyonlarından 2 yıl men ettiği, ama ne UEFA’nın ne FIFA’nın gerekli raporlar bulunmasına rağmen kişilere ceza vermediğini öne sürdü. Turkish Anti-Corruption Platform’un verdiği ilanın tercümesi şöyle:
 
"Sayın UEFA Yetkilileri, Sayın FIFA Yetkilileri. CAS şunu söylemiştir; ‘Fenerbahçe, şikeden dolayı, UEFA kulüp turnuvalarından iki sene süresince ihraç edilmiştir.’ Fakat, Türkiye Futbol Federasyonu UEFA ve CAS kararlarına uymayı reddetmiştir. Türkiye Futbol Federasyonu, Fenerbahçe’yi küme düşürmeyi reddetmiştir. UEFA Disiplin Müfettişinin; şikeye karışan şahıslara ceza verilmesini talep eden 31 Mayıs 2013 tarihli raporuna rağmen, ne UEFA ve FIFA kişilere ceza vermiştir. Sonuç olarak, şike faaliyetlerine karışan kişiler ve kulüplerin Türkiye Süper Ligi’nde mücadele etmesine müsamaha gösterilmektedir. UEFA ve FIFA sessizce izlemektedir. Neden? UEFA ve FIFA Tüzükleri’nin 2. maddesine göre, UEFA ve FIFA’nın amacı, müsabakaların veya turnuvaların bütünlüğüne zarar verebilecek veya futbolun suiistimaline sebep olabilecek yöntem ve uygulamaları engellemektir. Futbol ailesi, UEFA ve FIFA’dan, Türk futbolundaki şikeye karşı sıfır tolerans ilkesini uygulamasını beklemektedir.”
 
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2014, 13:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER