Fifa Penaltıları Kaldırıyor mu?

FIFA'nın Macaristan'daki 62. kongresine Başkan Blatter'in penaltılarla ilgili sözleri damga vurdu.

 

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin (FIFA) Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de yaptığı 62. kongresi sona erdi.
 
Budapeşte Hungexpo'da gerçekleştirilen kongrede, Güney-Sudan'ın FIFA'nın 209'ncu üyesi olması oylamaya sunuldu. Oylamada Güney-Sudan'ın üyeliği 178 ''evet'' oyla kabul edildi.
 
2010 yılında 219 milyon dolar kar eden FIFA'nın geçen yıl 36 milyon dolar net kar elde ettiği, birliğin ayrıca gelirlerinin geçen yıl 1,07 milyar dolara, harcamalarının ise 1,03 milyar dolara yükseldiği açıklandı.
 
Birliğin gelirlerinin büyük bir kısmının, Brezilya'da düzenlenecek 2014 Dünya Kupası'nın dünya yayın hakları ve pazarlama gelirinden elde edildiği bildirilirken, 2007 yılında 643 milyon dolar olan rezervinin de geçen yıl 1,29 milyar dolara yükseldiği kaydedildi.
 
FIFA Başkanı Joseph Blatter, kongrede yaptığı konuşmada, dünyada finansal durumun iç acıcı olmamasına rağmen elde ettikleri gelirin iyi olduğunu söyledi.
 
Blatter, futbol uzmanlarından berabere biten eleme maçlarında penaltı atışına alternatif olabilecek bir yöntem bulmalarını istedi.
 
Şampiyonlar Ligi'nde Bayern Münih'in rakibi Chelsea'ye nazaran daha iyi oynadığını belirten Joseph Blatter, ancak Bayern Münih'in, Chelsea'ye penaltılarla yenilerek şampiyonluğu kaçırdığını hatırlattı.
 
Blatter, ''Penaltı atışlarına gidildiğinde futbol bir trajediye dönüşebiliyor. Futbol bir takım oyunudur'' diyerek penaltı atışlarının bu ruha uygun olmadığını kaydetti.
 
Joseph Blatter, ''Belki Franz Beckenbauer ve onun Football 2014 grubu, bize bir çözüm gösterebilir, belki bugün değil ama gelecekte'' dedi.
 
Birliğin 108 yaşında olduğunu ve artık dünyada çok şeylerin değiştiğini ifade eden Blatter, buna karşın futbolun hala 22 kişiyle oynandığını vurguladı.
 
Blatter, sahaların dışında çok önemli değişimlerin yaşandığına değinerek, şunları söyledi:
 
''Futbol artık hayat okulu. Dünyanın her noktasında bulunuyor. Futbol büyük bir sektör. Reformların yapılmasına başladık. 62. kongrenin ardından bu yolda büyük adımlar atmak istiyoruz. 300 milyon insanın FIFA ile sıkı bir ilişkisi bulunuyor. Bu nedenle herkesi kontrol etmemiz mümkün değil. Bu kontrollerin yapılması için mekanizmalar kurulacak.''
 
FIFA Kongresi'nde, birliğin önemli reformlar yapması kararlaştırıldı. ''Futbolda Şeffaflık'' adı altında reformlara gidilmesi kararı alan FIFA'nın, federasyonların faaliyetlerini, mali, disiplin uygulamalarını inceleyeceği bildirildi.
 
 Kongrede 1996'dan bu yana aralıksız olarak FIFA İcra Kurulu üyeliğini yürüten TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik de bir sunum yaptı.  Aynı zamanda FIFA Federasyonlar Komitesi Başkanı olan Şenes Erzik, Güney Sudan'ın FIFA üyelik başvurusunu Genel Kurul'a sundu.
 
Kongrede ayrıca Burundi Futbol Federasyonu Başkanı Lydia Nsekera, FIFA İcra Kurulu üyeliğine seçildi. Nsekera böylece FIFA tarihinde bu göreve gelen ilk kadın üye oldu.
Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2012, 16:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER