Federasyon kararı sonrası Göztepe'den flaş açıklama

Lig tarihinin en çekişmeli sezonlarından biri yaşanırken, Federasyonun 33. ve 34. hafta maçlarının aynı saatte başlamasını reddetmesi üzerine, Göztepe'den tepki geldi. Göztepe’den yapılan yazılı açıklamada, “Hiçbir hakkaniyet esasına dayanmadan bu şekilde bir program yapan ve müracaatımıza rağmen bunu reddeden bir federasyonun takımlara adalet dağıtmasını mümkün görmüyoruz. Bu gerekçeyle mevcut Türkiye Futbol Federasyonu Göztepe’mizin gözünde yok hükmündedir” ifadeleri kullanıldı

Federasyon kararı sonrası Göztepe'den flaş açıklama

Spor Toto Süper Lig'de son haftalara girilirken, heyecan da giderek artıyor. Ligde kalma mücadelesi veren takımlar arasında da kıyasıya bir rekabet söz konusu.

Rakipleri Ankaragücü ve BB Erzurumspor’un oynayacağı maçların farklı tarihlerde oynanması sebebiyle TFF’ye başvuran Göztepe, maçların aynı gün ve saatte oynanmasını talep etti. Bu talep, federasyon tarafından reddedildi.

Ligde kalma adına Pazar günü Bursaspor deplasmanında çok kritik bir mücadeleye çıkacak olan Göztepe'den ise, federasyonun bu kararı sonrası sert bir çıkış geldi. Sarı kırmızılı ekip, son 10 yılın 9'unda birbirini ilgilendiren tüm maçların aynı gün ve saatte oynandığını ifade ederek, taleplerinin reddedilmesi ile ilgili sosyal medya hesaplarından bir paylaşımda bulundular.

Yapılan yazılı açıklamada “Göztepe’mizin gözünde TFF yok hükmündedir” denildi.

İşte o açıklama:

“Kulübümüz 32. ve 33 hafta fikstürlerinin açıklanmasının hemen ardından, 06.05.2019 tarihinde Türkiye Futbol Federasyonu’na yazılı olarak başvurarak, Süper Lig’te küme düşecek takımları belirleyecek olan son 2 hafta maçlarının aynı gün ve saatte oynanması talebinde bulunmuştu. Ne yazık ki tüm ilgili takımlar için adil olduğuna inandığımız bu talebimize 14.05.2019 tarihinde Futbol Federasyonu’ndan sözlü olarak olumsuz yanıt gelmiştir.

Türkiye liglerinde genel teamül, şampiyonluk yarışı ve düşme potasından kurtulma mücadelesi veren ilgili takımların maçları, aynı gün ve saatte oynaması yönündedir. Son 10 yılın 9’unda 33. haftada birbirini ilgilendiren maçlar aynı gün ve aynı saatte oynanmıştır. Lig tarihimizde belki de ilk defa son 2 haftaya girilirken ligden düşecek takımlardan sadece 1 tanesinin belirlendiği ve küme düşme hattında birçok takımın çok az bir puan farkıyla birbirleriyle yarıştığı bir sezon geçirmekteyiz. Kaldı ki Almanya, Belçika, Hollanda başta olmak üzere, dünyanın önemli liglerinde maç programı liglerin son haftalarında kulüplerden bir talep gerekmeksizin futbol federasyonlarının kendi iradesiyle aynı gün ve saatte oynanacak şekilde düzenlenmektedir. Bu durum, hem adaleti sağlamak açısından hem de UEFA’nın temel aldığı “Fair-Play” ilkesinin vazgeçilmez bir gereğidir.

Göztepe olarak 32 hafta boyunca emeğini, alın terini sahaya yansıtan diğer 17 Süper Lig kulübünün emeğine çok büyük bir saygı duyuyoruz. Tüm takımlarımız Türk futbolunu ileriye taşımak adına büyük bir özveri ile çalışmakta ve ciddi katkılar sağlamaktadır.

Oldukça kritik bir maça çıkılacak olmasına rağmen Göztepe ve Bursaspor gibi iki köklü kulübün camiaları arasında yıllardır süregelen örnek dostluğun bu maçla da değişmeyeceğini çok iyi biliyoruz.

33. hafta fikstürüne bakıldığında küme düşme hattını ilgilendiren maçlardan 2 tanesinin Pazartesi günü, 1 tanesinin ise Pazar günü oynanacak şekilde planlandığı görülmektedir. Bu maçların Pazartesi günü oynanması yönündeki kararı Türkiye Futbol Federasyonu hangi gerekçelerle vermiştir.  Bu konuda yapılan müracaatlar hakkında kamuoyunu aydınlatmak zorundasınız. Bu onurlu mücadelenin gölgelenmemesi ve yıllarca sürecek polemiklere mahal verilmemesi adına yaptığımız bu başvurunun reddini tarihi bir sorumluluk olarak görüyoruz. Unutmayın ki sizin göreviniz, adalet dağıtmaktır.

Hiçbir hakkaniyet esasına dayanmadan bu şekilde bir program yapan ve müracaatımıza rağmen bunu reddeden bir federasyonun takımlara adalet dağıtmasını mümkün görmüyoruz. Bu gerekçeyle mevcut Türkiye Futbol Federasyonu Göztepe’mizin gözünde yok hükmündedir”

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 15:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER