banner51

Fatih Terim,Fitness Semineri'nde

UEFA ile Türkiye Futbol Federasyonu’nun ortaklaşa düzenlediği, ‘UEFA 2. Fitness Semineri’ne katılan A Milli Takım ve Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, UEFA Eğitim Teknik Sorumlusu Frank Ludolph ile birlikte ‘Fitness ve sağlık ekibinin üst seviye takımlarda teknik direktör ile çalışma ve iletişim esasları’ başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi.

Fatih Terim,Fitness Semineri'nde

“TAKIMDAKİ TÜM AKTÖRLER BİRBİRLERİYLE UYUMLU OLMALIDIR”

A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, oyuncusundan, teknik adamına, idari kadrodan sağlık ve fitness ekibine kadar tüm aktörlerin birbiriyle uyum içerisinde ve birbirini tamamlayıcı şekilde çalışmasının hem başarıyı hem de motivasyonu sağladığına inandığını vurgulayarak, “Maç öncesi, sırası ve sonrası olarak süreci tanımlarsak üç aşama içinde sağlık ve fitness ekibi, oyuncular ve benim aramda önemli bir köprü görevi görüyor. Antrenman programlarının uygulanması, oyuncuların maçlara en az sağlık riski taşıyarak ve en iyi performansla hazırlanması, saha içinde hızlı ve doğru müdahale, maç sonrası soğuma aşamalarında çok kritik rollere sahipler” dedi.
 
“ZOR ANTRENMANLARI KEYİFLİ HALE GETİRMEK GEREKİYOR”
 
Doğru programın oluşturulmasının sadece güne ilişkin değil, tüm sezonun planlamasının yapılabilmesinde; iç iletişimin aynı dili konuşmanın rolü ve önemine değinen Fatih Terim, “Örneğin yüklenme ve dinlenme oranlarının iyi olduğu doğru bir antrenman programı çok önemli. Bunun yanı sıra antrenmanı her zaman oyuncu için de keyifli hale getirmek gerek. Mümkünse çalışmalarda topu kullanarak, fiziksel yüklenmeleri topla birlikte yapılan çalışmalar içine katarak, bu zor antrenmanları keyifli hale getirmek gerekiyor” diye konuştu.
 
“İŞİ UZMANLARINA BIRAKMAK EN DOĞRU YOL”
 
A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, işi uzmanlarına bırakmanın en doğru yol olduğuna dikkat çekerek, “İşimin her kademesinde, işinde uzmanlaşmış profesyoneller ile çalışıyorum. Sezon için yapılan tüm antrenman ve maç programlamaları benim ve ekibimin kontrolünde yapılıyor. Antrenman ve maç esnasında yaptığım gözlemler ve aldığım geri bildirimler, yapılan test sonuçları bize yaptığımız çalışmaların ne derece faydalı olduğunu gösteren etkenler. Tüm bu veriler kontrol altına alınarak çalışmalar hakkında değerlendirme yapmamıza imkan sağlıyor” ifadelerini kullandı.
 
“PROFESYONEL FUTBOLCU HER ZAMAN HAZIR OLMALI”
 
A Milli Takım’ın ve Galatasaray’ın teknik direktörü Fatih Terim, profesyonel bir futbolcunun beslenmesi, uykusu, psikolojisi, fiziği ile her zaman hazır olması gerektiğini vurgulayarak, “Oynayan, yedek oturan hiç fark etmez. O nedenle kulüplerde takım oyunu ve performansı konuşmalı ve bireysel faktörleri takım performansı haline getirmeye çalışmalıyız. Milli takım düzeyinde ise daha çok taktik çalışma olduğu için, fitness konularında öncelik rejenerasyon ve toparlanma çalışmalarına veriliyor. Endüstriyel futbolun gerekliliklerinden biri de bilimsel yöntemler. Bilim ilerledikçe siz de ilerliyorsunuz. Bu alandaki uzmanlarımızın görevi de dünyadaki tüm teknolojik ve bilimsel yöntemler ile gelişmeleri takip etmek, takıma uygun hale getirmek, uygulama planlarını oluşturmak ve teknik ekibe sunmak. Elbette en önemlisi bunların sahaya aktarılması sırasında bana destek vermek” şeklinde konuştu.
 
“YABANCI DİLİ ANLAŞABİLECEK DÜZEYDE BİLMEK ARTIK OLMAZSA OLMAZ”
 
Terim, açıklamasında son olarak bu alanda çalışmayı düşünenlere bir öneride bulunarak, “Öncelikle fiziksel sağlık ve teknik kadar hayata hazırlık için eğitimlerini almalılar. Özellikle spor bilimleri üzerinde eğitim alan öğrenciler hedeflerini bu saydığım birimler üzerine yoğunlaştırırlarsa hedeflerine daha kolay ulaşabilirler. Yeni yöntem ve teknolojileri takip etmek, gelişime ve değişime ayak uydurabilmek çok önemli. Yabancı dili anlaşabilecek düzeyde bilmek artık olmazsa olmaz” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2013, 16:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER