banner51

Efsane Güreşçi Yaşar Doğu Anıldı

Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonu, Ata sporumuzun efsane güreşçisi Yaşar Doğu, vefatının 55. yılında kabri başında anıldı.

Efsane Güreşçi Yaşar Doğu Anıldı
Ankara Cebeci Şehitliği, aile mezarlığında düzenlenen anma törenine Olimpiyat Şampiyonu Ahmet Ayık, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Spor Bakanlığını temsilen Spor Genel Müdür Yardımcısı Ömer Altınsoy, Yaşar Doğu’nun oğlu Gazanfer Doğu, Samsun Yaşar Doğu Kavak Güreş Eğitim Merkezi çalışanları, aile yakınları, güreş severler ve Yaşar Doğu’nun doğduğu köyün muhtarı Mustafa Geçim katıldı.
 
MUSA AYDIN: "YAŞAR DOĞU, TÜRK GÜREŞİNİN İDOLÜYDÜ"
 
Törende yapılan konuşmalar ve dualarla anılan Doğu ile ilgili Başkan Musa Aydın kısa bir açıklama yaptı. Aydın, "O çok büyük bir şampiyondu. Yaşantısı, sporculuk hayatı ve antrenörlük hayatının her evresinde örnek bir insandı. Doğu, Türk güreşinin idolüydü" dedi.
 
OLİMPİYAT ŞAMPİYONU AHMET AYIK: "YAŞAR DOĞU EKOLÜ VARKEN BAŞKA EKOLLERE GEREK YOK"
 
Anma töreninde bir konuşma yapan eski Olimpiyat şampiyonlarımızdan Ahmet Ayık, "Yaşar Doğu, bir semboldü" dedi.
 
Ayık, açıklamalarında Türkiye güreş federasyonunun antrenör uygulamalarını eleştirerek, şunları söyledi;
 
"Yaşar Doğu Türk güreşinin efsanesi, ekolü ve sembolüydü. Çok büyük bir güreşçiydi ve büyük işler yaptı. Benim de hocamdı ve ülkemiz için çok büyük şampiyonlar yetiştirdi" diye konuştu.
 
Ahmet Ayık, "Günümüzde bu ekolün dışına çıkılması beni çok üzüyor" diyerek federasyonun yabancı antrenörlerle çalışmasını eleştirdi.
 
Ayık, "Geçmişte 22 ülkede antrenörlerimiz çalışıyor ve Yaşar Doğu’ya bile teklifler geliyordu. Ama o bu teklifleri kabul etmedi ve ’Ülkeme hizmet edeceğim’ dedi. Günümüzde ise bu ekolün dışına çıkılmasına çok üzülüyorum. Ülkemizde Yaşar Doğu’nun bıraktığı bir ekol var ve bunun dışına çıkılmasına bir anlam veremiyorum" diyerek, törene katılanlara teşekkür etti ve Doğu’nun ailesine, Türk güreşine başsağlığı diledi.
 
YAŞAR DOĞU’NUN DOĞDUĞU KÖYÜN MUHTARI ANILARINI ANLATTI
 
Yaşar Doğu’nun dünyaya geldiği 1913 yılında Samsun’un Kavak ilçesine bağlı Karlı köyün muhtarı Mustafa Geçim, Doğu’nun anılarını anlattı ve köylerinde onun anısı yaşatmak için güreş eğitim merkezi kurduklarını dile getirdi.
 
MİLLİ MAYOYLA ÇIKTIĞI 47 MÜSABAKADA BİR DEFA YENİLDİ
 
Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonu olan Yaşar Doğu, 1913 yılında Samsun’un Kavak ilçesine bağlı Karlı köyünde dünyaya geldi. Doğduğu evin müze olarak açılacağı belirtilen Türk Güreşinin efsanesi, 1946 ve 1947 yıllarında Avrupa şampiyonu, 1948 Londra Olimpiyat Oyunları’nda ise altın madalya kazandı. Doğu, 1951 yılında dünya şampiyonluğunu elde ederken, milli mayoyla mindere çıktığı 47 müsabakada yalnızca bir kez yenildi. Doğu, 46 maçın 33’ünü ise tuşla kazandı. Türk güreşinin efsane isimleri arasındaki yerini alan Yaşar Doğu, 1961 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.
Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2016, 11:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER