Demirören'den Net Mesaj!

Türkiye Futbol Federasyonu Olağan Genel Kurulu'nda açıklama yapan Yıldırım Demirören artık tavizsiz bir döneme girdiklerini söyledi.

Demirören'den Net Mesaj!

 

Genel Kurul'da ilk olarak açıklama yapan Yıldırım Demirören, "4 aylık bir aradan sonra sizlerle buluştuk. Türk futbolunun saygın, seçkin değerli yöneticileriyle birlikte olmanın mutluluğuyla hepinizi selamlıyorum. Uzun yıllar kulüp yöneticiliği yaptım. Ne kadar zor ve meşakkatli bir görev olduğunu bir gördüm. Ailenizi, yakınlarınızı ihmal ediyorsunuz. Yine de eleştiri oklarının hedefi olmaktan kurtulamıyorsunuz. 
 
İyiyseniz başarılı, kötüyse başarısız. Kimse sizin fedakarlıklarınıza bakmıyor. Attığınız adımları, kattığınız değerleri gözönünde bulundurmuyor. Kaba suçlamalarla bulunuyor. Çoğu kere verdiğiniz hizmet nedeniyle eleştiriliyorsunuz. Futbol maalesef skora endeksli, sonuç iyi ise başarılısınız, kötü ise başarısız. Kimse çabanıza bakmıyor, kattığınız değerleri anmıyor. Bazen sınırları zorlayan kaba suçlamalarla yargılanıyorusunuz. Çoğu zaman olumsuzluklarla boğuşarak verdiğiniz emeğe teşekkür etmek istiyorum" diyerek sitem etti. 
 
Demirören daha sonra ise sözlerine, "Açık ve net söyleyeyim, görevde olduğum sürece futbolun akışı içerisinde bir daha olmasını istemediğimiz bir görevi aldık. Futbolun rutin akışı dışında, sürece odaklandık. Zor bir dönemde görev aldık demeyeceğim. Zira hepiniz biliyorsunuz. 4 ay önce Türk futbolunu kaostan kurtaracağımızı söyledik. 58. maddenin değiştirileceğine inandık. Dünyada emsali olmayan maddeyi olması gerektiği noktalara getirdik. 105. maddeyi yürürlüğe soktuk. Bugün gelinen noktada, başta bizlerden manevi desteğini esirmeyen başta Başbakanımız Tayyip Erdoğan'a, Spor Bakanı'mıza, Şenes Erzik'e ve UEFA yetkililerine teşekkür ediyorum" diye devam etti. 
 
Gelinen süreçte takımlarımızın UEFA'da Türkiye'yi temsil edeceklerini dile getiren Demirören, "Bugün takımlarımız ülkemizi temsil edecekler. Umudum ve beklentim Beşiktaş'ımızın da CAS'tan gelen kararla, ülkemizi temsil etmesidir. 
Sporda Şiddet ve Düzensizliği önleme yasası sadece varlığıyla sorunları çözemez. TFF önümüzdeki sezonda kendisine düşen görevleri eksiksiz yerine getireceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Sporcularımızın, medyamızın da aynı tutumları göstermeleri şarttır. Disiplin cezalarının doğru kullanımı sonunda caydırıcı olacağına inanıyoruz. Kötü niyetli kişileri Türk futbolundan uzaklaştırmak için işbirliği yapmak şattır" ifadelerini kullandı. 
 
Geçmişte yalnızca bir oyun olan futbol, bugün giderek endüstriyel bir hale geldiğini vurgulayan Demirören, "Ekonominin ön plana geldiği futbolda daha iyisini yapmak gerekir. Ama bunu yaparken, oyunun ruhuna ve değerine saygı duymak 
gerekir. Bu anlamda hepimize düşen sorumluluklar var. Yaşadığımız sezondan alacağımız derslerle futbolun marka değerini geliştirmemiz gerekiyor" dedi.  
 
Abartılı vaatlerde bulunmadığını söyleyen TFF Başkanı Yıldırım Demirören, "Dostlarım, yapamayacağımız işlerin sözünü vermeyi, abartılı vaatlerde bulunmayı hiç düşünmedim. Eğitim konusunda eksikliklerimiz var. Teknik direktör konusunda geldiğimiz noktada. Hakemlerimiz konusunda olumlu gelişmeler var. Avrupa Kupası yarı finalinde görev yapacak Cüneyt Çakır ve arkadaşları bunun bir yansıması. Onlara akşamki maçta başarılar diliyorum. Yüreğimiz sizlerle" şeklinde konuştu. 
 
"Sorunları çözmek için yoğun bir çaba gösteriyoruz" diyen Demirören şöyle devam etti; "Alt liglerin ardından, Bank Asya 1. Ligi'ndeki önümüzdeki sezon ulaşım, konaklama giderlerini TFF karşılayacak. 3 sezon boyunca devam edecek bu süreç sonrası 2. ve 3. lig kulüplerine toplamda 30 milyon TL kaynak yaratılacaktır. Talimatlarla ilgili değişikliklerimiz süratla devam ediyor. Türkiye Kupası amacından sapmıştır. İlgiyle izlenen bir Türkiye Kupası gerçekleştireceğiz. 
Çeşitli turnuvalar düzenleyeceğiz. Nihayi hedefimiz, 2020 Dünya Kupası'dır." 
 
Çok önemsedikleri icraatlardan bir tanesinin de Mili Takım olduğunu kaydeden Demirören, "Abdullah Avcı yönetimindeki milliler, son maçlarda aldığı sonuçlarla açıkçası beni çok heyecanlandırdı. Hedefimiz Dünya Şampiyonası'na grup birincisi olarak gitmektir. Ben bunu başaracağımıza inanıyorum" dedi. 
 
"Yaşadığımız can sıkıcı süreçten sonra futbolumuzun huzur ve barışa inhtiyacı olduğuna inaniyorum" diyen Demirören, " Birbirimize inanırsak, güvenirsek bunu kısa sürede başaracağımıza inanıyorum. Bugün bulunduğumuz noktanın kıymetini biliyoruz. Bir daha böyle sorunların yaşanmaması için tavizsiz davranacağız. Ortak akıl üretmek, futbolun çıkarları için çalışmak hepimizin görevidir. Birlikte hareket ettiğimizde çözemeyeceğimiz sorun olmayacağını düşünmüyorum. Türk futbolunun birlikteliğe ihtiyacağı olduğu bu dönemde bize düşen görev, basınıyla sporcusuyla birlik olmaktır" diye sözlerini bitirdi.  
Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2012, 13:47
YORUM EKLE

banner47