'Belli Oldu' Dakika Dakika 22. Duruşma!

''Futbolda Şike'' iddiaları ile açılan ve şu sıralarda İstanbul Adliyesinde 22.'si yapılan duruşmada Mahkeme heyeti davayı bugün karara bağlamayı planlıyordu. Ancak mahkeme başkanı Mehmet Ekinci'nin saat 15:58'de mevcut savunmaların yeniden gözden geçirilmesi gerekçesi ile kararın 2 Temmuz Pazartesi saat 10:00'da açıklanacağını belirterek duruşmayı sonlandırdı

Mahkeme başkanı Mehmet Ekinci, davaya ilişkin ana kararın Pazartesi sabahı saat 10:00'da açıklanacağını söyledi... Ekinci: "Tahliye taleplerini inceleyip bugün size bilgi vereceğiz" dedi. Ara kararın yarım saat içinde açıklanması bekleniyor.

İşte 22. Duruşmanın dakika dakika tüm detayları:

09:00 Türk futbolunda 1 yıldır süren şike soruşturmasının 22. duruşmasında karar verilmesi bekleniyor.
 
09:02 Şike soruşturmasında karar vakti geldi çattı. Çağlayan Adliyesi'nde yapılacak olan 22. duruşmanın ardından verilecek cezalar açıklanacak.
 
09:04 Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım dahil 4'ü tutuklu 93 sanığın yargılandığı davada, Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci'nin yaklaşık 1 yıldır tutuklu ve tutuksuz yargılanan sanıklar hakkında Cuma ya da en geç Pazartesi günü kararı vermesi bekleniyor.
 
09:05 Ekonomik çıkar sağlamak amaçlı suç örgütü kurmak, 4 kez şike girişiminde bulunmak, 6 kez dolandırıcılık girişiminde bulunmak ve 3 kez de teşvik şikesi girişiminde bulunmak suçlarından yargılanan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın beraat isteğine bugün yapılacak duruşma sonrası cevap verilecek.
 
09:05 "Futbolda şike" iddialarına ilişkin yargılamayı yapan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci, bir önceki duruşmada  "Bir aksilik olmazsa Cuma günü karar vermeyi planlıyoruz" diyerek spor camiasını bugün yapılacak duruşmaya kitledi..
 
09:05 Bugün yapılacak olan duruşmada karar çıkabileceğini, aksi durumda Pazartesi'ye tarih vereceğini söyleyen Ekinci "O gün, geriye kalan sanıkların savunmalarını alacağız. Müdahillerin diyeceklerini soracağız. Sonra sanıkların son sözlerini alacağız. Bir aksilik olmazsa Cuma günü karar vermeyi planlıyoruz. O gün biraz uzun sürebilir duruşma. Olmazsa, Pazartesi gününe de duruşma tarihi verebiliriz" ifadelerini kullanmıştı.
 
10:31 Salonun dolu olması nedeniyle duruşmaya sınırlı sayıda muhabirler alındı. Muhabirlere ve izleyicilere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na ait akreditasyon kartı verildi.
 
10:31 Duruşma nedeniyle adliye çevresinde de yoğun güvenlik önlemleri alındı. Spor polisi, çevik kuvvet ve sivil polisler adliyeyi sıkı bir güvenlik çemberine aldı. Polis köpekleri de adliye çevresine yerleştirildi. Adliye içinde de duruşmanın yapılacağı salonun katında barikatı oluşturuldu.
 
10:32 Sanıkların ve avukatların salona alınmasının ardından ilk olarak yoklama yapıldı ve duruşmaya gelen sanıklar tespit edildi. Salona tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatlar ve tutuklu sanıkların yakınları alındı.
 
10:32 Duruşmaya izlemek için spor camiasından isimlerde hazır bulundu. Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Fikret Orman ve Fenerbahçe Spor Kulübü yöneticilerinden Abdullah Kiğılı da duruşmayı izliyor.
 
10:32 Tutuksuz sanıklardan Sadri Şener, Nevzat Şakar, Mecnun Odyakmaz, Tayfur Havutçu, Şekip Mosturoğlu, Bülent Uygun, Ümit Karan, Serdar Adalı, Korcan Çelikay, İbranim Akın, İlkay Çelikay ve Serdar Kulbilge'nin de aralarında bulunduğu 36 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.
 
10:33 "Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 4'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 22. duruşması görülmeye başlandı. Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Yusuf Turanlı getirildi.
 
11:10 * Yılmaz, "Trabzonspor-Manisaspor maçında, rakipte forma giyen Trabzon doğumlu futbolcu yok. Ayrıca futbolcular eski takımlarına karsı kendilerini ispatlamak için daha hırslı oynar.. Baktım Oliviera diye biri var, belki Çaykaralı'dir diye araştırdım ama o da Trabzon doğumlu değilmiş! Gomez var... Bizim Gomez lakaplı biri vardı acaba o mu diye baktım ama değilmiş."
 
11:10 * Yılmaz, "Bazı kulüplerin futbolu totemle yönettiğini gördük. UEFA hiç bir sike kararında gözlemci ve hakem raporlarına dayanmadı. UEFA'nin Şampiyonlar Ligi davet yazısının davayla ilgisi yok ama oradada kesinleşmiş hüküm yok. Disiplin komitesi kararı daha verilmedi.
 
11:11 * Bugün ilk olarak Trabzonspor Müdahil Avukatı Nusret Yılmaz konuşuyor...
 
11:12 * Uysever, "Buca-Trabzonspor maci, Trabzonspor'un son dakikada attığı tartışmalı bir golle bitti ama dosyaya girmedi. Trabzonspor, Sivas'a teşvik gönderdi. Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, Mithat Halis ve Asbaşkan Nevzat Şakar cezalandirilsin."
* Fenerbahçe vekili Ece Uysever, savunmasını yazılı okuyor.
* Ankaragücü Onursal Başkanı Cemal Aydın da Çağlayan Adliyesi'ne geldi.
 
 
11:12 * Uysever, "Örgütte süreklilik ve suç işleme kararlılığı aranır ama biz sadece bir sezon için örgüt kurmakla suçlanıyoruz. Fenerbahçe, hem şike ve teşvik, hem de örgüt kurduğu iddiasıyla, Trabzonspor hakkında ek iddianame hazırlanmasını talep etti. Asıl, tehdit vs olaylar Trabzonspor tarafında var. Şakar, cebir ve tehdit yapıyor. Ama Trabzonspor hakkında örgüt suçlaması yok."
 
11:12 * Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoglu savunmasını yapıyor. Mosturoğlu; Trabzonspor odakli teşvik girisimi ifadesi bizim değil savcinin ifadesidir.. Şike ve teşvikte gözlemci ve hakem raporları dikkate alınır. UEFA yazısında 'şimdilik' değil 'şu andan itibaren' deniliyor. Trabzonspor, Şampiyonlar Ligi'ne katıldı. Dolayısıyla bu isten bir maddi kaybı da olmadı.. Aksine para kazandı..
 
11:31 * Kulüpler Birliği Başkanı ve yöneticileri mahkeme salonuna alınıyor. Salona giren başkanlar, sanık bölümündeki Aziz Yıldırım'ın elini sıktılar.
* Beşiktaş Avukatı Ali Rıza Dizdar savunma yapıyor. Dizdar, "Trabzonspor ve Fenerbahçe'nin bu talepelerle birbirleri hakkında ceza verilmesini istemesini kınıyorum ve taleplerin reddini talep ediyorum" dedi.
 
11:32 Duruşmaya ara verildi.
 
11:53 * Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, heyetle birilikte salonda bulunan Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'a; "Gelmişken stat işini çözseydin" şeklinde seslendi.
* Kulüpler Birliği heyetinde Bursaspor, Antalyaspor, Eskişehirspor, Beşiktaş ve Mersin İY başkanları bulunuyor. TFF Başkanı Yıldırım Demirören heyet arasında yer almıyor.
 
12:09 * Yıldırım'ın bir diğer avukatı Şeref Dede: TFF Kurulları Fenerbahçe'nin suçsuz olduğunu kararlaştırdı. İspat külfeti duzenleyici merciidedir. Yani, UEFA'nın gorevidir! Şike teşvik var mı? İnceleme, tespit UEFA tarafindan yapılır deniyor.
* Aziz Yıldırım'ın Avukatı Köksal Bayraktar; "UEFA kararlarında sadece tapeleri dikkate almayıp, maça ve raporlara da bakar.."
 
12:11 Bucaspor ve Sivasspor avukatları savunmaları için söz aldılar.
 
12:15 * Sadri Şener ve Nevzat Şakar avukatları,  Fenerbahçe Kulübü avukatının müdahil sıfatıyla yaptığı savunmaya itiraz ediyor...
* İlhan Ekşioğlu avukatı Muammer Menekşe konuşuyor; "Müdahil iddialarına katılmıyoruz, biz hep futbolcu performanslarına atıf yaptık. Tapeleri, hukuka aykırı delil olması sebebiyle hiçbir zaman kabul etmedik."
 
12:40 Öte yandan duruşmada bir avukatın telefonu çaldı. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, " O çalan cep telefonu mu? Nasıl bir çalma o öyle. Avukat bey canlı yayın mı yapıyor sunuz?" dedi. Avukatın, "Telefon efendim. Nasıl canlı yayın yapalım?"diye yanıt verdi. "Bilmem artık frekans falan olabilir" diyen mahkeme başkanı, öğleden sonra duruşmalara cep telefonu sokulmaması talimatını verdi.
 
12:41 "Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 4'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davada müdahil Trabzonspor ve Fenerbahçe'nin mütalaaya karşı beyanları alındı.
 
12:51 TFF Tahkim Kurulu kararları, Anayasa'da yapılan değişiklik ile artık kesin nitelikte yargı kararı niteliğindedir.Tahkim Kurulu incelemesini yaptı ve Aziz Yıldırım ile Fenerbahçe'nin şike ile teşvik suçlamalarına karışmadığını belirtmiştir.Bu kesin bir karardır" diye konuştu.
 
12:51 Yıldırım'ın diğer avukatı Şeref Dede ise, "UEFA ve TFF'nin kararlarına ilişkin Trabzonspor'un avukatının söylediği sözler kabul edilemez.
 
12:52 Şike iddiasının maçların dışında telefon dinlemelerini dayanılarak ortaya konulması ve buradan cezalandırılmaya gidilmesi hukuka aykırıdır. Telefon konuşmalarında iddiaların , maçlarda somut olarak yansıma gerektiğini UEFA kararlarında vurgulamaktadır" dedi.
 
12:52 Davada söz alan Aziz Yıldırım'ın avukatı Köksal Bayraktar, "UEFA'nın kendisine gelen delilleri inceledikten sonra tahlil ederek kararını verdiğini belirtti. UEFA kararında 'her türlü dinleme hakkının ihlali' diye beyanda bulundu. Ona karşı da UEFA kendi yargılamasını yaptığını belirtti.
 
12:58 Saat 14:00'e kadar duruşmaya ara verildi.
 
14:22 Sivas-Fenerbahçe maçına ilişkin Zeki Mazlum ile yaptığım bir telefon görüşmesi dışında bir beyan olmadığını ifade eden Şener, "Mazlum ile kulüpten olan alacaklarına yönelik bir görüşme yaptık. Ayrıca benim dışımdaki üçüncü kişilerin bu maça ilişkin görüşmelerinde ne Sadri ne de Başkan kelimesi geçmemektedir. Beraatimi talep ediyorum" diye konuştu.
 
14:23 "Bu bir ilktir herhalde. Fenerbahçeliler'le yaptığım konuşmadaki teşvik iddiası komik oluyor" dedi.
Mahkeme Başkanının bu sözleri tutanağa geçirdiği sırada müdahale eden sanık Aziz Yıldırım, "Hayır ikinci başkanlık yapmadı" diye konuştu.
 
14:23 "Hakkında Ankaragücü ve Sivasspor maçları ile ilgili iddialar bulunduğunu belirten Sadri Şener, "Ankaragücü maçı öncesi konuştuğum Melih Bey ve Hamdi Bey Fenerbahçeli zaten. Fenerbahçe'nın avukatı az önce, kulübün eskiden ikinci başkanı olan Hamdi Bey'in cezalandırılması talebinde bulundu.
 
14:36 "Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 4'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davada Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener, mütalaa karşı savunma yaptı.
 
14:36 Bu arada futbolcu İbrahim Akın, avukatı Hakkı Kurtuluş ile Çağlayan'a geldi. Akın, herhangi bir açıklamada bulunmadı.
 
14:53 Günün erken saatlerinde başlayan duruşma için adalet sarayının dışında saat 12.00'ye kadar toplanan taraftarlar olmamıştı. Daha önceki duruşmalarda gün boyu destek vermek amacıyla adalet sarayının önünde bekleyen Fenerbahçeli taraftarlar bugün ise öğleden sonra gelmeye başladılar. Taraftarlar Fenerbahçe Bayrağı açtılar. Yaklaşık 30 kişilik gruba ilerleyen saatlerde ilavelerin olması bekleniyor...
 
15:12 Aykut Kocaman Çağlayan'da...

15:13 Duruşmanın öğleden sonraki bölümü savcı olmadan başladı. Mahkeme Başkanı sonradan farketti ve "Savcı bey çok sessiz, onu unutuyoruz, bekleyelim" diyerek ortamı yumuşatmaya çalıştı. Gülüşmeler yaşandı.

15:58 Duruşma sona erdi. Nihai karar Pazartesi saat 10:00'da açıklanacak.

16:13

Mahkeme heyeti ara kararda tahliye taleplerini değerlendirmeye alacaklarını söyledi ve ara karar için mahkemeye ara verildi...
Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2012, 14:50
YORUM EKLE

banner47