banner9

Başkandan Terim Açıklaması

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, teknik direktör Fatih Terim’in gönderilmesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Başkandan Terim Açıklaması

Aysal, Fatih Terim'in Gönderilmesiyle İlgili Konuştu

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, kulübün resmi televizyonunda yaptığı açıklamada teknik direktör Fatih Terim’in sarı-kırmızılı kulüpten gönderilmesiyle ilgili olarak olarak, "Fatih Hoca’yla iki buçuk sene önce tanıştım. Karşımda beraber çalışacağım bir insan olarak bana göründü. Zaman içinde de yanılmadığımı anladım. Hocayla dostluğa yakın bir ilişki içinde olduk. Onun teknik deneyimleri ben de yoktu, bendeki deneyim de onda yoktu. Galatasaray’ın tarihine mal olmuş bir isim. Hocayı sevmeyen çok az insan olduğunu düşünüyorum. Ben onlardan biri değilim ama her şeyden önce ben bir profesyonelim. Aldığım kararları sadece günün gerçekleri değil, ileride çıkabilecek sorunları düşünerek almalıyım. Biz hocayla aile ilişkilerine kadar yakınlaştığımız bir dönemde bu kaza yaşandı. İki taraf da bunu istemezdi diye düşünüyorum. Ben de Fatih Hoca da bir yapının içine girdik. En sonunda bu yapının içinde tuzaklar olduğunu fark ettik. Hocamız, kendisine verilen imkanları çok iyi kullanmıştır. Yeşil sahadaki bütün başarı ona aittir. 2016’ya kadar hocayla devam etmek istedim. TFF’den teklif geldiği zaman, 4 maç baksın şeklinde, ben olaya hukuki olarak baktım. İçimden gelen ilk şey ’hayır’ oldu. Hocayla konuştum. Hoca bana ’Ben Galatasaray’da kalmak isterim’ dedi. ’Elimden geleni yaparım, bu milli bir görevdir, reddedemiyiz’ dedi. Hukuki olarak benim böyle bir talebe hayır deme şansım yoktu. Federasyon bizden istediği oyuncuyu, elemanı alabilir” dedi.

 
 
 
“Takımın Kötü Gitmesi ve Terim'in Beyanatları Bizi Bu Noktaya Getirdi”
 
Ünal Aysal, telefonda mesajların ve benzeri olayların Terim’in gönderilmesiyle bir ilgisi olamayacağını vurgulayarak, “Yıldırım Demirören’i telefonla aradım. Para almamak kaydıyla sezon sonuna kadar size danışmanlık yapacak dedim. Hocayla da beraber oturup konuştuk, internet sitesinden de bir açıklama yayınladık. Ben Bodrum’daydım. Akşam televizyonu açtım, hoca imza töreni yapıyor. Bundan biraz rahatsız oldum. Federasyonun bundan sonraki açıklamaları da sürekli olacak gibi olunca camia da rahatsızlık oluştu. Daha sonra peş peşe puan kayıpları geldi. Bunlar beni endişelendirdi. Gelen tepkiler üzerine yönetim kuruluna bir karar aldırttım. 2016’ya kadar bir teklif sunduk. 10 gün bir sessizlik oldu. Kendi sahamızda oynadığımız Medical Park Antalyaspor maçı sonrası ’Biz kimseyi mutlu etmek için kontrat uzatmayız’ dedi. Bu halka açık bir reddediştir. Bu bizim için biraz haysiyet kırıcı oldu. Telefonda mesajlar falan bunlar Fatih Hoca’nın gönderilme sebebi olamaz. Bütün bu gelişmeler, takımın kötü gitmesi, hocanın beyanatları bizi bu noktaya getirdi. Oradan sonra yapacak bir şey yoktu. Ondan önceki 10-11 gün diyalog arayışıyla geçmişti. Bugün konuştuklarımız, o gün yönetim kurulunda da konuşuldu. Ben zaten 24 saat önce Arıboğan’ı hocaya göndermiştim. Gitti ve konuştu. Ben Galatasaray başkanı olarak daha fazla ısrar etmem ve ya Florya’nın kapısında beklemem mümkün değildi. Oradan ’Ben Başkan’ı ararım’ yanıtı geldi. Bu cevaptan sonra da karar alındı” şeklinde konuştu.
 
“Mancini’yle Daha Önce Bir Görüşme Olmadı”
 
Başkan Aysal, İtalyan teknik adam Mancini ile anlaşmalarını ise şöyle anlattı:
 
“Mancini’yle daha önce bir görüşme olmadı. 3-4 gün de gelişti. Hocamız da bunu söyledi zaten. Dışarıdan getireceğimiz, haysiyetli bir hocanın böyle bir görüşme yapmayacağı zaten belli. Böyle bir saygısızlığa ne ben düşerim ne de Mancini düşer. Ancak bu iş netleştiği anda çalışmalara başladık. Trapattoni, Advocaat, Hagi ve Mancini’yle görüştük. Trapattoni Juventus maçına çıkamam dedi. Advocaat, milli takım hocası gibi gözüktü gözümüze. Hagi, ciddi bir iş yapıyor onu bırakamam dedi. Burada yürekli, Galatasaray’a sahip çıkabilecek bir Mancini çıktı. Ben yürekli adamı severim. Kararımı ve tercihimi Mancini yönünde kullandım.”
 
 
 
“Ben Geçtiğimiz Günlerde Oynayan Futbolun Küçümsenmesini Anlayamıyorum”
 
Başkan Ünal Aysal, UEFA Şampiyonlar Ligi ile ilgili olarak ise, “İlk hedefimiz gruptan çıkmak. Çok zor bir kura çıktı. Kopenhag’ı kesinlikle küçümsememek lazım. Ben geçtiğimiz günlerde oynanan futbolun küçümsenmesini anlayamıyorum. Rakibimiz gerçekten başarılı bir takımdı. Bütün oyuncularımızı ve hocalarımızı kutluyorum” açıklamasında bulundu.
 
 
 
“Juventus Çok Ciddi Bir Rakip, Dikkatli Olmalıyız”
 
UEFA Şampiyonlar Ligi B Grubu’nda Juvenstus ile oynayacakları maçın önemine dikkat çeken Aysal, “Juventus çok ciddi bir rakip. Kendi sahamızda oynayacağız. Dikkatli olmalıyız. Aksi takdirde Şampiyonlar Ligi maceramız biter. Biz kendimizle yarışıyoruz. Geçen sene geldiğimiz noktanın ilerisine geçmemiz lazım. Sürekliliği yakalamak için en azından eski başarımızı tekrarlamamız gerekiyor” şeklinde konuştu.
 
 
“Seçim 2016’da”
 
Galatasaray’daki başkan seçiminin ise 2016’da olacağını aktaran Ünal Aysal, “Kongre ve tüzük meselesini hukuki olarak araştırdık. Sorduğumuz isimler, seçim Mayıs 2016 olacak dedi. Divana verdik. Divan kabul etmedi. Galatasaray Üniversitesi’ne sordu. Galatasaray Üniversitesi’ndeki komisyondan çıkan sonuçta seçimin 2016’da olacağına dair. Benim kendime tanıdığım süre, hedeflere vardığım gündür. Ben bu hedeflere varırsam, erken de bırakabilirim. Ben hedeflere bağlı olarak buradayım. Yarın bir gün genel kurul seçimi istiyoruz derse yine yaparız. İsteyen aday olur ama ben aday olmam. Galatasaray başkansız kalmamıştır, çok da iyi bir başkan gelebilir” ifadelerini kullandı.
 
Bu arada Başkan Aysal, sarı-kırmızılı yıldız futbolcu Drogba’yı bırakmak istemediklerini ve kontratını uzatmak istediklerini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2013, 20:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER