Aziz Yıldırım'a Beraat Talebi

Şike Davası'nda Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın "şike ve örgüt kurma" suçundan beraati istendi.

Futbolda şike iddialarına ilişkin yeniden görülen davada savcı mütalaasını açıkladı. Savcı, Aziz Yıldırım'ın şike ve suç örgütü kurmak suçlarından beraatlerini talep ederken, duruşma karar için 9 Ekim'e ertelendi. 
 
Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da yargılandığı 'futbolda şike' iddialarına ilişkin yeniden görülen davaya devam edildi. Savcı Abdullah Mirza Coşkun, mütalaasında haklarında mahkumiyet kararları Yargıtay ilamı ile onanarak kesinleşen Aziz Yıldırım, Olgun Peker, Abdullah Başak, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl'ın "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve "şike suçundan önceki hükmün iptali ile beraatlerine karar verilmesini istedi.
 
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya sanık Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım katılmazken, sanıklar Tayfur Havutçu, Ahmet Çelebi, Olgun Peker, Şekip Mosturoğlu ve Korcan Çelikay, İlhan Çelikay, Haldun Şenman ve Ali Kıratlı ile taraf avukatları salonda hazır bulundu. Duruşmanın başlamasının ardından savcı Abdullah Mirza Coşkun'un hazırladığı 7 sayfalık mütalaa taraflara yazılı olarak dağıtıldı. Savcı Coşkun, soruşturma aşamasında tüm sanıklar hakkında istisnasız suç olarak "suç örgütü kurma suçunun gösterildiğini ancak iddianamede yalnızca Olgun Peker ve Aziz Yıldırım hakkında bu suçtan kamu davası açıldığını hatırlattı. Diğer sanıklara ceza istenmediğini kaydeden Savcı Coşkun, teknik ve fiziki takip kararlarında Yıldırım ve Peker'in isimlerinin geçmediğini de ifade etti. Savcı, bu nedenlerle tüm şüpheli ya da sanıkların örgüt kurma suçunun faili olmasının mümkün olmadığını, bu şekilde elde edilen delillerin de davada kullanılamayacağını belirtti.
 
Savcı Coşkun, mütalaasında delillerin önceki mahkemenin verdiği karardan bağımsız bir şekilde değerlendirilebileceğini belirtti. Savcı, bu nedenlerle sanık Hakan Karaahmet ve Evren Kımıl'ın "örgüt üyeliği suçundan, Ömer Ülkü'nun "örgüt üyeliği ve "şikeye teşebbüs suçundan, Bülent Uygun'un "örgüte üye olmak ve "teşvik primi suçundan, Mecnun Otyakmaz'ın "suç örgütüne yardım ve "şike suçundan, Serdal Adalı, Tayfur Havutçu, Abdurrahman Yatut, Cemil Turhan'ın "şike suçundan, Erdem Konyar'ın "şikeye teşebbüs suçundan, İbrahim İşcen'in "örgüte üye olmak, "şike ve teşvik primi suçundan, Alaeddin Yıldırım, Gökçek Vederson, Korcan Çelikay, İlhan Çelikay, Mehmet Yıldız, İskender Alın ve Ümit Karan'ın "teşvik primi suçundan, Ali Kıratlı, Sami Dinç ve Şekip Mosturoğlu'nun "şikeye teşebbüs ve "teşvik primi suçlarından, İbrahim Akın, Tamer Yelkovan ve Yusuf Turanlı'nın "şike ve "teşvik primi suçlarından beraatlerini talep etti. 
 
Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2015, 16:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER