banner51

Altınordu Athletic Bilbao ile Kardeş Oldu!

PTT 1. Lig’de mücadele eden İzmir’in Altınordu kulübü, dünyada altyapı modelini en başarılı uygulayıcıları arasında gösterilen İspanyol devi Athletic Bilbao ile bir araya gelirken, kardeş kulüp, antrenör ve oyuncu değişimi, fikir alışverişi, A takım kampları ve U12 Cup organizasyonu gibi konularda prensip anlaşmasına varıldı.

Türk çocuklarından gerçek profesyonel futbolcular üretmek amacıyla yola çıkıp kapılarını yabancı oyunculara kapatan Altınordu, tüm dünyada bu sistemin en önemli temsilcileri arasında gösterilen Athletic Bilbao kulübü yöneticileri ile İspanya’da bir araya geldi. Sportif Direktör Murat Dizdar, Sportif Etkinlikler Yöneticisi Gökhan Göktürk, Yaşam Eğitmeni Murat Demir ve Medya İlişkileri Yöneticisi Ali Ergöçmez’in katıldığı ziyarette Altınordu heyetini Bilbao 2. Başkanı Jokin Garatea, Genel Sekreter Juan Anibarro ve Marka Direktörü Alvaro Vitores karşıladı. Bilbao Başkanı Josu Urrutia ile Altınordu Futbol Sosyal Girişimi Başkanı Seyit Mehmet Özkan ise 5 Kasım’daki Porto-Bilbao Şampiyonlar Ligi maçı öncesinde bir araya gelip daha önce belirlenen konuları protokole bağlayacaklar. DHA İspanya temsilcisi Mehmet Çiftçi’nin de katıldığı ziyarette kardeş kulüp anlaşması, altyapı antrenör ve oyuncu eğitim değişimleri, karşılıklı fikir alışverişleri, A takımların kampı ve U12 Cup’a katılım konularında prensip anlaşmasına varıldı.
 
ALTINORDU BİZİM GİBİ DÜŞÜNÜYOR
 
İspanyol Kulübü, 100 yılı aşkın tarihi boyunca ilk kez kapılarını dış dünyaya bu denli açarken, Bilbao 2. Başkanı Altınordu heyetine yaptığı sunumda kardeş ve dost kulüp için açık olduklarını söyleyerek, "Altınordu’yu inceleyip, bizim gibi düşündükleri gördük. Bu yol, çok zorlu bir yol. Israrla uygularsanız, taraftarınız ve halkla aranızda güçlü bir bağ oluşur. Biz kendimizi bu şekilde farklılaştırdık. Ama bunun için de çok önemli yatırıp ve harcama gerekiyor. Şunu şimdiden söyleyeyim yolun sonu mutluluk. Türkiye’de bulamayacağınız desteği size vermeye hazırız" dedi.
 
ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAK
 
Felsefesi ve vizyonu örtüşen iki kulüp arasındaki diyaloğun devam edeceğini belirten Altınordu Sportif Direktörü Murat Dizdar ise, Bilbao’nun bu yoldaki ilk adımını 116 yıl önce attığını söyleyerek, "Altınordu da doğru bildiği yolda güvenli ve hızlı bir şekilde ilerliyor. Bu fikir alış verişinin kulübümüze önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Altınordu da aynen Bilbao gibi kendi çocukları sayesinde yükselerek bir gün Şampiyonlar Ligi’nde belki de Bilbao’ya rakip olabilecek. İki yıldır düşündüklerimizi ve yapmaya çalıştıklarımızın adeta doğrulaması olarak değerlendiriyoruz" diye konuştu.
 
GARATEA’DAN SATIR BAŞLARI
 
Bilbao 2. Başkanı Jokin Garatea toplantıda yaptığı konuşmada, futbolun ticari yapısını öldürdüğümüz için bize kızarlar ama bizim yolumuz bu diyerek menajerlerle iş yapmadıklarını, onların aracılığı ile oyuncu almadıklarını kendi yıldızlarını kendilerinin yetiştirdiklerini vurgulayarak, "Altyapıda iyiyseniz A takımda da büyük başarılar kazanırsınız" açıklaması yaptı.
 
"Yabancı oyuncu oynatmamak prensip kararımızdır, yasa değil" sözleri ile konuşmasına devam eden Garatea, "La Liga’da şampiyonluk Barcelona ile Real Madrid arasında gidip gelir. Ama bizim bir kimliğimiz var, buradaki herkes felsefemize inanır. Başka da bir şey düşünmez" dedi.
 
HER ŞEY 44 BİN ÜYENİN
 
İspanyol devi Bilbao’nun 44 bin üyesi var ve kulübün sahip olduğu her şey bu 44 bin üyeye ait. Kulüp, tüm üyelerini her gün düzenli olarak bilgilendiriyor. Her üye yılda 300 ile 1000 Euro arasında aidat ödüyor. Yeni üyelik bedeli 1600 Euro. Üyelik için Bask Bölgesi’nden olunması şartı yok. Kulübü tamamen profesyoneller yönetiyor. Kulübün yıllık bütçesi 70 milyon Euro ve bunun 6 milyonu sosyal etkinliklere ayrılıyor.
 
LEZAMA, FABRİKA GİBİ
 
Bilbao altyapısı "Lezama" olarak anılıyor. BASK Bölgesi’nin bütün takımlarının Lezama ile özel anlaşmaları var. Kulüpler oyuncu tercihlerinde Lezama’yı kullanıyorlar, Bilbao da bu kulüplere destek veriyor. Hem Lezama hem de bu kulüpler, A takımın sistemiyle oynuyorlar. Bir çok öğrencinin barınma sorunları, gönüllü aileler tarafından çözülüyor. Lezama da Bilbao’ya fabrika gibi oyunu yetiştiriyor.
 
ANNELER ÇOK ÖNEMLİ
 
Bilbao sisteminin başarısında annelerin rolü çok büyük. Kulüp, anneleri spor alanlarına çekebilmek ve sistemini daha rahat anlatabilmek amacıyla yıllar önce bayan futbol takımı kurmuş. Altyapıdaki çocukların eğitim durumları yakından takip ediliyor. Futbolcu olamayacaklara bile eğitim destekleri veriliyor ve onlardan kulüpte yine faydalanılıyor. Bilbao, profesyonel oyuncularına asla prim ödemesi yapmıyor.
 
KENT MERKEZİNDE CENNET: SAN NAMES
 
Bilbao, maçlarını Alsancak Stadı gibi kentin tam merkezindeki efsanevi stat San Names’te oynuyor. San Names’in saha yönü kısa bir süre önce değiştirilerek kapasitesi artırıldı. Alsancak Stadı’nın da bu şekilde revizesi şu anda gündemde. İnsanlar maça yürüyerek gidiyor ve stat, taraftar ile kulüp arasındaki aidiyet duygusunu artırıyor. Stadın kırmızı ışıkları 24 saat yanıyor ve bu renk insanlardaki heyecanı sürekli zirvede tutuyor.
 
SİSTEMİN SIRRI BİRLİKTELİK
 
Bilbao Altyapı Direktörü Aitor Larrazabal, kulübün başarısını birlikteliğe bağlıyor. Ancak bu, hiçbir zaman kağıt üzerinde değil. Larrazabal, "Ortak kültür, ortak dil, ortak hedef, sistemin başarısının ana başlıkları. Yetenek, ahlak, antrenör eğitimi, psikologlar, antrenman, eğitim, kültür ve kimlik çok önemli. Bunlara sıkı sıkıya bağlıyız. Altınordu da bir misyon belirlediyse, tüm kulüp çalışanları buna inanmalı. Ortak dil ve ortak hedef, başarıya götürür" ifadesini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2014, 11:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER