banner51

Ali Sami Yen Anıldı

Galatasaray’ın kurucusu Ali Sami Yen, ölümünün 65. yıldönümünde Feriköy’deki mezarı başında anıldı. Anma törenine Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, yönetim kurulu üyeleri, Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar ve Galatasaray camiasının önemli isimleri katıldı.

 Ali Sami Yen Anıldı
Dursun Özbek, Ali Sami Yen’in kabri başında yaptığı konuşmada şunları söyledi:
 
"Bugün kulübümüzün kurucusu, 1 numaralı üyesi Ali Sami Yen’in aramızdan ayrılışının 65. yıldönümü. Şurası muhakkak ki O olmasaydı bizler bugün burada olmayacaktık; Galatasaray da olmayacaktı. Bir edebiyat dersinde temelini attığı, diktiği fidan 111 yıllık büyük bir çınar haline geldi. Futbol kulübü olarak başlayan yarış, giderek büyüdü, olimpiyatlara sporcu yetiştiren bir kulüp haline geldi. Ali Sami Yen büyük bir devrimciydi. ’Amacımız İngilizler gibi toplu halde oynamak ve Türk olmayan takımları mağlup etmek’ demişti. Değerleri Türk sporuna yön verdi. Kulübümüzün 1 numaralı üyesiydi. 13 yıl boyunca kulübü yöneten isimdi. Bir kez daha başkan olmuş ve Galatasaray’a hizmet etmişti. Hayatını sadece Galatasaray’a değil, Türk sporuna da adamıştı. Bize emaneti olan Galatasaray Spor Kulübü ileriye dönük yükselme çabası içindedir. Ben ve yönetim kurulum bu yükseliş için elimizden geleni yapıyoruz. Büyük bir taraftar kitlesiyle bu emaneti en yüksek seviyeye çıkarmak için çalışıyoruz. Hiç merak etme Ali Sami Yen ağabey, senin hatıranı yüzyıllar boyu taşıyacağız; her zaman da senin koyduğun değerlere bağlı olarak Galatasaray Spor Kulübü’nün değerini en yükseklere taşıyacağız..."
 
SEBA DA MEZARI BAŞINDA ANILDI
 
Sarı Kırmızılı kulübün Başkanı Dursun Özbek, Galatasaray Yönetim Kurulu Üyeleri ve Divan Başkanı İrfan Aktar, Ali Sami Yen’i mezarı başında andıktan sonra, ezeli rakip Beşiktaş’ın efsane ve unutulmaz başkanı Süleyman Seba’nın da mezarını ziyaret etti.
 
Burada da dualar okunurken Dursun Özbek, Süleyman Seba’yı şu sözlerle yad etti:
 
"Süleyman ağabey, Türk sporuna hizmet etmiş önemli isimlerden biriydi. Beyefendi ve centilmenliği herkesin gönlünde taht kurmuştu. Kişiliği ve verdiği hizmetlerin kimsenin aklından çıkacağını tahmin etmiyoruz. Burada Ali Sami Yen ile birlikte yatmaları Allah’ın bir lütfudur." Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar ise, "Ali Sami Yen Bey’in ileri görüşlülüğü hakkında başkanımız gerekli açıklamayı yaptı. Ali Sami Yen Bey, kuruluş dışında Olimpiyat Komitesi’nin kurulması gibi önemli işlere imza atmıştır. Süleyman Ağabey ise değerli bir sporcu, değerli bir yöneticiydi. Centilmen ve sporculuğuyla örnek olmuş biriydi. Tanrı ikisine de rahmet etsin" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2016, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER