'Yüzde 10 Seçim Barajı Yok'

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, dünyanın hiç bir ülkesinde seçimde yüzde 10 baraj bulunmadığını, 30 partinin gireceği seçimler için  sadece 3 partiye 530 milyon liralık hazine yardımı yapıldığını, bundan en büyük payı da 300 milyon lirayla Ak Parti’nin aldığını söyledi. Destici, "Bu büyük adaletsizlik" dedi.

'Yüzde 10 Seçim Barajı Yok'
 
Partisinin il binasının açılışına katılan ve burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Destici seçime en hazırlıklı partinin BBP olduğunu öne sürerken seçime MHP ile birlikte girilmesi konusunda henüz bir görüşme olmadığını söyledi. Destici bir soru üzerine, İç Güvenlik Yasası’nın TBMM’de kavgalı görüşmeler yapılırken bir anda çekilmesinin ardında PKK ile yapılan görüşmelerin bulunduğunu öne sürdü.
 
Genel Başkan Mustafa Destici, seçimdeki yüzde 10 barajını eleştirirken, ’Darbe Anayasası’ndan 33 yıl geçtiğini, seçim yasasının da bugüne kadar değiştirilmediğini anlattı. BBP Genel Başkanı, şöyle devam etti:
 
"Hazie’den Ocak ayında 3 siyasi partiye 530 milyon lira verildi. 300 milyonu Ak Parti, yaklaşık 170 milyonu CHP ve 70 milyonu MHP’ye verildi. Medya da bunu yazmıyor,  üzerinde durmuyor. Yerel seçimde hazine yardımının iki katı genel seçimde üç katı veriliyor. Normalde bu para 160 milyon lira olması lazım. Seçim olduğu için 3 katı veriliyor. Adı ’seçim yardımı’; seçime 30 parti giriyor. Yardımı yine 3 parti alıyor. Böyle bir adaletsizlik böyle bir taksim nerede var?"
 
Destici, adaletsiz sistemde sandıktan milli iradenin tam olarak yansıyamayacağını, öne çıkarılan partilerin yolsuzluk, yoksulluk, adaletsizliği getirdiklerini, milleti kamplaştırıp böldüklerini savundu.
Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2015, 13:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER