Yurt Dışı Oyları Bir Koltuğu Değiştirecek mi?

1 Kasım'da gerçekleştirilen genel seçimler sonrasında sandıklarda çeşitli partilerin itirazları devam ediyor. Bu itirazlardan biri de İzmir'de yaşandı.

Yurt Dışı Oyları Bir Koltuğu Değiştirecek mi?

Burak Cilasun / Ben TV

İzmir'de CHP'ye 14, AK Parti'ye 8, MHP ve HDP'ye 2'şer milletvekili kazandıran 1 Kasım Genel Seçimleri sonrasında devam eden itiraz süreci şehirde oluşan dengeyi değiştirilebilir. 

İzmir'deki oylarını yüzde 26'dan yüzde 31'lik orana yükseltmesine rağmen vekil sayısında aynı artışı gösteremeyen AK Parti, itiraz mekanizmasını devreye soktu.

1. bölgede yaşanan itirazda, AK Parti seçimin kaderini etkileyen yurt dışı oylarının yeniden sayılması adına harekete geçti. Yapılan itiraz sonucunda oyların yeniden sayılmasına karar verilirken, AK Parti lehine artacak 1000 oyun, AK Parti'ye TBMM'de bir sandalye daha kazandıracağı ve AK Parti'nin Roman adayı Cemal Bekle'yi Ankara'ya taşıyacağı belirtildi.

Cemal Bekle'nin Meclis'e girmesi durumundaysa Cumhuriyet Halk Partili Murat Bakan TBMM dışında kalmış olacak.

Öte yandan itiraz sürecine ilişkin konuşan Cemal Bekle, "Türkiye genelinde ve İzmir'de Roman mahallelerinde yüzde 75 artışla ciddi bir oya ulaştık. Tekrar sayım sonrasında emeklerimizin karşılığını alacağımıza inanıyorum." dedi.

 AK Parti ile CHP arasında bir vekilliğin el değiştirip değiştirmeyeceğiyse en geç 1 hafta içinde netleşecek.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER