banner51

'Yükselen Tansiyonu Düşürün'

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça, siyasette yükselen tansiyonun finansal piyasaların bozulmasında etkili olduğunu belirterek, hükümetin ilk olarak bunu düşürmesi gerektiğini söyledi.

'Yükselen Tansiyonu Düşürün'
Türk lirasındaki değer kaybı ve faizlerdeki yükselişin ağır faturasını Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) ödemeye başladığını aktaran TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, KOBİ’lere destek verilmemesinin yeni dönemde daha ağır tahribata neden olabileceğini savundu. Ekonomi yönetimini uyaran Onatça şöyle konuştu:
 
"Uluslararası piyasalardan kaynaklanan dalgalanmalar son buluncaya kadar, öncelikle KOBİ’lere verilen kredilerin maliyetlerini azaltacak, komisyonları ve faiz oranlarının 2013 yılının mayıs ayı öncesindeki seviyelerde kalmasını sağlayacak önlemler alınmalıdır. Bu ay itibariyle kredi kartları ve tüketici kredilerinde getirilen kısıtlamalardan da KOBİ’lerin önemli ölçüde etkileneceğini göz ardı etmemek gerek."
 
’EKONOMİK İTİBAR’ VURGUSU
 
Piyasaların sakinleştirilmesi ve olumsuz beklentilerin önüne geçilmesi için ekonomi yönetiminde bir toparlanmaya ihtiyaç duyulduğunu bildiren Onatça, şöyle devam etti:
 
"Bu dönemde popülizm olarak algılanabilecek söylemlerden uzak durulmalıdır. Merkez Bankası’nın ve diğer düzenleyici kurumların bağımsızlığı, ekonomik itibarın birinci koşuludur. Bu koşula uygun bir söylem içinde olunmalıdır. Bu dönemde ’Önce Küçüğü Düşün’ ilkesine her zamankinden daha titizlikle uyulmasına ihtiyaç var. KOBİ’lerin istihdam ve yatırım teşviklerinden yararlanabilmesi için teşvik koşulları yeniden düzenlenmeli ve genişletilmelidir. Teşvik sistemi, ara malı üreten ve inovasyon yapan KOBİ’leri destekleyecek biçimde düzenlenmelidir."
 
STAGFLASYON UYARISI
 
Enflasyonda yükselmenin kaçınılmaz olduğunu belirten ve önlem alınmazsa büyümenin de düşeceğini açıklayan Onatça, şunları kaydetti:
 
"Düşen büyüme ve yüksek enflasyon, ekonomi literatüründe stagflasyon olarak bilinir. Bu en olumsuz ekonomik koşuldur. Çünkü bu döngüden çıkmak çok zor ve çok maliyetlidir. Mutlaka Türkiye’nin bu yüksek enflasyon- düşük büyüme döngüsüne girmesi önlenmelidir. Bu nedenle mutlaka büyümeyi ve yatırımları destekleyecek önlemler alınmalıdır. Böyle bir süreçte bankaların da KOBİ’lerle birlikte yürümeye mecbur olduklarının bilinciyle hareket etmesinin akılcı olacağı görüşündeyiz. Kredileri kısıtlamak veya geri çağırma eğilimine girmek sıkıntılı süreci içinden çıkılamaz hale getirebilir. Özellikle finans kuruluşlarına itidal çağrısı yapmak istiyoruz. Tüm siyasi partilere ve ilgili taraflara da sorumluluk düşmektedir. Aksi halde, bunun bedelini düşen büyüme, artan enflasyon ve yükselen işsizlikle toplum ödeyecek."
Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2014, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER