Yüksekdağ'dan İç Güvenlik Yasa Tasarısına Eleştiri

Demokratik Partisi Eş Genel Eş Başkanı Figen Yüksekdağ İç Güvenlik Yasası paketi adı altında halka karşı savaş ve çatışma yasanın çıkartıldığını söyledi.

Yüksekdağ'dan İç Güvenlik Yasa Tasarısına Eleştiri
Halkların Demokratik Partisi Edirne İl Kongresine katılmak üzere kente genel partinin Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, hükümetin çıkartmak istediği güvenlik paketini eleştirerek, "İktidar çözümsüzlük ve tıkanma noktasına geldi. Bu iç güvenlik paketinde sanmayın ki, sadece Kürde, solcuya, sosyaliste, demokrasi mücadelesi yürütenlere karşı bir saldırı ve baskı anlayışı var. İç güvenlik paketi ile birlikte bütün Türkiye’ye halkları, harekete geçmeyi akıllarından bile geçiren bütün kesimler devletin militarist saldırılarının hedef tahtasına oturtulmuştur" dedi.
 
İç güvenlik paketi ile  söz söylemenin, sokağa çıkararak herhangi bir basın açıklaması yapmanın dün olduğundan daha suç sayılacağına işaret eden HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ, "Bu İç Güvenlik paketi yasalaştığında iş cinayetiyle katledilen işçiler, çıkıp ben ölüyorum, öldürülüyorum diyemeyecek. Öldürülenler bu kez de polis saldırısı ile katliam tehdidi ile karşı karşıya kalacaklar. Kadınlar, kadın cinayetlerine karşı ben yaşam hakkımı savunuyorum diyemeyecek. Bu sefer polis karşısında can tehdidi ve tehlikesi ile karşı karşıya kalacaklar. Gençler, parasız eğitim istediğini söyleyemeyecekler. İç güvenlik paketinin çıkmadan uygulamaya koymaya çalışıyorlar" ifadesini kullandı.
 
İktidarın uygulamaya koyacağı İç Güvenlik Yasası’nın kabul edilemez olduğunu vurgulayan Yüksekdağ şunları söyledi: "Ama siyasi iktidar boykotu yasakladı. Memlekette grev, boykot, miting yasaklanıyor, ama öldürmek, polisin kurşun sıkması, polisin istediği zaman gözaltı yapması, aynı gün tutuklayıp hapishaneye göndermesi serbest. Türkiye’de bu kadar tehlikeli bir çelişkiyi, gerilimi körükleyen ve bu süreci tetikleyen bir iktidar var karşımızda. Eğer bu güvenlik paketi yasalaşırsa Türkiye’de çatışmanın dilinden başka hiçbir dil, söz ve sözcük kullanılamayacak. Ve bu dili en fazla kullanan da elbette ki, siyasi iktidardır. Biz bu faşizm anlayışına ve uygulamasına asla ve asla izin vermeyeceğiz."
 
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Yunanistan’da SYRİZA ile kardeş parti olduklarını doğuda Kobani batıda ise SYRİZA ile zafer kazandıklarını anlatarak, "SYRİZA’nın kazandığı başarı, Edirne’nin de yolunu açacak.  Aramızdaki sınır halklarımız için anlamsız bir sınırdır. Edirne’yi Atina’dan ayıran sınır devletlerin sınırıdır, halkların sınırı değildir. Biz biraz ötemizde kazanılan zaferi aynı zamanda Edirne halkının zaferi olarak da görüyoruz. Zaferler kuşağının tam ortasındayız. Doğu da Kobani ile kazandığımız zafer, batıda SYRİZA ile kazandığımız zaferdir" diye konuştu.
 
Kongrede partinin kurucu üyelerinden Ferhat Tunç mini bir konser verdi. Kongre salonunda Divan Kurulu masasında Türk bayrağı, salon duvarlarında Atatürk ve Abdullah Öcalan’ın fotoğrafı yer aldı. 
 
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2015, 20:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER