banner51

Yüce Divan Oylaması Yapılacak!

İsimleri yolsuzluk ve rüşvet iddialarına karışan 4 eski bakanla ilgili Yüce Divan oylaması bugün saat 15.00'te başlayacağı duyruldu.Ancak oylamada 45 dakikalık bir gecikme yaşandı. Meclis Soruşturma Komisyonu, AK Parti'den 9, CHP'den 4 ve MHP'den 1 olmak üzere 14 üyeyle toplanacak, HDP'nin tek üyesi komisyondan istifa ettiği için oylamaya katılmayacak.

Yüce Divan Oylaması Yapılacak!
17-25 Aralık operasyonlarının ardından eski bakanlardan Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkındaki suçlamaları soruşturan Meclis Komisyonu görüşmelerine ara verdi.Komisyon saat 18'de tekrar toplanacak. Yüce Divan için 14 komisyon üyesinden 8'in oyuyla karar verilebileceği belirtildi. Komisyona ara verilmesinin nedeni eski bakanlarından Muammer Güler, Zafer Çağlayan ve Egemen Bağış MASAK raporuna itiraz etmesi ve 4 eski bakanın Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporuna yönelik görüşlerinin ele alınması olduğu belirtildi.
 
Komisyonda Zafer Çağlayan için 'altın çıkışı' Muammer Güler için 'imtiyaz sağlamak' Egemen Bağış için 'Reza Zarrab'a aracılık' ve Erdoğan Bayraktar için 'tavassut göz yumma' suçlamaları oylanacak. 
 
Soruşturma önergesine göre Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar hakkında 2, Egemen Bağış hakkında 3, Muammer Güler hakkında ise 4 ayrı suçlama bulunuyor.
 
15 kişiden oluşan komisyonda HDP'nin çekilmesi nedeniyle 14 üye oylamaya katılacak. Salt çoğunlukla toplanıp karar alan komisyonda açık oylama yapılacak.
 
Oylanacak suçlamalar
 
ALTIN ÇIKIŞI
 
Zafer Çağlayan: Reza Zarrab’dan sağlanan, miktar ve değeri tespit edilemeyen maddi menfaatler karşılığında: 
 
1- Zarrab’ın İran’a altın ihracatı yapması işlerinde imtiyaz sağlamak. 
2- Gana’dan kaçak yollarla yurda sokulmak istendiği iddia edilen 1.5 ton altınla ilgili adli ve idari soruşturmaları engelleyerek altının Dubai’ye çıkışını sağlamak.
 
İMTİYAZ SAĞLAMAK
 
Muammer Güler:
 
1- Zarrab’ın araçlarına trafikte emniyet şeridi kullanma imtiyazı vermek ve koruma polisi görevlendirmek. 
2- Zarrab’la birlikte gözaltına alınan bazı şüphelilerin ve yakınlarının yasaya aykırı olarak istisnai yoldan Türk vatandaşlığına geçirilmesini sağlamak. 
3- Zarrab’la ilgili adli ve istihbari çalışma yapılıp yapılmadığının araştırılması için talimat vermek. 
4- Zarrab’ın usulsüzlükleri hakkında basında çıkacak haberlerin engellenmesi için girişimde bulunmak.
 
REZA’YA ARACILIK
 
Egemen Bağış: 
 
1- İran asıllı işadamı Reza Zarrab’ın turizm belgeli bir otel kiralama girişimi ile yakınlarına vize alınması işleri için aracılık etmek. 
2- Zarrab’la ilgili soruşturma olup olmadığı yönünde kurum ve kuruluşlardan araştırma yapılmasını sağlamak. 
3- Zarrab’ın usulsüzlükleri hakkında basında çıkacak haberlerin engellenmesi için girişimde bulunmak.
 
TAVASSUT GÖZ YUMMA
 
Erdoğan Bayraktar: 
 
1- Bir suç örgütünün yönetici ve üyelerinin kendilerine sağlanan miktar ve değeri tespit edilemeyen bazı menfaatler karşılığında; kişiye özel imtiyazlı imar planlarını onaylatmaları, imar planlarına aykırı olarak yapılan bazı projelerin usulsüzlüklerine göz yummaları ve denetimlerden sorunsuzca geçmelerini sağlamaları ve bu eylemlerin bir kısmını Erdoğan Bayraktar’ın görevde olduğu sırada ve onun bilgisi doğrultusunda gerçekleştirmeleri. Bakanlıktan iş alan şirketlerin yemek işlerinin yakınlarının ortağı olduğu şirketlere verilmesi için tavassut (aracılık) etmesi.
 
Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2014, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER