Yılmaz'dan 'Kaçakçılık' Açıklaması

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Hatay sınırında devam eden kaçakçılık sorunu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Başka bir ülkeye böyle üç bin kaçakçı ile girilse, kaçakçı falan dinlemez öldürür” dedi.

 

İlk olarak kuzeni Hikmet Yılmaz’ın sünnet olan oğulları Mert ve Melihcan Yılmaz’ın mevlidine katılan Bakan Yılmaz, daha sonra Kümbet mevkiinde kurulan pazar esnafını ziyaret etti. Esnafla yakında ilgilen Bakan Yılmaz’a esnaflar çeşitli ikramlarda bulundu.
 
Esnaf ziyaretinin ardından Ulaş ilçesine geçen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, burada ilçe esnafını ziyaret etti. İlçe esnafının sıkıntılarını dinleyen Bakan Yılmaz, daha sonra Altınyayla ilçesine gelerek Belediye Başkanlığı’nı ziyaret etti.
 
Altınyayla Belediye Başkanlığı ziyareti sırasında Genelkurmay Başkanlığı’nın ’Hatay sınırında 3 bin kaçakçıya müdahale ettik’ açıklamasını değerlendiren Bakan Yılmaz, “Yeni olan bir şey değil aylardan beri devam eden bir olay. Biliyorsunuz sınır güvenliğimiz silahlı kuvvetlerimize ait. İstiyoruz ki en az zararla bu kaçakçılık olayını atlatalım. Eğer bir başka ülkeye böyle 3 bin kişiyle 5 bin kişiyle 200-300 atla girilse hiç kaçakçı falan denilmez.
 
Bizden bir tane çoban Ermenistan’a geçti çobanı tuttu orada öldürdüler. İran’a geçenlerimiz var öldürdüler. Türkiye’nin diğer ülkelerden farkı kaçakçı olduğunu gördüğü insanlara mümkün olduğu kadar en az zararla sınırdan uzaklaştırmak istiyoruz. TSK buna gayret gösteriyor. Ancak Hatay bölgesinde akaryakıt kaçakçılığını esas alan bir kaçakçılık işlemi var. Buna da silahlı kuvvetleri diğer güvenlik güçlerimizle elinden gelen önlemi almakta. Ama mücadele ciddi bir mücadele onu belirtmek isterim” dedi.
 
Kaçırılan Türk pilotlarla ilgili son durum hakkında da bilgi veren Bakan Yılmaz, ”Dışişleri Bakanlığımız bu konuyla ilgileniyor. Lübnan’daki hükümette Başbakana, Dışişleri Bakanına gerekli ilgili taraflara bunların serbest bırakılmasını talep ettiler. Üzerlerinde çalışıyorlar. Belirli bir süre içerisinde inşallah bırakılırlar. Çünkü Türkiye’ye zarar vererekten kimsenin bu coğrafyada daha iyi bir duruma geçebilmesi mümkün değildir. Türkiye’yi rahatsız ederekten hiç kimsenin daha iyi bir duruma geçebilmesi mümkün değildir. Türkiye’nin dostluğunu alan bu coğrafya da daha güçlü bir hale gelir” ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2013, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER