banner51

'Yeni Türkiye'de İmtiyaza Yer Yok'

Başbakan Erdoğan, "Yeni Türkiye’de imtiyazlara asla yer yoktur. Türkiye’nin sahibi, bayrağın, vatanın, tüm ortak değerlerimizin sahibi 76 milyonun tamamıdır“ dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kızılcahamam ilçesinde düzenlenen ve 2 gün sürecek olan 21. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın açılışında konuştu.
 
Erdoğan, konuşmasında sık sık "yeni Türkiye" ve "normalleşme" vurgusu yaptı.
 
Başbakan'ın konuşmasından satır başları şöyle:
 
''AK Parti içinde 11 yıldır sen ben kavgası bekleyenler var. Bütün siyasi ikbalini, istikbalini bir şeyler üretmek üzerine değil AK Parti içinde, temenni ettikleri nifak üzerine kurmuş, bunun için pusuda, dışarıda bekleyenler var. 11 yıldır işte bunların hevesini kursaklarında bıraktık, bundan sonra da onları hayal kırıklığına uğratmaya hep birlikte devam edeceğiz. Bizim fetretimiz milletin fetretidir. Bir fetret dönemine bir fetret iklimine asla müsaade etmeyeceğiz.
 
Marmaray'ı açtığımızda birileri çıktı 'Tabii ki yapacaksınız bu sizin vasifeniz. Eyvallah. Ama sevgili gençler bizim yerine getirdiğimiz vazifeyi on yıllardır Türkiye'de hükümetler neden yerine getirmedi? Marmaray 153 yıllık hayaldi. Sultan Abdülmecit bunu hayal etmişti. Bunun mimari çizgilerini çizdirmişti. Osmanlı Devleti'nde de Cumhuriyet tarihimizde de bu hayal gerçeğe dönüştürülemedi. Bizim zeki gençliğimiz akıllı gençliğimiz bunu neden sormaz? Tüp geçit dedim de aklıma tüp kuyrukları geldi. Bugün birçok genç tüpün ne olduğunu bile bilmiyor. Çünkü artık birçok eve tüp değil doğalgaz giriyor. Bu gençlerimiz sermayenin Türkiye'de hükümet kurup hükümet indirdiğini biliyor mu? Kot pantolonlarla Başbakan uğurlayıp Başbakan karşılayanları biliyorlar mı?
 
'ONLAR 10. YIL MARŞI'NI SÖYLERKEN BİZ...'
 
Bu muhalefette acaba Marmaray vizyonunu gören var mı? Biz İstanbul'da cumhurbaşkanımızla bakanlarımızla konuk cumhurbaşkanıyla konuk başbakanlarla en önemlisi de yüz binlerce vatandaşımızla Marmaray coşkusunu yaşarken, Muhalefetin Genel Müdürü Ankara Tandoğan'da son derece seviyesiz, son derece edep dışı bir biçimde, bu ülkenin Başbakanı'na hakaret ediyor. Onlar hep birlikte 10. Yıl Marşı'nı söylerken biz, 90. yıla Marmaray'ı hediye ediyor, 100. yılın hedeflerinden bahsediyoruz.
 
'İSTİKLAL MARŞI'NDA BİLE DUA VAR'
 
Marmaray'ın dualarla açılmasını, Diyanet İşleri Başkanımızın dua etmesini, Japonya Başbakanı dahil ellerin semaya açılmış olmasını birileri pek yadırgadı. Bu ülkenin ilk meclisi Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının iştirak ettiği dualarla açılmıştır. Marmaray'ın dualarla açılması sizi neden rahatsız ediyor? Bu ülkenin bizzatihi İstiklal Marşı'nda dua vardır.
 
Nedir bu dua: 'Ruhumun senden İlahî, şudur ancak emeli: Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli. Bu ezanlar, ki şehadetleri dinin temeli, Ebedî, yurdumun üstünde benim inlemeli.' Dua! Acaba bu dörtlüğün bunlar İstiklal Marşı'nın içinde olduğunu biliyor mu? İnanın bunu da bilmiyordur. Bunlar sadece iki dörtlükten ibaret bir İstiklal Marşımızın olduğunu zannediyorlardır. Marmaray'ın açılışında dua edilmesinden rahatsız olanlar, bu ülkeyi, bu milleti bu toprakları tanımadığı kadar, İstiklal Marşımızı da tanımıyor.
 
'TÜRKİYE'DE BİR KUTUPLAŞMA YOK'
 
Türkiye'de bir kutuplaşma yoktur. Gündeme taşınmak istenen kavramlar demokratik siyaset zeminini zayıflatmaya dönük.
 
Toplumun farklı düşünmesi ya da farklı talepleri dile getirmesi bir kutuplaşma değildir ancak imtiyaz elde etmek ya da elindeki imtiyazları muhafaza etmek adına, teröre, şiddete, sokak eylemlerine, illegal yöntemlere başvurmak bir kutuplaşmadır ve biz böyle bir kutuplaşmanın önünde var gücümüzle dururuz. İmtiyaz elde etmek ya da elindeki imtiyazları muhafaza etmek isteyenlerle herhangi bir uzlaşmayı,biz demokrasiye, insani değerlere, her şeyden öte millete bir ihanet olarak görürüz.
 
Normalleşme yolundaki her adımı bir korku senaryosuna tahvil etmeye çalışıyorlar. Demokratik sistem farklı fikirlerin ve taleplerin özgürce dile getirebildiği sistemdir. Başkasının özgürlük alanını daraltarak uzlaşma olmaz. Eğer kendinizi herkesten üstün görüyor, yaşam tarzınızı başkalarına dayatıyorsanız uzlaşma olmaz.
 
Çoğunluk azınlığa baskı uygulayamayacak. Azınlığın çoğunluğa baskı uygulaması tahakküm kurması da yeni Türkiye'de yer bulamayacak.
 
'YENİ TÜRKİYE'DE İMTİYAZLARA YER YOK'
 
Yeni Türkiye'de imtiyazlara yer yoktur ve olamaz. Yeni Türkiye'de, siyasette, hukukta, ekonomide, sosyal hayatta, imtiyazlara yer yoktur ve olamaz. Yeni Türkiye, Meclis'in açıldığı günkü Türkiye'dir. Yeni Türkiye 76 milyonu bir, beraber, eşit gören bir Türkiye'dir.
 
Yeni Türkiye, imtiyazları ortadan kaldırmış, geleceğe umutla bakan, güvenle bakan ortak hedeflere birlikte yürüyen bir Türkiye'dir. Tıpkı 23 Nisan 1920'de olduğu gibi bugünün ve geleceğin Türkiyesinde de ayrımcılığa inanıyorum ki yer bulunmayacak. Tıpkı ilk Mecliste olduğu gibi bugünün ve geleceğin Türkiyesinde de aşağılama, horlama, ret, inkar ve asimilasyon olmayacak. Yeni Türkiye'de inşallah yeni acılar olmayacak.
 
Yeni Türkiye'de geçmişin ağırlıkları, geçmişin prangaları, zincirleri olmayacak. Yeni Türkiye'de paryalar olmayacak, garipler olmayacak. Kendisine misafir gibi bakılan veya kendisini misafir gibi hisseden, kendisini yabancı gibi hisseden, kendisine uzaydan gelmiş gibi muamele edilen kesimler olmayacak. Hiç kimse kendini dışlanmış, ötekileştirilmiş hissetmesin. Türkiye'de yaşanan tam anlamıyla bir normalleşmedir. Normal olan yaşayan her dilin özgürce konuşulmasıdır.
 
Belli çevrelerce son derece kasıtlı bir şekilde Türkiye gündemine taşınmak istenen kavramlar, demokratik siyaset zeminini zayıflatmayı amaçlayan kavramlardır. Diktatörlük, sivil diktatörlük, post modern otoriterlik, Müslüman vesayeti, kutuplaşma, çoğunluğun azınlığa hükmetmesi, mahalle baskısı, yaşam tarzlarına müdahale gibi kavramlar. Belli zamanlarda ve belli bir program dahilinde bunlar tedavüle sokulmak isteniyor.
 
'BU ÜLKEYİ CHP DEĞİL MİLLET KURDU'
 
Bu ülkeyi, bu cumhuriyeti, Cumhuriyet Halk Partisi değil, millet kurmuştur millet, bunu iyi bilmemiz lazım. Bu ülkeye demokrasiyi Cumhuriyet Halk Partisi getirmemiş. CHP'nin direnişine rağmen, CHP'ye rağmen millet demokrasiyi getirmiştir, bunu da iyi bilmemiz lazım.
 
'MARMARAY KİMSENİN TAPULU MALI DEĞİL'
 
Ne Cumhuriyet birilerinin tapulu malıdır, ne Marmaray birilerinin tapulu malıdır. Biz hizmetkarız. Bugün varız yakın yokuz.
 
'NE OLDU, BİR ŞEY OLDU MU?
 
Başörtülü kızların üniversiteye girebilmesi değil üniversite kapısından çevrilmesi anormaldir. Başörtülü bayanların Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girmesi değil  bu güne kadar girememiş olması garabettir. Ne oldu bir şey oldu mu. İşte bakın normalleşti. Şimdi sevgi taçlandı, dayanışma taçlandı. Çok daha farklı bir zemine oturdu. Benim başı örtülü, başı açık kardeşlerim arasında bir sıkıntı yok ki, sıkıntı ne yazık ki karar vericilerin.
 
Bugüne kadar yaptığımız hiçbir reform birilerine imtiyaz sağlamak için yapılmamış, tam tersine eşitliği, normalliği tesis etmek adına yapılmıştır. Başörtülü kadınlarımız gibi başı açık kadınlarımızın da bu tercihleri bizim teminatımız altındadır.
 
'1 YILDIR TERÖR NEDENİYLE OCAKLARA ATEŞ DÜŞMÜYOR'
 
Kızılcahamam girişinde bir şehit ağacı vardır. Bileniniz var bilmeyeniniz var. Bir yıldır o ağaca künye çakılmadı. Ama birileri o ağaca yeni künyeler çakmak için sabırsızlanıyor. Terör meselesinin çözümünde hem içerisden hem dışarıdan direnç gördük. 1 yıldır terör nedeniyle ocaklara ateş düşmüyor.
 
'SÜRECİ BOZAN BUNUN VEBALİNİN ALTINDA KALIR'
 
Süreci çok büyük bir sabırla, çok büyük bir hassasiyetle muhafaza ediyoruz. Muhalefet partilerinin son derece sorumsuz tavırlarına rağmen içeride ve dışarıda yapılan çirkin saldırılara rağmen savaş lobilerinin, kan lobilerinin kışkırtmalarına rağmen bu baharın kalıcı olması için yüreğimizi ortaya koyuyoruz.
 
Bu süreci bozan bunun vebalinin altında kalır. Ben anamuhalefete de diğer muhalefet partilerine de sesleniyorum. 'Gidin lütfen bölgede bir tabela partisi olarak kalmayın, orada siyaset yapın. Orada demokrasi mücadelesini verin.
 
YEREL SEÇİMLER
 
Temayül yoklamaları yol gösterecek ama belirleyici olmayacak. Temayül yoklamalarının bazen ne şekilde olduğunu biliriz. Seçim sürecinde sadece adayın ve genel merkezin çalışması yetmiyor. Sandığın horlandığı sokak hareketleri ile demokrasinin adeta zabturapt altına alınmak istendiği bir sürece giriyoruz. Muhalefet çok çirkin oyunların içine giriyor. Eli kanlı örgütlerle içli dışlı eylemlerde yer alıyor. Halkımız söyleyeceğini sandıkta söylemek için sabırsızlıkla bekliyor.''
Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2013, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER