Yeni Tezkere Çağrısı

Hükümete yeni tezkere çağrısında bulunan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, ''Gelin tezkereyi askerimizin kara harekatını Kobani'nin kurtarılması ve IŞİD'in buradan püskürtülmesi hedefiyle kısıtlayalım. Böyle bir tezkereyi Meclis'ten hemen yeniden çıkaralım'' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MYK sonrası açıklama yaptı. Hükümete yeni tezkere çağrısında bulunan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, ''Gelin Kobani'yi kurtaracak bir tezkere çıkaralım'' dedi.
 
 Kılıçdaroğlu şunları söyledi:
 
''Vatandaşlarımızı sokaktan çekilerek itidalli davranmaya çağırırken, hükümete hatırlatmak isteriz ki son günlerdeki toplumsal olaylarda çok sayıda kamu binası, sivil vatandaşların iş yerleri, araçları ve malları zarar gördü, hatta yağmalandı. Mağdurların zararlarının karşılanması yönünde bir yasanın acilen çıkarılmasına öncülük edeceğiz.
 
CHP, toplumsal barışın ciddi tehdit altında bulunduğu bu dönemde, kimsenin aldatılmadığı, gerçekci, şeffaf ve çoğulcu bir çözüm zemininin Meclis'e taşınması hususunda kendisine düşen sorumluluğu mutlaka yerine getirecektir.
 
Hükümetin bundan sonra yabancı güçlerin iradesine bağlı olarak önüne koyulacak reçeteden başka çaresi kalmayacağının da görülmesi gerekiyor. CHP tezkereye hükümetin IŞİD ile mücadele yerine hedef kaydırması ve ülkeyi büyük bir savaşa sürükleme niyeti taşıması nedeniyle karşı çıkmıştır. Bugün ise hükümeti tekrar aklı selime davet etmek istiyoruz.
 
Hükümete şu çağrıda bulunuyoruz: Gelin askerimizin kara harekatını Kobani'nin kurtarılması ve IŞİD'in buradan püskürtülmesi hedefiyle kısıtlayalım. Tezkereden ülkemize yabancı asker konuşlandırma maddesini kesinlikle çıkaralım. Onun yerine 'hava harekatları için işbirliği sağlayabileceğimiz' ifadesini koyalım. Böyle bir tezkereyi Meclis'ten hemen yeniden çıkaralım. Böylece halkımızın akrabalarını IŞİD gibi bir terör örgütünün öldürmesine izin vermeyelim. Bu çerçevede biz de CHP olarak ülkemizin bekası için her türlü desteği verelim.''
 
 
Kaynak:Ntv

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER