Yanıltıcı Reklama Hapis Cezası Geliyor

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yanıltıcı reklamlarla ilgili çalışma yapıldığını, bu konuda ağır cezaların yanı sıra hapis cezasının da gündemde olduğunu söyledi.

Yanıltıcı Reklama Hapis Cezası Geliyor

 

Edirne’de bulunan bir otelde düzenlenen basın toplantısında gazetecilere açıklama yapan Sağlık Bakanı Dr. Müezzinoğlu, "Cezai müeyyideler, yaptırımlar artınca ve hapis cezası da devreye girince daha ciddi bir kontrol sistematiği olmuş olacak" dedi. Sağlık Bakanı toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, gıda konusunda yanıltıcı reklamlar konusunda yeni düzenlemelerin yapıldığını ifade ederek, “Vatandaşı aldatan, gıda ürünlerinin içindeki ibarelerin söylendiğinin dışındaki katkı maddeleri olanlar, cezalarını ödedim yapmaya devam ederim şeklindeki durumlar doğru değil” diye konuştu.
 
Gazeteciler yapılan araştırmalar sonucunda gıda ürünlerinin içerisinde et yerine kıkırdak ile kemik çıkması ve bunun insan sağlığı açısından tehlike arz ettiği şeklindeki hatırlatmaları üzerine sağlık Bakanı Müezzinoğlu “Bu anlamda Sağlık Bakanlığı’nın bir denetimi yok. Bu konudaki denetimleri, standardı belirleyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yapıyor. Ama cezai müeyyideleri arttıran hükümler torba kanun tasarısına konulacak. Torba kanun bu hafta gelecekti, bazı teknik nedenlerle ertelemek durumunda kaldık. Tahmin ediyorum Kasım ayında Meclis’e gelecek. O zaman orada cezai müeyyideler, yaptırımlar artınca ve hapis cezası da devreye girince daha ciddi bir kontrol sistematiği olmuş olacak" dedi.
 
Bakan Müezzinoğlu, "Bizim bu yanıltıcı reklamlar dediğimiz işte ’bu gıdayı al, şu hastalığın tedavi olsun’ gibi ’her türlü derde derman’ gibi televizyonlarda yer alan reklamlardır. Bütün bunlarla ilgili düzenlemelerimiz bu torba kanun içerisinde var. Bu konuyla ilgili yeni düzenlemelerde para cezası ve hapis cezasına kadar giden hükümler yer alacak" ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2013, 16:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER