Ya Baraj Altı ya da Değişim

MHP, tartışmaların ve parti içi gerilimin arasında sandığa gidiyor. Partideki tüm tartışmaların yanındaki en büyük gerçekse, MHP'nin bu haliyle barajın altında kalma ihtimalinin çok kuvvetli olduğudur.

Ya Baraj Altı ya da Değişim

BURAK CİLASUN / BEN HABER

Türk siyasi tarihinin en önemli partilerinden olan Milliyetçi Hareket Partisi'nde, Alparslan Türkeş'in vefatından sonraki Tuğrul Türkeş-Devlet Bahçeli çekişmesine sahne olan kongreden beri ilk kez büyük çekişmeli bir süreç yaşanıyor. 

7 Haziran sonrası 1 Kasım'da gerçekleştirilen seçimlerden 2 milyon oy kaybıyla çıkan partide, başta Genel Başkan Devlet Bahçeli olmak üzere, yönetimin öz eleştiriden uzak tavrı, adeta bir kazan kaldırmaya yol açtı. 15 Mayıs'ta gerçekleştirilecek olan olağanüstü kongreye giden yolda şehir şehir dolaşan muhalif isimler, 1 Kasım öncesi MHP'nin yaptığı miting sayısını bile geride bırakmış durumda. 
 
 
Akşener ve Oğan avantajlı
 
MHP'de yaşanan süreçte en dikkat çeken isimler ise Meral Akşener ve Sinan Oğan olarak görülüyor. Ülkü Ocakları'nın eski genel başkanlarının desteğini alan Akşener ve çarpıcı çıkışlarıyla adından söz ettiren Sinan Oğan, 15 Mayıs'taki kongre öncesi rakiplerinin bir adım önünde görülüyor. AK Parti'ye yakın çevrelerin kongre için Bahçeli'ye destek açıklamaları her iki isme de fayda sağlıyor. Öte yandan Akşener'in ardındaki yığılmada, beklediğini bulamayan bazı isimlerin de saf değiştirebileceği iddia ediliyor.
 
 
Bahçeli kaçak güreşiyor
 
Olağanüstü kongre öncesi söylem savaşının kaybedeniyse şu an için MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli olmuşa benziyor. Sandığa gitmemek için kurmaylarıyla birlikte elinden geleni yapan Bahçeli, bu tavrıyla kendisine olan inancı daha da sarsmış durumda. Partililer, parti içi sandığa gidemeyen bir genel başkan ile genel seçimlerde sandığa gitmenin ne derece doğru olabileceği konusunda kararsız. Son olarak Gezici Araştırma Şirketi tarafından açıklanan verilerde MHP'nin baraj altında kalmış görüntüsü de bu rahatsızlığı pekiştiriyor. Diğer taraftansa muhalefeti paralel olmakla suçlayan Bahçeli'nin, Meral Akşener'den de aynı perdeden cevap alması üzerine ihraç kartını ortaya koyması, “kaçak güreşmeye çalışıyor” eleştirilerine neden oluyor. MHP liderinin şu anda tek şansıysa muhalefetin 4 farklı adayının oluşu.
 
 
Düğümü Koray Aydın ve Ümit Özdağ çözecek
 
Kongre öncesi Bahçeli, Akşener ve Oğan arasındaki büyük kutuplaşmanın arasında hiç de yabana atılamayacak iki aday olan Koray Aydın ve Ümit Özdağ'ın nasıl bir yol izleyeceği ise merak konusu. Aydın ve Özdağ'ın yarıştan bir diğer aday için çekilme ve o adayın yanında olup destek verme ihtimalleri dengeleri değiştirebilecek unsurlar olarak öne çıkıyor.
 
“Arkadaşlarımızın hepsi iyi niyetli”
 
 
MHP İzmir'in önemli isimlerinden olan ve partinin çeşitli kademelerinde görev yapan Adil Özyiğit, süreci Ben HABER için yorumladı. Özyiğit, “Önemli olan MHP'nin kazanması.” dedi.
 
“Hayırlı olsun inşallah. Arkadaşlarımızın hepsi bu camianın içinde kendisini kabul ettirmiş gerçek anlamda ülkücü arkadaşlar. İyi niyetliler. Bunu bir hizmet yarışı olarak görüyorum. Herkes bu işi daha iyi yapacağını iddia ediyor. Gönlümüzden geçen MHP'nin bu işten son derece iyi bir şekilde çıkması. Ülkücülerin hepsi kardeştir. Bugüne dek MHP'nin kongreleri saygı ve sevgi çerçevesi içinde gerçekleşmiştir. 15 Mayıs'ta da böyle olacaktır. Ben teşkilatımın emrindeyim, Genel Başkan sorununun yaşandığını düşünmüyorum.”  
 
“Tüm adaylara aynı uzaklıktayım”
 
 
25. Dönem MHP İzmir Milletvekili Murat Koç, tüm adaylara aynı mesafede olduğunu dile getirdi.
 
“Öncelikle hayırlı olsun. Şu anda Türk milletinin yüzde 80'i gözünü MHP’ye çevirdi. MHP'yi izliyor”. İnşallah hayırlı olur partim adına. Ülkücü irade öncelikle ülkesini ve memleketini düşünür. Teşkilatlarını sonrasında düşünür. Ben de bu hareketin bir parçasıyım. Kurultay'da üst kurul delegesi olarak bulunacağız. İstişare yapacağız bu süreçte. Ben şu anda herkese aynı uzaklıktayım. Sinan Oğan, Devlet Bahçeli, Meral Akşener, Koray Aydın diye ayırmıyorum. Hoşgörünün hakim olacağı bir kurultay ümit ediyorum. Bunu yürekten söylüyorum. Çünkü şu anda milletimiz partimizi takip ediyor. Kurultay salonunda her aday özgürce yarışabilmeli.”
 
Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2016, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER