Vural'dan Sert Açıklamalar

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "Daraltılmış bölge, sandıktan çıkamayacak. AKP-PKK koalisyonunun sandıktan çıkmasını temin etmeye yönelik tezgah. Bunun amacı ve hedefi, daha az oyla daha fazla milletvekili çıkartmak" dedi.

Vural'dan Sert  Açıklamalar

Vural, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 
Vural, basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bir gazetecinin daraltılmış bölge sisteminde MHP’nin büyük oy kaybedeceği yönünde yer alan haberleri anımsatması üzerine Vural, "Daraltılmış bölge, sandıktan çıkamayacak AKP-PKK koalisyonunun sandıktan çıkmasını temin etmeye yönelik tezgah. Bunun amacı ve hedefi, daha az oyla daha fazla milletvekili çıkartmak. Bir dahaki seçimlerde iktidar olmayacak AKP’ye suni teneffüs yoluyla iktidar yolunu açmak amacıdır" diye konuştu.
 
SIRDAŞ POLİS
 
Sırdaş polis uygulamasına ilişkin görüşü sorulan Vural, Türkiye’de korku devleti kurulmak istendiğini söyledi. Türkiye’de insanların birbirinden şüphe ettiği devlet yapısı oluşturulmak istendiğini belirten Vural, "Milletin böyle bir ortamda kendisini hür hissetmesi mümkün değil" dedi.
 
’’ATI ALAN ÜSKÜDAR’I GEÇMİŞ’’
 
Türkiye sınırında PYD bayraklarının dalgalanmasını eleştiren Vural, “Atı alan Üsküdar’ı geçmiş. PYD sınırımızda paçavralarını sallamaya başlamış. Başbakan ise iftarlarda milleti Central Park masallarıyla uyutuyor” dedi. Öcalan’ın bulunduğu İmralı Cezaevinin yol geçen hanına döndüğünü belirten Vural, İmralı’ya yapılan ziyaretler sonrası yapılan açıklamaları eleştirdi.
 
’’ERDOĞAN’IN İFTAR YEMEKLERİ, ’İSA’NIN SON YEMEĞİ TABLOSU’NA BENZİYOR’’
 
Vural, “Ne Köşk ne Başbakanlık Konutu. Varsa yoksa İmralı. İmralı’nın Kandil’in sözüne bakıyor Başbakan” dedi. Güneydoğu’da paralel devlet yapılanması derinleştiğini, Türkiye’nin politikalarının Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ve PYD ile müzakere edildiğini savunan Vural, “Bütün bu gelişmeler karşısında Erdoğan’ın iftar yemekleri, ’İsa’nın Son Yemeği’ tablosuna benziyor. Erdoğan adeta, dışarıda Romalı askerlere İsa’yı ihbar eden, sonra da girip içeride İsa’yı kucaklayan Yuda. Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin ortağı PKK olmuş, Başbakan iftar sofralarında birlik ve beraberlikten bahsediyor. Ceylanpınar’da bombalarla, kurşunlarla benim insanlarım öldürülüyor, Başbakan, öldürenleri Türkiye’de ağırlıyor. Ceylanpınar’daki insanları öldüren kurşunlar PKK ve PYD’nin hakim olduğu yerlerden gelmedi mi? Benim insanlarım öldürülüyorlar, ama Barzani yetmez Müslim’e de kırmızı halı döşüyorlar” diye konuştu.
 
’’ERDOĞAN, SORUMLUĞU BAŞKALARININ ÜZERİNE ATIYOR’’
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Uludere olayına ilişkin açıklamalarına değinen Vural, Erdoğan’ın emri başkalarının verdiğini belirterek, sorumluluğu üzerinden attığını savundu. TBMM’nin Suriye konusunda hükümete sınır ötesi operasyon yapma yetkisi verdiğini anımsan Vural, "Neden korkuyorsun? ’Terör örgütü giriyor’ diye istihbarat varsa, elinde deliller varsa, buna karşı mücadele talimatı vermişsen, sorumluluğu paylaş" dedi.
 
’’KARARLIYIZ’’
 
Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda uzlaşılan madde sayısının arttığının anımsatılması üzerine Vural, Türk milletinin kimliğini, dilini, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü koruyacak, güçlerin tekelleşmesine engel olacak anayasayı yapma konusunda kararlı olduklarını ifade etti. Vural, AK Parti’nin Başkanlık sistemiyle ilgili rezervleri aşması halinde, uzlaşılan maddelerle geniş mutabakatta anayasa yapma umudunu koruduklarını söyledi.
Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2013, 16:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER