Vize Muhafiyeti İçin Somut Adım Atılmalı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin vize muafiyeti konusunda Avrupa Birliği'nden somut adımlar beklediğini belirtti.

Vize Muhafiyeti İçin Somut Adım Atılmalı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bir günlük çalışma ziyareti için Türkiye'ye gelen Danimarka Dışişleri Bakanı Villy Sovndal ile Dışişleri Bakanlığı binasında bir araya geldi. Başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi.
Davutoğlu, Sovndal ile görüşmesinin önemli bir kısmının AB üzerine yoğunlaştığını söyledi ve Sovndal'ın son dönemde AB içinde vize muafiyeti konusunda gelinen aşamayı paylaştığını bildirdi.
Davutoğlu, bu konuda bazı mesafelerin alındığını belirterek, "Ancak Türkiye'nin tabii çok haklı temellere dayılı talepleri var, kaygıları var. Biz vize muafiyetinin artık gecikmeden bir an önce sağlanması için somut adımlar atılmasını, bu konuda güçlü ve somut bir irade görmeyi arzu ediyoruz. Bu bağlamda da önümüzdeki 1 ay kritik bir dönemdir. Danimarka dönem başkanlığında biz onyıllardır bekleyen bu önemli sorunun aşılması için bir öncülük bekliyoruz ve bunun da olacağından eminiz"

Teröre karşı mücadelenin iki ülke için en önemli gündem maddelerinden biri olduğunu dile getiren Davutoğlu, Roj TV'nin, mahkeme kararıyla terör örgütüyle irtibatının kesinleştiğini belirtti. Davutoğlu, "Şimdi bu mahkeme kararı sonrasında tabii hepimizin beklentisi bu mahkeme kararının uygulamada da Roj TV'nin faaliyetlerinin tümüyle durdurulması konusunda somut adımlar atılması yönünde. Bu konuda değerli meslektaşımdan terör örgütünün propaganda faaliyetlerine Danimarka'nın izin vermeyeceği konusunda güçlü ifadelerinden memnun oldum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2012, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER