banner9

Viyana Büyükelçisi Ankara'ya Çağırıldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avusturya ile gerilen ilişkiler sonrası yaptığı açıklamada, "Bugün Avusturya maslahatgüzarını bakanlığımıza çağırdık ve tepkimizi gösterdik. Aynı zamanda Viyana büyükelçimiz Hasan Göğüş’ü de istişareler için ve Avusturya ile ilişkilerimizi gözden geçirmek için Ankara’ya çağırdık’’ dedi.

Viyana Büyükelçisi Ankara'ya Çağırıldı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Moldova Dışişleri Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve Avrupa Entegrasyon Bakanı Andrei Galbur’u kabul etti. Görüşmede, iki ülke arasındaki ticari anlaşmaların önemi vurgulanarak, bunun geliştirilmesi için mutabık kalındığı belirtildi. Türkiye ve Moldova’nın ilişkilerinin sürekli artan bir ivme ile geliştiğinin altını çizen Bakan Çavuşoğlu, mevkidaşına, 15 Temmuz sürecinin ardından gösterdiği dostluk dolayısıyla teşekkür ederken, Moldovalı bakanın yarın TBMM’ni ziyaret edeceğini söyledi.
 
Açıklamaların ardından soruları yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, "Son dönemde hem sığınmacıların durumu Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği ve vizelerin kaldırılması konusunda Avusturya, bu kez Viyana’da PKK yandaşlarının mitingine müsaade etti. Değerlendirmenizi alabilir miyim?" şeklindeki bir soru üzerine şunları söyledi:
 
"Maalesef Avusturya son dönemde giderek artan yabancı düşmanlığının, ırkçılığın ve İslam karşıtlığının merkezi olan bir ülke haline geldi. Türkiye’ye yönelik attığı adımlar, Avrupa ve Avusturya halkının da Türkiye karşıtlığını arttırmak için atılan adamlar, havaalnında bu yayınları da gördük maalesef. Ve Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecini sorgulamaya kalkması. Türkiye’yi adeta tehdit etmesi, bunların hiçbirisi dostane yaklaşım değil. Darbe girişimi ve sonrasında da Türkiye’ye destek vermediği gibi, güya demokrasinin merkezi olarak adlandırılıyor, tam tersi bir tutum içinde olmuştur. Esasen biraz önce söylediğim bu İslam karşıtlığı, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, Türkiye karşıtlığı rasyonel olmaktan uzaklaştırmıştır. Bir seçim öncesi tüm bu olumsuz trend artmıştır. Bunun yanında Türkiye’ye, Türk demokrasisine destek vermek isteyen vatandaşlarımıza ve soydaşlarımıza da izin vermemiştir. Barışçıl bir gösteriye izin vermemiştir. Bundan da duyduğu rahatsızlığı açık bir şekilde söylemiştir. Biz de barışçıl bir gösteriye izin vermemelerine dair sitemimizi iletmiştik. Fakat gördük ki; maalesef PKK ve yandaşlarına Viyana’da gösteri yapma izni vermişlerdir. Bunun dürüstlükle, samimiyetle bağdaşmadığını biliyoruz. Dolayısıyla teröre destek veren bu tutumuna karşı biz de duyarsız kalamayız. Maalesef ikili ilişikilerimizin normal bir şekilde sürdürülmesinin zemini ortadan kalkmıştır. O nedenle bugün Avusturya maslahatgüzarını bakanlığımıza çağırdık ve tepkimizi gösterdik. Aynı zamanda Viyana büyükelçimiz Hasan Göğüş’ü de istişareler için ve Avusturya’la ilişkilerimizi gözden geçirmek için Ankara’ya çağırdık. İkili ilişkilerimizde biz de duyarsız kalmayıp bazı adamlar atacağız. Biz onlar gibi ikiyüzlü olamayız. Terörün her türlüsüne karşıyız. Teröre destek vermeyi bir kenara bırakın, terörün her türlüsüyle mücadele etme azmimiz var. Ama onlar bazı terör örgütlerine karşı olmalarına rağmen, Türkiye’ye saldıran değişik şeylerde, özellikle Kürt kardeşlerimizi hedef alan terör örgütlerine destek veriyorlar. Maalesef bugün Avusturya’nın ve bazı ülkelerin geldiği nokta bu. Ama biz ikili ilişikilerimizde başka tedbirler alacağız. Az önce söyediğin gibi o anlayış, zemin ortadan kalkmıştır. Önümüzdeki süreçte atacağımız adımları sizlerle paylaşacağız. Bize nasıl yaklaşırlarsa biz de o şekilde yaklaşır. Kimse Türkiye’yi, Türk milletini korkutamaz, indiremez. Biz öyle tehditlere de şantajlara da pabuç bırakmayız. Yok Avrupa Birliği sürecini durdururuz, yok bilmem ne... Her şeyden önce tek bir ülkenin alacağı bir karar ve haddi değildir. Bu tür tehditlere kesinlikle prim vermeyeceğiz. Bize hangi ülke nasıl tutum sergilerse, biz de o ülkeye, o şekilde karşılık vereceğiz. Ancak biz teröre, teröristlere destek vermek değil, tam tersi onlarla mücadele için herkesle de işbirliği yapacağız. Maalesef terör konusunda Avrupa Birliği ve Avusturya gibi ülkeler bariz bir çifte standartın ve iki yüzlülüğün içine girmiştir."
 
’BU HAFTA YOĞUN VE YORUCU BİR HAFTA OLACAK’
 
Çavuşoğlu, Litvanya, Moldova ve Macaristan dışişleri bakanlarının da Türkiye’yi ziyaret edeceğinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:
 
"Her ne kadar geç de olsa, bazı Avrupa Birliği üyesi ülkelerin bakanlarının Türkiye’yi ziyaret etmesi bizi mutlu ediyor. Biz her zaman diyaloğa ve işbirliğine açığız. Bu konularda görüş alışverişi dahil her türlü temasa açığız. Ama bugüne kadar birçok Avrupa Birliği ülkesinden ziyaret ve diyalog yerine eleştiri, tehdit, darbe sürecinde sürekli Türkiye’yi ve demokratik bir şekilde, iş başına gelmiş iktidarı zayıflatıcı söylem içinde oldular. Tüm millet olarka birleştiğimiz bir ortamda maalesef basınıyla, muhalefetiyle, iktidarıyla birleştiğimiz bu ortamda desteklerini göremedik. İngiltere’den Avrupa Birliği ve Amerika işleri bakanı Alan Duncan gelmişti. Biraz önce de söyledim değerli dostum Andrei Galbur’un ziyareti daha önceden belirlenmişti. Ama darbe girişimi süresinde ve daha sornasında Moldova’nın çok net bir desteğini gördük. Bu ziyaret vesilesiyle birkez daha desteklerini bize ilettiler. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Moldova gibi dostlarımızın kıymetini her zaman biliyoruz. Bundan sonraki süreçte bağlarımızı daha da güçlendireceğiz. Söylediğiniz ülkelere baktığımız zaman o ülkelerden de net destek gördük. Moldova’nın ziyaretinin yanında Romanya ve Polonya ile birlikte üçlü bir mekanizma oluşturmuştuk. İlk toplantı Haziran ayında Varşova’da olmuştu. İkinci toplantı Bükreş’te olacaktı. Fakat darbe girişiminden sonra Türkiye’ye verdikleri desteği bir kere daha burada vurgulamak için Türkiye’de yapmayı önerdiler. Biz de memnuniyetle kabul ettik. Bu hafta yoğun ve yorucu bir hafta olacak. Başka konuklarımız da var."
Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2016, 23:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER