'Vatandaşa Eşit Muamele Etmek Bizim Görevimizdir'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Belediye Başkanları İstişare ve Yönlendirme Toplantısı'na katıldı.Davutoğlu katıldığı toplantıda ''Biz şu belediyeler bizim, bunlar başkalarının diye ayrım yapmadık. Seçimden sonra vatandaşa eşit muamele etmek bizim görevimizdir'' dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti istişare toplantısında belediye başkanlarına seslendi.
 
Konuşmasında Özgecan cinayeti üzerinden kadına yönelik şiddete değinen Davutoğlu, "Belediye başkanlarımıza görev veriyorum, ilk vazifeniz kadına karşı şiddeti engellemek" dedi.
 
Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:
 
"Provokasyonlarla şehirlerimizde karışıklıklar üretilmeye çalışıldığı ortamda Özgecan Aslan'ın babası Mehmet Aslan gür sesini çıkardı. Kızının hatırası ebediyen yaşayacak. Bu bilincin yaygınlaşması için çaba gösterin. 
 
Kadınlara yönelik şiddete karşı belediye başkanlarımıza görev veriyorum. İlk vazifeniniz kadına karşı şiddeti engellemek olacak. Hiçbir şekilde bu şiddetin yaygınlaşmasına izin vermeyeceğiz.
 
Şehir kültürü nezaket kültürüdür. Bu nezaketi kaybettiğiniz noktada şehir kültürü yok olmaya başlar. 6-7 Ekim olayları şehir kültürüne yönelik saldırının ürünüdür. Şehir kültürünü yeni değerlerle inşa etme yolunda ilerlemeliyiz. Şehir kültürü şehir ahlakıyla oluşur. Şehrin estetiği mimari insan estetiği ahlakidir."
 
BELEDİYE BORÇLARINA ERTELEME
 
Belediyelere bazı müjdeler de veren Davutoğlu, alınan kararları şöyle sıraladı: 
 
- İlk yapılacak Bakanlar Kurulu kararıyla hayata geçirilmek üzere, kapanan belediyelerden ilçe ve büyükşehir belediyelerine intikal eden borçlar bir yıl ertelenmiştir. 
 
- İlçe belediye başkanlarımızdan bazı belediyelere yönelik şikayetler var. Büyükşehir belediyeleri ilçe belediyeleri başka partiden de olsa, ilçeye hizmet götürmek sizin görevinizdir. Biz şu belediyeler bizim, bunlar başkalarının diye ayrım yapmadık. Seçimden sonra vatandaşa eşit muamele etmek bizim görevimizdir. Bizim için her vatandaşımız bizim için kutsal emanettir. Bütün büyükşehir belediye başkanlarına sesleniyorum; diğer partilerin elinde olanlara, eğer herhangi bir ilçeye dönük ayrımcılık yapılırsa ve yapılması gereken hizmetler aksatılırsa, o ilçe bu hizmeti alamıyorsa, gerekli hukuki işlem hemen yapılacak ve o hizmet merkezden yapılıp büyükşehir belediyelerine mahsup edilecek. Biz buna tahammül gösteremeyiz.
 
- Biz belediyelerin öz gelirlerinin güçlendirilmesini istiyoruz. Belediyelerimiz kendi yağlarıyla kavrulur hale getirilecek. 
 
- Bazı şehirlerimizin normalde kendilerinden beklenen hizmetlerin ötesinden beklenen bir sorumlulukla karşılaştığının farkındayız.
Suriyelilere kapılarını açan tüm belediyelerimize teşekkür ediyorum. Bu belediyelerimizin ek yükü hafifletilecek. Ek tedbir gerekirse hemen alınacak. 
 
"MECLİS'TE İLGİNÇ BİR KOALİSYON VAR"
 
Meclis'teki görüşmeleri sırasında kavgalara neden olan İç Güvenlik Paketi'ne değinen Davutoğlu, konuyla ilgili kararlılıklarını bir kez daha dile getirdi.
 
Davutoğlu, şunları söyledi:
 
"6-7 Ekim'de şehirlerimiz yakılıp yıkılırken eleştiren MHP ve CHP'ye soruyorum. Herkes toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkını kullanabilir. Ama bu hakkın istismar edilmemesi gerekir. Meclis'te İç Güvenlik Paketi'ne yönelik ilginç bir koalisyon var. Birlikte Meclis'in o vakur havasını kirlettiler. HDP ve MHP aynı anda karşı çıkıyorsa biz doğru yoldayız demektir. 
 
Onlara bir de paralel unsurlar destek veriyorsa tam doğru yoldayız demektir. Bunlar halkı sandığa teşvik etmiyorlar, sokağa teşvik ediyorlar. Sayın Kılıçdaroğlu, Bahçeli, Demirtaş yapacağınız iş halka gitmektir. Hangi maddeden rahatsızsanız dinlemeye hazırız. Molotofkokteylinin yasaklanmasına neden karşı çıkıyorsunuz. Dünyanın her yerinde silah olarak kabul ediliyor. Londra'da PKK yanlısı eylemde molotofkokteyli kullanan 3 kadın 19 yıl hapse mahkum edildi. Gidin bunu sorgulayın. Bir tek ülke gösterin molotofkokteylinin serbest olduğu biz bu yasayı yeniden değerlendirmeye hazırız.
 
Hadi HDP istiyor, MHP nasıl molotofkokteylini savunuyor. Genç kızlarımızı yakan molotofkokteyline kimse cevaz veremez. Molotofkokteyli ile sokağa çıkan bomba taşıyor muamelesi görecek. Molotofkokteylini savunmak terör örgütlerinin, provokatörlerin işi olabilir ama siyasilerin işi olamaz.
 
Gösteri yapmak isteyenlerin gösteri hakkını korumak durumundayız. Hakkari'yi de koruyacağız Edirne'yi de. Demokratik yollarla gösteri yapmak isteyen herkes serbesttir. Ama molotofkokteyli ve maske takanları savunmasınlar. Bu çerçevede gereken adımları atmak bizim görevimizdir.
 
MHP İÇİN İMTİHAN VAKTİ
 
Kamu düzeni dense hemen MHP konuşuyor. İşte imtihan vakti. Neden karşı çıkıyorsunuz. Ne olursa olsun AK Parti zaafa uğrasın. Ama bizi zaafa uğratamazlar. Kendi Tunceli'ye gittiğinde güvenlik önlemleri alınmasaydı girebilir miydi o kente?
 
ÜÇÜZLER BİR ARAYA GELDİ, DÖRDÜNCÜSÜ PENSİLVANYA'DA
 
Demirtaş'a da sesleniyorum. Çözüm sürecinde yol katetmişken neden Meclis'te böyle manzaralara izin veriyorsun. Çözüm süreci ivme kazandı, şiddet konusunu gündeme getiriyor. Mesele özgürlük ve huzur ortamı değil. Kader seçimine giderken bu üçüzler bir araya geldi, dördüncüsü de Pensilvanya'da olmak üzere kaos ortamı çıkarmaya çalışıyorlar."

 

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2015, 13:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER