banner24

Ulaşımda Pakistan'a 'Yıldırım' Destek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Pakistan'a gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, mevkidaşı Arbau Alemgirhan ile bir araya geldi.

Bakan Yıldırım, İslamabad’da Pakistan Ulaştırma ve Denizcilik bakanlarıyla ayrı ayrı görüştü. Görüşmelerde Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil’in de hazır bulundu. Görüşmede taraflar, kara, deniz ve demiryolu ulaşımı üzerinde görüş alış verişinde bulundu.
Görüşmede Bakan Yıldırım, Türkiye’nin liman işletmeciliği, demir, deniz ve kara ulaşımında sahip olduğu deneyim ve tecrübeleri kardeş Pakistan’la her zaman paylaşmaya devam edeceğini dile getirdi. Bakan Binali Yıldırım, Pakistan’dan gelecek talepler doğrultusunda ulaşımda görev alacak personel ve uzman eğitimi konusunda da desteği esirgemeyeceklerini kaydetti.

Pakistan Ulaştırma Bakanı Alamgirhan ise ulaşımda her zaman Türkiye’nin deneyim ve tecrübelerine ihtiyaçlarının olacağını bu sahada daha sıkı işbirliği istediklerini söyledi.

Görüşmede İstanbul ile İslamabad arasında planlanan EKO Treni projesine de değinen taraflar, bu projenin hayat geçirilmesi konusunda hemfikir oldukların dile getirdiler. Projenin tarihi İpek Yolu güzergahında ticari ve ekonomik hayata yeni bir canlılık kazandıracağı vurgulandı.
Bakan Yıldırım daha sonra Pakistan Denizcilik Bakanı Baborhan Ghouri ile bir araya geldi. Görüşmede iki ülke arasında denizcilik alanında işbirliği meseleleri ele alındı. Bakan Yıldırım özellikle liman işletmeciliğinde ve deniz ulaşımında önemli işbirliği potansiyeli olduğunu dile getirdi.

Görüşmeleri basına değerlendiren Yıldırım, “Bilindiği gibi Türkiye -Pakistan ilişkileri çok özeldir. Şartlar ne olursa olsun, ilişkilerimizde herhangi bir dalgalanma olmaz. İki ülke, halklarıyla, yönetimleriyle kardeş . İyi günde de kötü günde de beraberiz. Bu ziyaret sebebiyle ulaştırma bakanıyla ilk görüşmeyi yaptık. Bu görüşmede özellikle üzerinde durduğumuz konulardan bir tanesi, yol yapımı, kara yolu taşımacılığı ve demir yolu konusunda işbirliği oldu.İstanbul-İslamabad hattında sefere konulması planlanan EKO Treni’nin etkin bir şekilde kullanılması için teknik çalışmaları hızlandıracağız. Haziran ayında Ankara’da yapılacak toplantıda bu işi bir karara bağlayacağız. Özellikle kara ve demir yolu yapımı, gemi inşaatı alanlarında Türkiye’nin tecrübelerini Pakistan tarafıyla paylaşma konusunda mutabakata vardık. Gerek mühendis ve gerekse diğer teknik eleman seviyesinde gerekli eğitimi vereceğiz.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2012, 14:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER