'Ücretin Gerekçesi Nedir?'

CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, Anayasamızın 42'inci maddesinde "kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz" denildiği halde,2015 bahar döneminden itibaren öğrencilerin tepkisine yol açan katlamalı harç sisteminin hangi amaçla geri getirildiğini Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya sordu.

'Ücretin Gerekçesi Nedir?'
Katlamalı harç sisteminin öğrencilere ağır yük bindirdiğini, bunun sonucunun öğrencileri okul bırakmaya kadar götüreceğini belirten Güven, “Katlamalı harç sistemine göre bir dersi 3. kez veya daha fazla alan öğrenciler o ders için, üniversiteyi uzatan öğrencilerse her ders için katlamalı olarak katkı payı ve öğrenim ücreti ödeyecekler"  dedi.
 
ÜCRETİN GEREKÇESİ NEDİR?
 
Öğrenimine normal süresi içinde devam etmekte olup alt sınıflardan dersi olan ya da notlarını yükseltmek için ders almak isteyen  yüksekokul ya da üniversite öğrencilerinden de ders başına ücret alınmasının gerekçesinin ne olduğunu soran Güven, şu sorulara yanıt aradığını kaydetti: “Bu ücret neye göre belirlendi, 2014-2015 öğretim yılında öğrenim ücretini ödemediği için üniversite ya da yüksekokulda eğitim hakkını kaybeden öğrencilerin sayısı nedir? Öğrenim ücretini ödeyemeyecek durumda olan öğrenciler için yüksekokulu veya üniversiteyi bırakmak zorunda kalmamaları için ne tür önlemler alınmıştır? İkinci öğretim öğrencilerinin öğrenim ücreti ödedikleri halde 3 dersten fazlasına ders ücreti ödemelerinin gerekçesi nedir?”
 
TEPKİ GÖRÜNCE GERİ ADIM ATILIYOR
 
Güven'in Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya soru önergesini verdikten  sonra Başbakan'ın da bahar döneminde başlayacak katlamalı harç sistemi ile ilgili sorunların çözülmesi için talimat verdiğini açıkladığını hatırlatan Güven, “ Soru önergelerimizin ve öğrencilerimizin tepkilerinin dikkate alındığını,  görüyoruz. Ancak doğru olan yönetmeliklerde yapılan değişikliklerin nasıl sonuçlanacağının hesaplanması ve uygulamalara öyle başlanması gerekir. Kimseye danışılmadan ve  sonucu değerlendirilmeden bir düzenleme yapılıyor, tepkiler olunca geri adım atılıyor.  Düzeltme olması için önergelerin ve tepkilerin gerekmesi eğer bir art niyet yoksa iktidarın 'ben yaptım oldu' zihniyetini ve ülkeyi iyi yönetecek bilgi ve donanımının olmadığını göstermektedir"diye konuştu.
  
 
Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2015, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER