Türkiye'nin Güçleneceği Bir Süreç!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "30-40 yılda Türkiye terörle mücadeleye 350 milyar dolar harcamış. 350 milyar doları 30-40 yılda kalkınmaya, eğitime harcasak Türkiye’yi kimse tutamaz. Çözüm süreci Türkiye’nin güçleneceği bir süreçtir" dedi.

Türkiye'nin Güçleneceği Bir Süreç!
 
Karabük’te AK Parti’nin Kadın Kolları kongresinde konuşan Bakan Şimşek, AK Parti hükümetleri döneminde kadınlara verilen önemin sözde kalmadığını, kadınlara her alanda ciddi imkanlar sağlandığını söyledi. İnsan için en önemli konunun eğitim olduğunu vurgulayan Şimşek, 2002’de orta öğretimde 100 erkek öğrenci başına sadece 72 kız öğrenci düşerken, 12 yılda bu rakamı 100 erkek öğerencide kız öğrenci olarak 95’e çıkarttıklarını söyledi. İlköğretimde 2002’de 100 erkek öğrenci başına 91 kız öğrenci varken, şimdi 100 erkek öğrenci başına 102 kız öğrenci olduğuna işaret eden Şimşek, şöyle dedi:
 
"Biz bırakın kadınlarımızı eve hapsetmeyi tam aksine onlara eğitim vererek, iş hayatında, girişimcilikte, bir çok alanda önlerini açtık. Kadınların iş gücüne katılım oranı 2002’de yüzde 23 iken şimdi bu rakam yüzde 30’ları aştı. Biz eğitim sorununu çözerek kadınlarımızın iş hayatına kazandırılması noktasında çok önemli adım atmış oluyoruz."
 
’EĞİTİM ÖNCELİĞİMİZ’
 
Bütçede en büyük payı eğitime ayırdıklarını belirten Bakan Şimşek, "Eğitim çok önemlidir. Eğitimde bu hamleyi devam ettirebilirsek Türkiye dünya ile rekabet edebilecek. AK Parti hükümetleri döneminde yaklaşık 473 bin öğretmen atanmıştır. Bizden önce yapılan öğretmen atamasını biz katlamışız. Eğitim bizim önceliğimizdir. 234 bin derslik yapmışız. 176 üniversite var. Türkiye’nin geleceği parlak. Petrolümüz, doğalgazımız yok. Bizim insanımız var. Beşeri sermayemiz var" dedi.
 
2023 için büyük hedefleri olduğunu belirten Bakan Şimşek, "Eski Türkiye’de milli savunma ihtiyaçlarımızın yüzde 75’i ithal ediliyordu. Şimdi AK Parti ile birlikte askeri teçhizat ve ekipmandan biz dışa bağımlılığı yüzde 40 düşürdük. Gerçek milliyetçilik budur. Bunlar sloganla olmuyor" diye konuştu. 
 
ÇÖZÜM SÜRECİ
 
Çözüm sürecine de değinen Bakan Şimşek, şöyle dedi:
 
"AK Parti hükümetlerine kadar bu soruna güvenlik penceresinden bakıldı. 30-40 yılda Türkiye terörle mücadeleye 350 milyar dolar harcamış. Biz, ’Gelin bin yıldır kardeş olan, beraber olan Kürtler, Türkler bütün kesimler daha çok demokrasi daha çok özgürlük, kardeşlik hukuku içinde sorunları çözelim’ diyoruz. Bunu istemeyenler hemen harakete geçiyorlar. 350 milyar doları 30-40 yılda kalkınmaya, eğitime harcasak Türkiye’yi kimse tutamaz. Çözüm süreci Türkiye’nin güçleneceği bir süreçtir."
 
MUHALEFETE ’İÇ GÜVENLİK REFORMU’ ELEŞTİRİSİ
 
Muhalefet partilerinin İç Güvenlik Reformu’na karşı çıkmalarını da eleştiren Şimşek, şöyle konuştu:
 
"Hangi mantıkla karşı çıkıyorlar? Bugün olayları engellemeye yönelik tedbirlere karşı çıkıyorlar. Burada renkler ortaya çıkıyor. Onlar, ’Millet sokağa çıksın, yakıp yıksın, Türkiye istikrarsızlaşsın, biz de ondan yararlanalım, iktidar zayıflasın’ istiyorlar. Böyle bir mantık olabilir mi? Bizim bu istikrara sahip çıkmamız lazım. Bir çok ülkeyi karıştırıyorlar. Bizim o nedenle her şeye rağmen istikrarımıza sahip çıkmamız lazım. İstikrarı kaybedersek, güçlü hükümet olmazsa Türkiye’nin bu sorunları yönetmesi çok zorlaşır."
 
Kongreden sonra Valiliğe geçen Bakan Şimşek, bir gazetecinin, "Dolardaki yükselişle ilgili bir müdahale söz konusu olacak mı?" sorusu üzerine, "Günübirlik piyasa hareketleri üzerine yorum yapmıyorum. Kurla ilgili bir müdahale söz konusu olacaksa onu Merkez Bankamız değerlendirir" dedi.
 
Bakan Şimşek, daha sonra Karabük Belediyesi’ne geçti. Bakan Şimşek, Belediye Başkanı MHP’li Rafet Vergili’den kentle ilgili bilgi aldı.
Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2015, 18:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER