banner24

Türkiye'den Irak'a Bayrak Tepkisi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, NATO zirvesi için geldiği Chicago'da, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile telefon görüşmesi yaptı.

Türkiye'den Irak'a Bayrak Tepkisi

Davutoğlu'nun, Zebari ile görüşmesinde Basra Başkonsolosluğu yakınlarında Türk bayrağına karşı gerçekleştirilen çirkin davranışı konuştuğu öğrenildi.
Davutoğlu, görüşmede “kendini bilmez çevreler tarafından maniple edildiği aşikar olan gösteride, Türk bayrağına karşı gerçekleştirilen çirkin davranışı” kınadı.
Türkiye olarak konuyla ilgili sorumluların bulunmasını beklediklerini ifade eden Davutoğlu, “diplomatik temsilciliklerin güvenliğinin, temsilcilikleri kabul eden ülkeye ait olduğunu” hatırlattı.

Irak Dışişleri Bakanı Zebari de “saldırının şiddetle kınandığını ve sorumluların bulunması için gerekenin yapılacağını” söyledi.
Davutoğlu ve Zebari'nin görüşmesinde, ayrıca 5 1 ülkeleri ile İran arasında, Bağdat'ta yakın zamanda yapılacak görüşme de gündeme geldi.
Öte yandan Davutoğlu'nun, Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Murray McCully ile görüşmesinde de ikili siyasi ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin ele alındığı öğrenildi.

McCully, Davutoğlu'na Yeni Zelanda'ya davetlerini hatırlatırken, Davutoğlu da en kısa sürede ziyareti gerçekleştirmeyi arzuladığını kaydetti.
Davutoğlu, ayrıca Yeni Zelandalı Bakanın sorusu üzerine, İran ve Suriyede'ki gelişmeler hakkında Türkiye'nin görüşlerini aktardı.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2012, 11:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER